Wassen, snijden, bakken en daarna proeven Hond Frodi krijgt chemotablet dat voor de mens is bedoeld 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Lappenmand Soms help ik thuis ook wel eens mee met koken, maar ik kan het nog niet zo goed. Meisje bakt muffins voor manege Balans Scholen in debat over veilig verkeer Euregiotuinen te koop aangeboden Geld buitgemaakt bij woninginbraak Als alle ingrediënten gesneden zijn, kan het opbouwen van de clubsandwich beginnen, foto Pieter van der Laan door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - „Leuk dat jul lie er zijn", zegt chef-kok Marjelle Tatner van Hotel Bom in Haamste de. In haar keuken staan tien kinde ren van groep zeven en acht van openbare basisschool De Schoe ner uit Brouwershaven haar ver wachtingsvol aan te kijken. Ze zijn op school bezig met een pro ject over smaak, en daarom gaan ze deze vrijdag een clubsandwich maken. Voor het zover is, moet er nog wel wat gebeuren. De tomaten moeten gesneden, net als de kom kommers. De eieren zijn al wel ge kookt, maar moeten gepeld en het spek moet gebakken. „Ho ho, even wachten voor jullie gaan snij den, eerst even de handen was sen", zegt Marjelle Tatner. Thijn en Jop ontfermen zich over de komkommer. Voortvarend hak ken ze de groente in dikke plak ken. .Jongens, dat gaat niet goed", zegt eigenaar Jeroen Botty. „Dat zijn te dikke stukken. Kijk, zo moet je dat doen." De jongens doen hun best om dunnere plak ken te maken. Schoolgenootjes Thijs en Lex staan aan de bakplaat om spek uit te bakken. Handig schuiven ze de plakjes heen en weer over de hete bakplaat. „Au, het spettert", pruttelen ze zacht jes, terwijl ze de plakjes spek van de plaat halen. Bezorgd worden de handen geïnspecteerd op mo gelijke brandplekjes maar er is niets aan de hand. Als alles is ge sneden en gebakken en ook de sla is gewassen, kunnen de witte bo terhammen worden geroosterd. Daarna begint het opbouwen van Maria de clubsandwich. Het moet een sandwich worden met verschillen de laagjes brood met daartussen kaas, ham, spek ei, een klein beet je mayonaise en sla, tomaten en komkommer. „Ik lust geen ham en tomaten", zegt Maria terwijl ze met haar broodje bezig is. En dat geldt voor meerderen. De een houdt niet van tomaat of komkommer, een enkeling moet helemaal niets heb ben van alles dat riekt naar ge zond. Mayonaise daarentegen is wel populair en wordt in dikke klodders op de broodjes ge smeerd. Dat ze wel degelijk besef fen wat gezond is en wat niet, blijkt als de juf een heel klein beetje mayonaise op haar broodje doet: „Juf, dat is ongezond hoor." BROUWERSHAVEN De tienjarige Rachel Ever wijn uit Brouwershaven ver koopt Tweede Paasdag zelf gebakken muffins. De op brengst gaat naar manege Ba lans in Dreischor. De mane ge zoekt geld om de gebou wen te kunnen aankopen. Rachel staat maandag 1 april met haar gebak voor de deur van de Spar supermarkt in Brouwershaven. MIDDELHARNIS Leerlingen van het Edudelta- college, de CSG Prins Mau- rits en de RSG Goeree- Overflakkee gaan met elkaar in debat over verkeersveilig heid. Zij doen dat op woens dag 27 en donderdag 28 maart in het Diekhuus in Middelharnis. Het gaat on der meer over het gebruik van drank, drugs en mobiele telefoons in het verkeer. OOSTBURG Het gebouw op het voormali ge Euregiotuinencomplex bij Oostburg is te koop voor pro jectontwikkelaars, net als acht hectare grond erom heen. De Rabobank had grond en gebouw aangebo den aan de gemeente Sluis, maar de gemeenteraad ziet niets in aankoop ervan. Eure giotuinen is jaren geleden failliet gegaan. OUWERKERK Uit een woning aan de Mid denweg bij Ouwerkerk is donderdag 21 maart een por temonnee gestolen. De in braak vond plaats tussen 10.00 en 12.00 uur. De diefis binnengekomen via een deur die wel dicht was, maar niet op slot zat. In de portemonnee zaten persoonlijke papieren en een bedrag van ongeveer honderd euro. Peter en Ellie Vaes uit Goes waren vorige zomer ten einde raad. Hun Noorse Buhund Frodi was verlost van een tumor zo groot als een grapefruit, maar er bleek veel meer aan de hand. Het wemelde namelijk kankerbobbeltjes in zijn In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assisten tes én baasjes wekelijks een kijk je in de wereld van Dierenzieken- huis Zeeuws-Vlaanderen. In deze aflevering: een hond die mee doet aan een testbehandeling. door Raymond de Frel lijf. „Frodi was niet meer te opere ren. Het had geen week langer meer moeten duren of deze hond was dood gegaan", vertelt dieren arts Johan de Vos. „Daarom heb ik een klinische 'trial' voorgesteld aan de familie Vaes. Een 'trial' is een oncologische testbehandeling van nieuwe medicijnen of nieu we combinaties van bestaande medicijnen. Die worden, meestal op Europees niveau of wereld wijd, geïnitieerd door de farma ceutische industrie." De 'trials' zijn gratis. En dat is maar goed ook. In het geval van Frodi kost een behandeling van een klein jaar met twee medicijnen, waar onder een chemotablet dat eigen lijk is bedoeld voor mensen, ruim zesduizend euro. „Die had ik an ders ook gewoon betaald. Frodi is elf, hij kan zeker vijftien jaar wor den. Dan vind ik dit het zeker nog waard. Hij is al bij ons sinds hij een pup was, hij hoort bij ons ge zin. Ik snap best dat een dier op een gegeven moment van ouder- Ellie en Peter Vaes uit Goes met hun 'testhond' Frodi. dom sterft, maar aan zo'n ziekte geef ik liever niet toe", vertelt Peter Vaes. Tot nu toe reageert Frodi prima op de behandeling. De Vos: „Er zijn twee soorten trials. Bij een 'open label-trial' weet de behande lend arts welke medicijnen er worden gebruikt. Je hebt ook 'pla cebo gecontroleerde trials'. In zo'n trial weet de arts niet of hij een placebo (een neppil) of een echt medicijn geeft. Dat is om ach teraf te kunnen beoordelen of het echte medicijn het gewenste ef fect heeft." Aan laatstgenoemde testbehandelingen doet Dierenzie- kenhuis Zeeuws-Vlaanderen niet mee. „Onze filosofie is dat je zo overtuigd moet zijn van het nut van een trial dat je ook je eigen hond zo'n behandeling zou laten ondergaan. Je moet dus echt ver trouwen op een goed resultaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94