T Zeeuwse vmbo-leerlingen winnen finale landelijke vakwedstrijden 14 ZEELAND SCHOOLUITVAL Terug Aanpak richt zich de komende jaren op de overgang naar het mbo en opvang van overbelaste 18-plussers. brieven maandag Zorgboulevard Ombudsman I Ombudsmanll Obama Zeker in tijden van werkloosheid zijn jongeren zonder diploma als eerste de pineut Minder jeugd van school zonder diploma Wim Hofman erwijl ik dit schrijf sneeuwt het, maar de zon lijkt ook wat te wil len gaan schijnen. De tuin is wit, het water in de zin ken gieter is bevroren, een zwarte vogel zit onder de strui ken en gooit dorre bladeren om hoog. Het is geen spelletje, hij zoekt iets. Winter dus en de Carnavals- en Valentijnsfeesten met feest neuzen en hartjes zijn voorbij. Het is tijd om te werken. Maar ja, sommigen denken al weer aan de de zomervakantie en hebben al een plaatsje geboekt op de vertrouwde camping bij Macon waar je goede wijn hebt en waar het zo hard kan onwe ren. Anderen zullen gaan fietsen in Thailand of willen beren zien in Alaska. Onlangs lag ik wakker in de nacht Dat gebeurt een enkele keer en ik probeerde bepaalde vakantietochten in gedachten over te doen. Ik begon bijvoorbeeld in Saint Pierre le Déchausselat, in de Ar- deche en dan neem ik het slin gerpad naar beneden naar een riviertje waar kikkers zitten en slangen liggen te slapen tussen de hete keien. Dan weer klim men, tussen struiken door. Je hebt een groot Opinel mes open geklapt om overhangende braamstruiken weg te hakken en dan raak je de weg kwijt, maar je komt uiteindelijk toch in C. waar je wilde zijn, waar je een tijd in de schaduw van een plataan gaat zitten uithijgen. Lopen deden we veel, over de South Downs Way in Engeland, bij Watership Down waar we fazanten - geen konijnen - za gen, door het oude, donkere en zwarte Praag met zijn gele lam pen. Het sneeuwde er, een tram met één passagier knarste in de bocht. Terug gaan naar dat oude Praag gaat niet meer. Praag is niet zwart meer en is nu keurig en kleurig. Maai: misschien, zo dacht ik, moet ik toch bepaalde vakan ties nog eens over doen. Dingen zullen er anders uitzien en ze zullen heel anders uitval len. En het zal moeilijk kiezen zijn, want het waren er alles bijeen nogal wat, gelukkig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Zeeland Care timmert goed aan de weg nu ze een tweede zorgbou levard zullen realiseren. Het ARDZ speelt als zo vaak een bij rol. De hartspecialisten in Goes waren het na de fusie niet met el kaar eens en moeten nu onder lei ding van derden leren samenwer ken. Na een personele ervaring is dat niet overbodig. Empathie zit niet in hun harten, lijkt mij. Gelukkig is Zeeland Care er nog, dat in Zierikzee al een succes is. In Vlissingen zal men wellicht ook ervaren: Zeeland Care truly takes care. J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk De ombudsman stelt vast dat de hoogte van de huidige verkeers boetes gelegaliseerde straatroof is, waarvoor kostbare middelen als mens en techniek ter beschikking worden gesteld.Waar vroeger rovers achter muurtjes en bomen op de lieden van welstand ston den te wachten, liggen nu slaperi ge agenten in hun dienstvoertuig op je te wachten en pakken je daar waar het zeer doet, de porte monnee. Waar de gemiddelde Golf-rijder denkt: we letten wat meer op, zal de geleasde A6 rijder zich dit niet aantrekken en je vro lijk zwaaiend voorbij vliegen waar jij afremt voor een bekende flitspaal. Vroeger stal men van de rijken, maar die tijd is voorbij zo lang de boete niet wordt aange past aan het bruto inkomen. Abko Paauwe 's-H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes De heer Brenninkmeijer is van mening dat weinig mensen be wust te hard rijden. Hij gebruikt ongetwijfeld heel vaak het open baar vervoer. Iemand die een der gelijke uitspraak doet komt van een andere planeet of rijdt zelf geen auto. Wie regelmatig met zijn auto op de (snel)wegen rijdt, zal erkennen dat heel veel auto mobilisten bewust te hard rijden. Op dit punt vliegt de Nationale Ombudsman dan ook volledig met hoge snelheid de bocht uit. A. R. Mohr Van Karnebeekstraat 13, Goes 'Israël zal geen betere vriend vin-" den dan de Verenigde Staten', zei Obama bij zijn bezoek aan Israël. Het is maar wat je onder 'geen be tere vriend' verstaat. Is dat een vriend die zwijgt over de misda den die je begaat, of is dat iemand die, zoals Arik Ascherman van de Rabis for HumanRights zegteen goede vriend wijst je op de fou ten die je begaat? Als je daarover zwijgt, ben je medeplichtig en wakker je de haat alleen maar aan. Niet alleen van de landen rondom Israël, maar wereldwijd. Jammer dat hij dat niet door heeft. Corrie van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De bestrijding van schooluitval gaat steeds beter in Zeeland. Volgens de nieuwste cij fers is het aantal jongeren dat zon der diploma van school gaat vorig schooljaar gedaald met 37,5 pro cent ten opzichte van 2005/2006. De groep schooluitvallers be stond in 2011/2012 uit ruim acht honderd middelbare scholieren en mbo'ers. Dat is 2,6 procent van het totale aantal leerlingen. Deze jongeren (onder de 23 jaar) heb ben geen havo- of mbo 2-diploma gehaald: het minimale opleidings niveau dat nodig is om kans te ma ken op de arbeidsmarkt. Zeeland doet het net iets beter dan het landelijk gemiddelde. Vooral de regio Walcheren heeft de afgelopen jaren flinke winst ge boekt met een daling van 42,5 pro cent. Volgens Leo Sorber, project leider voortijdig schoolverlaten van Scalda (het Zeeuwse roe), komt dat voornamelijk omdat scholen en leerplichtambtenaren bij gemeenten beter samenwer ken. „Er is ook een succesvol pro ject geweest op tien Zeeuwse mid delbare scholen in samenwerking met de GGD. Medewerkers van de GGD belden absenten en brachten zo nodig huisbezoeken. Als je snel reageert op verzuim, behaal je veel winst." door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse vmbo-leer- ringen wonnen zaterdag in Hen gelo de finale van de jaarlijkse lan delijke vakwedstrijd Skills Ta lents. Het team 'Zeeland Sharks' met 27 vierdejaars van het Calvijn Colle ge in Goes en Krabbendijke, het Scheldemond College in Vlissin gen, Edudelta in Goes en Zwin College in Oostburg moest het op nemen tegen teams uit Zuid-Hol land, Gelderland en Groningen. Vrijdag hadden ze in de halve fina le al teams uit Friesland, Limburg en Noord-Holland verslagen. Scalda heeft ook enkele projecten opgezet om leerlingen op school te houden. Zo zijn er opvangklas- sen voor leerlingen die stoppen met hun opleiding. Ze kunnen zich onder begeleiding heroriënte ren op een nieuwe studie. Toch is er nog flink wat werk aan de winkel, want het ministerie wil het aantal uitvallers verder omlaag brengen. Vooral het mbo moet aan de slag, want driekwart van de uitvallers komt van een middelbare beroepsopleiding. Als Scalda aan de doelstelling van de minister wil voldoen, dan moet de mbo-school het aantal school verlaters tot en met 2015 nog met een derde omlaag brengen, ten op zichte van vorig schooljaar. Dat is een lastige klus, weet Sor ber. Veel mbo'ers zijn ouder dan achttien jaar en dus niet meer leerplichtig. „Het is voor hen mak- Leo Sorber, Scalda De wedstrijd bestond onder meer uit de onderdelen zorg welzijn, handel administratie, CAD-te- kenen, horeca, groen en mobili teit. Het Calvijn College was van alle deelnemende scholen het best bij 3D-tekenen en elektro. „Het is echt een lekker gevoel dat we gewonnen hebben!", zegt Ke vin de Brabander die de hore- ca-opleiding doet op het Schelde mond College in Vlissingen. Hij vond de wedstrijden ook leer zaam. „We hebben een visschotel gemaakt. Dat was best pittig, want op school maken we alleen spaghetti ofzo. Maar we hebben tóch de meeste punten gehaald!" kelijk om te zeggen: ik stop met mijn opleiding en ik ga werken." Veel kans op de arbeidsmarkt ma ken ze niet. „Zeker in tijden van stijgende werkloosheid zijn jonge ren zonder diploma als eerste de pineut. Ze vliegen er snel uit bij reorganisaties. Bovendien is er een verdringing naar beneden op de arbeidsmarkt: hbo'ers sollicite ren op mbo-functies en mbo'ers moeten vaker genoegen nemen met de lagere functies." Wie geen diploma heeft, valt daardoor bui ten de boot. De groep schooluitvallers die nu is overgebleven, heeft complexere problemen. En dat vraagt om een andere aanpak. Sorber: „We ko men nu uit bij de harde kern van schoolverlaters. Het gaat vaak om zogeheten overbelaste leerlingen. Dat zijn jongeren die bijvoor beeld een problematische thuissi tuatie hebben, in een crimineel circuit zitten, in aanraking komen met drugs, of in de schuldsane ring zitten." Scalda is daarom enkele maanden geleden begonnen met een zoge heten pitsstopvoorziening. Jonge ren die dreigen uit te vallen krij gen tijdelijk begeleiding van een coach. „Ze volgen nog wel lessen, maar kunnen daarnaast even stoom afblazen." De scholen willen vmbo'ers de ko mende jaren beter begeleiden bij de overgang naar het mbo. Sor ber: „Leerlingen hebben soms geen goed beeld van het beroep. Ze willen switchen van opleiding en vallen daardoor uit. We willen praktijkgerichte modules opzet ten: vmbo'ers kunnen bijvoor beeld bij bedrijven kijken, en ken nis maken met het mbo." Gerko van der Have, die de elek- tro-opleiding doet op het Calvijn College, is ook trots. „Het was heel spannend. Ik had niet ge dacht dat we zouden winnen, want we hadden een paar foutjes gemaakt. We moesten een relais aanleggen waarmee je lampjes op een goal kon bedienen. Het the ma was namelijk voetbal. Ik vond het heel tof om mee te doen aan de wedstrijden." Het is de vierde keer op rij dat de Zeeland Sharks de vakwedstrijd Skills Talents winnen. Gerko weet wel hoe dat komt. „In Zee land staan gewoon hele goede scholen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14