Overbelaste mbo'er kan bijtanken in 'pitsstop' Dodelijk ongeluk in IJzendijke Drukte op de weg met Pasen 5 ZEELAND 15 SCHOOLUITVALLERS André Kuipers op Vestrock middelbare scholen mbo totaal VRAGEN OVER de toekomst van het waterschap i i MAANDAG 25 MAART 2013 Uitvallers zijn leerlingen onder de 23 jaar, die een school verlaten zonder een diploma havo of mbo-2 niveau te halen. Hieronder de uitvallers in procenten van het totale aantal leerlingen. «mss is Zeeuws-Vlaanderen Oosterschelderegio Walcheren Zeeland Landelijk Zeeuws-Vlaanderen Oosterschelderegio Walcheren Zeeland Landelijk Zeeuws-Vlaanderen Oosterschelderegio Walcheren Zeeland Landelijk 1% 2% 3% 4% 5% 6% 9% 10% infographic Willem Adriaansens bron ministerie van onderwijs, Scalda foto ANP terneuzen - Voor sommige jonge ren kan het leven net een race baan zijn. Bijvoorbeeld omdat ze thuis problemen hebben, te veel hooi op hun vork nemen, of in de schulden zitten. En dan is er even geen ruimte voor school. Voor die 'overbelaste' studenten is Scalda onlangs begonnen met een zoge heten 'pitsstopvoorziening'. Een rustpauze van tien weken moet ervoor zorgen dat de mbo' ers niet voorgoed van school gaan, maar met begeleiding hun studie weer voortzetten. „Hier kunnen ze even bijtanken", zegt coach Laura Kleijn. Het is dinsdagmorgen. Kleijn heeft een gesprek met de zeven tienjarige Ayse Atmaca uit Terneu zen. Ze is eerstejaars student en leert voor administratief mede werker, maar is tijdelijk gestopt met haar opleiding. „Ik ging op stage bij een accountantsbureau, maar ik vond het daar niet leuk. Het was vooral boekhoudwerk en ik wil secretarieel werk doen. Ik heb de stage na één dag afgezegd en wilde meteen met de hele op leiding stoppen." Ze glimlacht even. „Ik laat soms te snel alles voor wat het is." Ayse had toen al een flinke studie achterstand opgelopen. „Als een klasgenoot hulp aan mij vroeg, dan deed ik dat altijd. Maar daar door liep ik zelf heel erg achter." Kleijn: „We proberen Ayse in de ze pitsstop sterker te maken, zo dat ze in de toekomst niet tegen dezelfde problemen aan loopt." Omdat Ayses klasgenoten nog sta ge lopen, kan ze nu geen lessen volgen bij haar eigen opleiding. Maar dat is eigenlijk wel de bedoe ling. Kleijn: „We willen dat de stu denten minimaal één dag per week lessen volgen, zodat ze niet helemaal weg zijn uit de oplei ding." Kleijn houdt ook contact met ouders en gaat thuis op be zoek. „We willen ouders erbij be trekken zodat ze hun kinderen kunnen ondersteunen." Drie keer per week komen Ayse en haar coach samen. „We heb ben doelen opgesteld, werken aan bewustwording en doen oefenin gen om vaardigheden aan te le ren." Elke student heeft een eigen programma. „Ayse leert om priori teiten te stellen en om grenzen aan te geven. Ik geef haar bijvoor beeld de opdracht om eerst na te denken als iemand haar iets vraagt en niet meteen ja te zeg gen. En ik wil dat ze die situaties opschrijft. Hier spelen we het na." Ayse is blij met de hulp die ze krijgt. „Ik wou altijd alleen maar anderen helpen, terwijl ik zelf ge noeg te doen had voor school. Ik leer hier dat ik sneller nee moet zeggen en dat het soms beter is om eerst aan mezelf te denken." ijzendijke - Een 39-jarige man uit de gemeente Terneuzen is zater dagavond om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de IJ- zendijkseweg tussen Biervliet en IJzendijke. De automobilist raakte in een flauwe bocht van de weg en be landde in de sloot. Hij overleed ter plaatse. De precieze oorzaak van het onge val is nog niet bekend, maar zeker is wel dat het zaterdagavond op veel Zeeuwse wegen verraderlijk glad was door sneeuwval. De poli tie onderzoekt de toedracht van het ongeval. Bij het ongeluk wa ren geen andere personen betrok ken. In de sloot stond ongeveer vijftig centimeter water. middelburg - Met het paasweek- einde in aantocht, verwacht de ANWB donderdag een drukke avondspits. Rond 17.30 uur staat er zo'n 250 kilometer file, ver wacht de toeristenbond. Op twee de paasdag, maandag, zal het druk zijn op de weg door dagjes mensen. Wegen naar recreatiegebieden, waaronder die in Zeeland, Zuid-Holland en de Veluwe, zijn volgens de ANWB knelpunten. Het wordt vooral druk op de A12 en de A50 bij Arnhem, de A27 Utrecht-Breda en op de A28 Utrecht-Amersfoort. Op Goede Vrijdag is er naar verwachtipg in de loop van de ochtend veel oponthoud op de A12 tussen de Duitse grens en Utrecht door Duitse toeristen die het weekend in Nederland doorbrengen. In het weekeinde zijn het vooral dagjesmensen die voor drukte op de wegen zorgen. Populaire evene menten zijn de Paasraces in Zand- voort en Paaspop in Schijndel. Bo vendien openen met Pasen de meeste pretparken hun deuren. dat eenmaal is gebeurd, wordt het wel heel erg makkelijk de water schappen bij wet op te heffen." Waar bent u bang voor? „Je kunt de kerntaken van het waterschap niet zonder meer ver mengen met die van de provincie. voor een museum doen. Hoe be langrijk een museum ook is, de burger wil droge voeten houden en vindt dat de veiligheid voor gaat. Dat principe is bij ons in goe de handen." 's een waterschap als onderdeel 4 Maar het is toch ook efficiënt om allerlei nuttige taken voor de samenleving is één organisatie te bundelen. „Wij vragen ons af of op die ma nier nog veel valt te bereiken. Na tuurlijk werken we samen met de provincie waar dat voor beide par- hulst - Astronaut André Kuipers komt 31 mei naar Vestrock in Hulst, naar de Vestrock Universi ty. Op Vestrock zal Kuipers een in kijk geven in de wereld van de be mande ruimtevaart en zijn ver haal vertellen over zijn missies, de voorbereidingen daarop en zijn blik op de wereld. Kuipers is de eerste Nederlander met twee ruimtemissies op zijn naam. Zijn tweede missie is de langste Europese ruimtevlucht in de geschiedenis. In totaal bracht de ESA-astronaut 204 dagen in de ruimte door. De komst van Kuipers op Vest rock wordt mede mogelijk ge maakt door chemieconcern Dow. Het kabinet wil provincies en wa terschappen samenvoegen in landsdelen. Slecht plan, zegt dijk graaf Toine Poppelaars van water schap Scheldestromen. door Ben Jansen In het regeerakkoord van de WD en de PvdA staat boven dien het voornemen de wa terschappen uit de Grond- wét te schrappen. Poppelaars: „Ik weet wel dat je de Grondwet niet zo maar veranderd hebt, maar als De veiligheid tegen het water staat voor ons voorop en we zijn ervan overtuigd dat de burger dat op prijs stelt. Als deze taak bij de provincie of een landsdeel wordt ondergebracht, krijg je misschien heel andere afwegingen." Is dat erg, want volksvertegen- woordigers zijn er toch om afwe gingen te maken? „Zeker, maar je moet vermijden dat je in een situatie belandt waar in bijvoorbeeld wordt gezegd: la ten we volgend jaar maar wat min- der geld aan de dijken besteden, want dan kunnen we wat extra's ,3 van de provincie of een landsdeel niet goedkoper voor de burger? „Dat denk ik niet. Het waterschap is een uitvoeringsorganisatie die geheel gericht is op een beperkt aantal kerntaken: waterkering, wa terbeheersing, waterzuivering, we gen, beheer van parkeerterreinen en muskusrattenbestrijding. Dat doen we heel efficiënt. De provin cies en - als het ervan komt - de landsdelen hebben naast uitvoe rende taken ook algemene beleid staken. De kosten daarvan wor den straks ook over de water- schapstaken omgeslagen en daar mee worden die taken duurder." tijen voordelen oplevert. Maar voor andere taken ligt het veel meer voor de hand de samenwer king met andere waterschappen te zoeken." 5 Vóór 1980 telde Zeeland nog tien waterschappen. Die hebben zich altijd tegen concentratie verzet Maken we die veranderingsvrees nu opnieuw mee? „Nee, dit is iets anders. Bij de wa terschapsfusies van de afgelopen tientallen jaren ging het om verge lijkbare organisaties. Dat is niet het geval als je het waterschap bij de provincie wilt onderbrengen." 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15