Roep: Vlissingen is op juiste weg met misdaad Dijk Bruinisse wordt gescand op explosieven 16 WALCHEREN PREPAREERWEEKEND Vogels villen, dieren opzetten en skeletten bouwen: natuurmuseum Terra Maris hield prepareerweekend. Leonardo wordt SterQ Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Preparateur is door Emile Calon VLISSINGEN - Vijfjaar geleden was het veel erger, zo reageert burge meester René Roep op de uitverkie zing van Vlissingen tot de Zeeuwse misdaadhoofdstad. Volgens RTL scoort zijn stad het 'beste' als gekeken wordt naar de twaalf meest voorkomende vor men van criminaliteit. Het gaat daarbij om zaken als bedreiging, mishandeling, straatroof, zakken rollen en inbraken. In Vlissingen werden er vorig jaar 1924 van dit soort misdrijven gepleegd. Dat komt neer op 43 incidenten per 1000 inwoners. Roep constateert dat de afgelopen jaren in Vlissingen heel fors is geïnvesteerd in sociale veiligheid en dat er allerlei projecten lopen om iets te doen aan het veiliger maken van zijn gemeente. „We hebben straatcoaches die jonge ren aanspreken, de criminele jeugd wordt aangepakt en ouders worden aangesproken als hun kin deren in contact komen met de politie." Dat aanspreken is vol gens hem niet vrijblijvend. De burgemeester wijst er ook op dat er nu cameratoezicht is. De ge- jneente heeft enkele camera's die daar geplaatst worden waar er pro blemen zijn. Ook is er buurtbe- door Joeri Wisse BRUINISSE - Voordat de dakwerk zaamheden bij Bruinisse beginnen, wordt deze week het traject eerst nauwkeurig gescand op de aanwe zigheid van explosieven uit de oor log. Omdat zich in de Tweede Wereld oorlog bij Bruinisse veel bombar dementen en beschietingen heb ben voorgedaan, bestaat de kans dat er nog explosieven uit die tijd in om de haven en de zeedijk te vinden zijn. Bodemonderzoeksbureau T&A Survey begint daarom vandaag in opdracht van projectbureau Zee middeling geïntroduceerd 'waar bij tachtig procent van de proble men in een wijk wordt aangepakt en opgelost'. Roep wijst ook op het veiligheids huis dat sinds enkele jaren in Vlis singen is gevestigd. Tijdens over leggen met allerlei instanties, van politie en justitie tot en met het onderwijs en maatschappelijk werk, worden probleemgevallen besproken en gekeken wie wat moet doen om daar een einde aan te maken. Ook zijn er een jeugd- agent, vier wijkagenten, het jeugd interventieteam en het Vroeg er bij Team, zo somt de Vlissingse - burgemeester op. dat zijn alle maal organisaties die proberen te voorkomen dat jongeren (verder) afglijden. Roep is er dan ook van overtuigd dat Vlissingen op de goede weg is en dat de kans groot is dat bij een volgende meting zijn stad niet meer als de Zeeuw se kampioen van de misdaad wordt betiteld. „Want we pakken de problemen aan." Tegelijkertijd wijst de burgemees ter er ook op dat Vlissingen nu eenmaal een centrumgemeente is voor de daklozenopvang en ook het HKPD (Huiskamerproject Drugverslaafden) en de Blijf-van-mijn-Lijf huisvest. „Zul ke instanties kunnen het misdaad cijfer beïnvloeden." weringen met het detecteren van de dijk. Medewerkers van het bu reau gaan hiervoor de dijkvakken af met speciale apparatuur. Zodra het bureau op iets verdachts stuit, wordt de Explosieven Oprui mingsdienst Defensie (EOD) inge schakeld. Vanaf volgende week maandag (1 april), wanneer het stormseizoen is afgelopen, kan de aannemer be ginnen met de graafwerkzaamhe den aan de dijk bij Bruinisse. De afgelopen weken zijn al wel voor bereidingen 'getroffen. Zo ligt op de dijk langs de Stoofpolder en in de Vluchthaven breuksteen dat door de aannemer op locatie is ge bracht. door Carla van de Merbel ZIERIKZEE - Voor sommigen is het toch even schrikken. Op de zolder van Terra Maris in Oostkapelle zit ten zaterdag drie preparateurs vo gels te villen. Met scherpe mesjes ontdoen ze de dode dieren van hun vel met veren. Preparateur Sjaak Abrahamse uit Montfoort heeft een scholekster van zijn jas ontdaan. De huid is grondig ge wassen, gedroogd en voorzien van looistof. Wat rest is een Tapje' met veren, kop, snavel en poten. Klaar om te worden opgezet. Het 'binnenwerk' van de scholekster is er in z'n geheel uitgesneden. Op basis hiervan wordt een mal gemaakt, zodat het verenkleed straks precies past. Nu werkt Abrahamse aan een me rel. Het binnenwerk hiervan ligt uit elkaar en Abrahamse peutert met zijn vingers het vlees van de botjes. Als de botjes brandschoon zijn, kan het skelet van de merel weer in elkaar worden gezet. Terra Maris krijgt regelmatig do de vogels aangeboden om op te zetten en aan de collectie toe te voegen, zegt Betty Ras, biologe bij het museum en zelf ook prepa rateur. „Er vliegen hier allerlei vo gels binnen en wij zijn er blij mee. Mensen komen hier wel met ijsvogels. Maar we zijn ook blij met een dooie mus." Beneden in de hal van het mu seum gaat het er minder bloede rig aan toe. Hier werken vijf pre parateurs met schone materialen aan het opzetten van dieren of het in elkaar zetten van een ske let. Arjan Veenendaal en Isabel Leu- pen uit Herveld zetten samen de kop en hals van een reebok op. De schone vacht van de ree, mét oren, ligt te wachten om over een kunststof mal te worden getrok ken. Ook voor het neusje wordt een mal gebruikt. De ree krijgt nieuwe ogen, van glas. Het is belangrijk dat de biolo gische materialen die gebruikt worden helemaal schoon zijn, zegt Leupen. „Anders gaat-ie stin ken." Han Manteiro uit Geldrop is bio loog en preparateur. Hij zet voor namelijk kuikens en vogels op. En de mol, die voor hem op tafel ligt. „Een mol is moeilijk op te zetten. De huid die eraf komt, is heel lang. Als je die niet goed opzet, lijkt het net een worst. Een mol heeft een bocht in de wervelko lom, daar moet je met je mal reke ning mee houden." Aan de tafel naast Manteiro zit zijn collega Wouter van Gastel uit Alphen aan de Rijn te priegelen met botjes. Voor hem ligt het ske let van een kleine zilverreiger en dat zet hij deze zaterdag in elkaar. De botjes zijn brandschoon en helder wit. Met lijm gaat hij aan de slag. Michiel Tilley uit het Belgische Melsele - hobbytaxidermist, zoals een preparateur daar heet - zét een jong everzwijntje op, zo klein als een konijn. Het zwijntje vond de dood toen hij gepakt werd door een hond. „Ik heb hem thuis voorgemaakt", noemt Tilley het villen en schoonmaken. Ook de mal voor het lijfje heeft hij thuis gemaakt. Nu is hij zover dat de vacht over de mal kan worden ge trokken. „Voila, dan gaan we er nu een beetje lijm tussen doen, echte huidenlijm, en dan kan-ie drogen." De preparateurs in Terra Maris vertellen graag over hun hobby en hun fascinatie daarvoor. Vee nendaal vindt het belangrijk om op dagen als deze zijn hobby aan het publiek te tonen. „Mensen zijn altijd zo sceptisch over wat wij doen. Als ze zien hoe we het doen, wordt dat minder." STRENGE REGELS Voor het prepareren van dode die ren gelden strenge regels. Alleen dieren die op natuurlijke wijze of door een ongeval dood zijn gegaan, mogen worden opge zet en alleen door een erkende preparateur. Wie een dood dier naar een prepa rateur brengt, heeft een vervoers- verklaring nodig van de politie. Preparateurs kunnen inspectie krij gen. Daarbij wordt hun diepvries gecontroleerd. Han Manteiro werkt aan het opzetten van een kuiken. 2' pasen geopend 11:00 tot 16:00 uur Marie Curieweg 15, Vlissingen KoilJn«n-ionw<ring«n-tuinmeubelen r»imd«eoritie Tel.. 0118 552010 horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda's WWW. pSCZOnWGTI H^GPlf) I Zonweringen OOST-SOUBURG - De naam van het onderwijs voor hoogbegaafde kin deren op Walcheren is veranderd van Leonardo in SterQ. Het onder wijs wordt gegeven op Archipel school De Tweemaster-Kameleon in Oost-Souburg. Dit is één van de drie scholen in Zeeland met speciale klassen voor hoogbegaaf de kinderen. De andere zijn in Zierikzee en Terneuzen. Bij onderwijs aan hoogbegaafde kinderen staan creativiteit, denk en doorzettingsvermogen, eigen leerlijnen en sociale competenties centraal. Omdat de Souburgse af deling is gevestigd in een Dalton- school, staan ook zelfstandigheid, verantwoordelijkheid en samen werking centraal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16