Zierikzee moet het voorlopig met 'gewone' parkeerborden stellen n Jubileumprogramma kijkt in SCHOOLFEEST Fleur de Munck in voorleesfinale I n AH P 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Eén gebouw voor twee basisscholen van verschillende signatuur. In 1973 had Burgh-Haamstede een primeur. Soms was een kind van de ene op de andere dag uit de klas verdwenen Nieuw Middelburg Middelburg makelaar! Veertig jaar wel en wee De door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Bij openbare basisschool De Kirreweie hebben ze wel zin in een feestje. Het 40-jarig bestaan van het schoolge bouw is de aanleiding voor een ju- bileumweek van 8 tot en met 13 april. Christelijke basisschool On der de wieken, gevestigd onder hetzelfde dak van dit gebouw, heeft voor 2014 al het eeuwfeest van de eigen organisatie op het programma staan en doet dus nu even niet mee. Behalve dan met een muziekmiddag in het kader van een schoolproject dat toch al op het programma stond. Directeur Birgit de Ruiter van De Kirreweie stelde met enkele team leden, haar voorganger Arie Dam man en oud-leerkrachten Mientje Bliek en David Vos de jubileum commissie samen ter voorberei ding van de feestweek. „Ik herinner me nog levendig de verhuizing van de Beatrixweide naar dit nieuwe gebouw. De leer lingen droegen zelf de tafels en stoeltjes over", zegt Vos. Het huisvesten van een bijzonde re en een openbare lagere school in één gebouw moet zeker in 1973 nog niet zo eenvoudig zijn ge weest? Vos erkent dat daar weder zijds begrip en veel diplomatie bij vereist waren. Het verschil in signatuur is er na tuurlijk nog steeds, maar tegen woordig gaat de schuifwand wel wat vaker open. „We hebben re gelmatig overleg en werken sa men, bijvoorbeeld bij sportdagen en het nationaal schoolontbijt. Ook de koningsspelen bij de troonswisseling straks doen we sa men", vertelt De Ruiter. De naam Kirreweie is ontleend aan het weiland waarop de school is gebouwd. Kirreweitje is een klein stukje grond en 'kirretje' staat ook voor een mens, dier of Oud-onderwijzer David Vos Herinnering aan de opening van de twee lagere scholen in juni 1973. ZIERIKZEE - Fleur de Munck, leer linge van de J. L. de Jongeschool in Zierikzee, komt zaterdag 13 april uit in de Zeeuwse finale van de Nationale Voorleeswedstrijd. In de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg verdedigt Fleur dan de Schouwen-Duivelandse kleuren. De kampioen van Zeeland mag naar de landelijke finale op woens dag 29 mei in het Utrechtse Mu ziekcentrum Vredenburg. Aan de voorleeswedstrijden hebben 123 Zeeuwse kinderen meegedaan. ding dat klein van stuk is. Symbo lisch is dan ook het beeld van een klein paardje voor de ingang, ge maakt door Miems van Citters. Obs De Kirreweie kan aardig wat wel en wee van de afgelopen veer tig jaar optekenen. Zo had de inte gratie met het kleuteronderwijs in 1984 veel invloed op zowel huisvesting als bedrijfsvoering. Groot was ook de impact van de opening van het Asielzoekerscen trum (AZC) in Burgh-Haamstede begin jaren negentig. De multicul turele samenleving deed nadruk kelijk zijn intrede bij De Kirre weie. Kinderen van allerlei ver schillende nationaliteiten kregen er onderwijs. Eerst nog in aparte clubjes, gevestigd in de dependan ce aan de Bernhardstraat, en later gewoon ondergebracht in de be staande groepen in het hoofdge bouw. „Soms was er dan van de ene op de andere dag een kind uit de klas verdwenen. Uitgezet of verhuisd naar een ander opvang centrum? Wij hoorden er nooit meer iets over. Dat was moeilijk", memoreert Vos. Hij koestert in dit verband ook mooie herinne ringen. „Kinderen uit het ACZ die wij hier op school hebben ge had, die een vervolgopleiding kre gen en zich op Schouwen-Duive- land hebben kunnen vestigen." Birgit de Ruiter, zelf afkomstig uit Rotterdam, vindt het jammer voor de school dat met de sluiting van het ACZ in 2006 De Kirre weie weer helemaal 'Hollands' is geworden. De dagelijkse ontmoe ting met kinderen uit andere cul turen bood een meerwaarde. De directrice heeft sinds haar aan treden in 2001 al heel wat discus sies meegemaakt over uitbreiding met wel of niet permanente loka len, over al of geen brede school voor Burgh-Haamstede, over de teloorgang van de naastgelegen gymzaal en over het weer schrap pen van de vervoersvoorziening naar het verder gelegen Sportcen trum Westerschouwen. Maar De Ruiter kijkt aan de vooravond van het jubileumfeest liever naar de positieve dingen: 164 leerlingen is een mooi aantal in deze zorgelijke tijd en het 40 jaar oude gebouw voldoet nog heel behoorlijk. Maandag 8 april: Opening van de jubileumweek bij obs De Kirre weie in Burgh-Haamstede om 9.00 uur met een toespraak van oud-directeur Arie Damman over de geschiedenis van het onder wijs. Daarna openingslied en trak tatie. Dinsdag 9 april 13.15 uur: Muzi kaal feest in Dorpshuis De Schut- se samen met cbs Onder de Wie ken. Medewerking van harmonie De Witte van Haamstede. De kin deren bespelen zelf gemaakte in strumenten. Woensdag 10 april: Leerlingen bezoeken in groepen museum 'De Burghse Schoole' om kennis te ma ken met het onderwijs in vroeger tijden. Donderdag 11 april: Interactieve theatervoorstelling 'Iedereen door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Nog voor het toeristen seizoen van start gaat, krijgt Zierik zee een nieuw parkeerverwijssys- teem. Daarmee komt volgens wet houder Wim Stouten een eind aan de 'ratjetoe' aan borden die bezoe kers nu de weg moeten wijzen naar een parkeerplaatsje. De nieuwe borden kosten naar schatting 10.000 euro. Verkeers wethouder Wim Stouten geeft ei genlijk de voorkeur aan een dyna misch parkeersysteem. Hierbij krijgt de automobilist bij het na deren van de stad op digitale bor den een actueel overzicht van de beschikbare parkeerplaatsen. „Daarmee voorkom je zoekver keer in de stad", noemt Stouten als belangrijkste argument. Dat het college nu toch heeft geko zen voor 'ouderwetse' borden, heeft te maken met de kosten. Al le parkeerterreinen zouden moe ten worden voorzien van detectie- lussen en dataverbindingen. Met name bij de Gasthuisboomgaard is dit lastig, omdat dit parkeerter rein wordt doorsneden door de openbaar toegankelijke Baden Po- wellweg. Het college wacht daar om de vervanging van de parkeer automaten in 2014 af. Hierbij wordt op grote terrein 'achteraf betalen' ingevoerd. Bij de evalua tie van dit systeem, bekijkt het college opnieuw wat de voor- en nadelen van een dynamisch ver wijssysteem zijn. „Nu zijn de kos ten grofweg geschat op 100.000 euro, maar het maakt nogal wat uit of dit 60.000 of 160.000 euro wordt", zegt Stouten. Ook wordt veel verwacht van mo biele apps en integratie van par- keerinformatie in navigatiesyste men. Die maken een dynamisch parkeer verwijssysteem wellicht overbodig. „Die ontwikkelingen gaan zo hard, dat ze nu moeilijk te voorspellen zijn." Sfl B KIJKDAG 29 MAART Op vrijdag 29 maart a.s. van 14:30 uur tot 16:00 uur kunt u divers® woningen in Nieuw Middelburg vrijblijvend bezich tigen. U kunt zich melden aan de Koningin julianastraat 23 te Middelburg en van daaruit de meer informatie kunt u kijken op M2Makelaant.nl ofJeStek.nl. Prijzen vanaf I 16.100,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92