Arts en weldoener Een evenwichtige Matthaus zodat wij haar onderdak kunnen geven Torenbosch en Pisano kandidaat Prix de Rome 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw Filmmaakster Jeanette Parramore zoekt antwoord op vraag: 'Waarom raakte Baster in de vergetelheid?' COLLECTEWEEK 25 30 maart WWW.ZOA.NL GIRO 550 ZOA Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De voorname woning die vo rige week de raadkaartfoto domineerde stond in Nieuw- en Sint Joosland. De op name dateert uit 1900 en we zien de Postweg - die nu de Oude Rijksweg heet - in de richting van de Molendijk. Het grote ne- gentiende-eeuwse huis was de toenmalige dokterswoning in het dorp die destijds werd bewoond door huisarts Benoit Felix Catz. De koets met paarden staat te wachten op de dokter die patiën ten-visites gaat rijden of mis schien naar een spoedgeval moet. J. de Visser en H.J. Schipper uit Nieuwland weten te melden dat de twee paarden voor de koets Pollie en Zus werden genoemd. „In 1940 is het huis grotendeels verwoest door oorlogshandelin gen, later is op die plek een ge heel nieuwe woning gebouwd die de burgemeesterswoning werd", schrijft J. de Visser. Ko Kodde uit Heinkenszand memo reert dat hier de laatste burge meester van Nieuwland, mr. F.S.K.J. graaf van Randwijck, heeft gewoond. „Met de herinde ling op 1 januari 1966 werd het dorp bij Middelburg gevoegd en ging Nieuwlands burgemeester met pensioen", aldus Kodde. Mid delburger Kees Stevense meldt dat dokter Catz 'een grote prak tijk had en erom bekend stond dat hij de armsten in de omge ving gratis medische hulp bood'. „Hij was zowel arts als weldoe ner! Hij hield zich vooral bezig met de bestrijding van malaria. Ook was hij mede-oprichter van het Groene Kruis. Op vrijdagen konden arme boerenarbeiders en Arnemuidse vissers in de dokters woning warme kippensoep ko men halen..„" Volgens de overle vering heeft, aldus Stevense, dok ter Catz ooit samen met een chi rurg een operatie uitgevoerd in de spreekkamer. „Ook in de scha mele woning van een vrouw werd met succes een (buikope ratie verricht." Winnaars waardebon: J. de Visser en Henk van Eenennaam, Nieuw- en Sint Joosland; Ko Kodde, Heinkens zand Dokter Job Baster is een film waard door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bijna niemand in Zie- rikzee weet meer wie hij was: dokter Job Baster (1711-1775). Veel inwoners weten dan nog wel dat er ergens op het Havenpark een beeldje van die man moet staan, maar wie hij nou eigenlijk was? Filmmaakster Jeanette Parramore hoopt in haar documentarie De Bijbel van Baster het antwoord te vinden op de vraag waarom deze achttiende eeuwse geneesheer en wetenschapper in eigen stad zo in de vergetelheid is geraakt. „Dat is opmerkelijk, want voor wetenschappers is zijn werk vele jaren lang een soort bijbel ge weest. Vandaar ook dat ik voor die titel van de film heb gekozen. Zijn studies zijn vooral bijzonder als je bedenkt dat Baster geen bio loog was, maar huisarts", zegt Par ramore. Zij werd in 2011 voor het eerst op het spoor van Baster ge zet. „Ik was toen bezig met opna men op de Brouwersdam voor de serie Zeeuws Water voor Omroep Zeeland. Bioloog en duiker Peter van Bragt vertelde mij terloops over Baster en de ontdekkingen die deze man over zeeplanten en zee-insecten had gedaan. Hij leek me een boeiend figuur en ik ben daarom met Floris Bennema in Friesland gaan praten. Hij is een echte Baster-kenner. Ik vond dat er een goed verhaal in zat voor een documentaire." Parramore gaat een film maken van een klein half uur met daarin twee verhaallijnen. In de ene be licht zij het onderzoek en de be vindingen van Baster. Daarvoor worden in Zierikzee opnamen ge maakt bij de Oude Haven, bij de monding van het Havenkanaal en uiteraard bij het Kaaskenswater. Daarin immers trof Baster het la- RECENSIE door Jeanette Vergouwen Als je al meer dan dertig jaar elk jaar één of meerdere passie uitvoe ringen volgt, wil je ver rast worden. De Nederlandse Bachvereniging brengt de Matthaus Passion van Bach elk jaar met ofwel Jos van Veldhoven of een gastdirigent. Dit garan deert een steeds wisselende visie. Het dramatische verhaal kan se reen, verhalend of dramatisch sterk vertolkt worden. Peter Dijks tra koos voor een serene en toch emotionele interpretatie. Hij deed hiermee recht aan de teksten en aan de dynamische muzikale in houd. Zijn tempokeuze was aan de vlotte kant, de wijze waarop hij de koralen liet zingen was ver rassend, zeker het koraal Wenn ich einmal soil scheiden dat triple pia no en a capella werd vertolkt. Een verrassing die voor kippenvel zorgde. De tweekorigheid van het werk kwam heel goed over. De muzikale structuur was duidelijk, de inbreng van de twee koren en twee solistenkwartetten was over tuigend, sereen en transparant. Ook de zes jongens zongen een mooie cantus firmuspartij tijdens het openingskoor. In deel 1 was de spanningsboog niet sterk en de uitvoering soms wat fragmenta risch, in deel 2 zaten geweldige topmomenten. De uitvoering 2013 mag als ondertitel 'Dit is pas lij den' meekrijgen. De solistencast was homogeen en het was ge woon fijn om naar de verschillen de aria's te luisteren. De evange list bracht zijn partij met verve, maar zijn stem klonk regelmatig te metalliek. De Christuspartij aan ZOA Nieuw en-St. Joostland bij Middelburg- ERSTEL HULP HOOP HERSTEL werd met voldoende drama inge vuld. Andreas Wolfs bezit een ste vige, mooie soms wat nasale bas stem. Tenor Getchell nam ook de aria van tenor 2 voor zijn rekening en hij bracht deze moeilijke aria's met verve. Het duet So ist mein Jes us door sopraan en alt werd per fect gezongen en de aria's Erbar- me dich en Aus Liebe waren hemel se hoogtepunten, emotioneel sterk en technisch volmaakt. Ook de obligate instrumentale par tijen klonken schitterend mede door de subtiele kleurnuances. Matthaus Passion van J.S. Bach. Door de Neder landse Bachvereniging orkest en ripiënisten, Kampen Boys Choir o.l.v. Peter Dijkstra. Solis ten: Erik Stoklossa tenor (Evangelist), Monika Mauch sopraan, Maarten Engeltjes alt, Robert Getchell tenor, Andreas Wolf bas (Christus), Heieen Koele sopraan, Alex Potter alt, Mikael Stenbaek tenor, Henk Neven bas. Gehoord za terdag 23 maart in de Sint Baafskerk in Aarden burg. MIDDELBURG - Een internationale jury heeft vier beeldend kunste naars geselecteerd voor de short list van de Prix de Rome 2013: Christian Friedrich (1977), Falke Pisano (1978), Remco Torenbosch (1982) en Ola Vasiljeva (1981). Zij ontvangen ieder een werkbud- get van 7500 euro om tijdens een periode van vijf maanden nieuw werk uit te voeren. Op basis daar van maakt de jury op 5 november de winnaar bekend. Zowel Falke Pisano als Remco To renbosch had recent prominente exposties in Zeeland. Pisano pre senteerde vorig jaar haar eerste Nederlandse solotentoonstelling in De Vleeshal in Middelburg. Werk van Torenbosch was in 2010 te zien in De Kabinetten van De Vleeshal. Hij was, in 2011, ook de eerste gastkunstenaar op het E IK-eiland in Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18