Bend it like Beckham MEDIA 27 Wie een baan in de zorg met het knippen van schimmelnagels en het wassen van billen associeert, moet maandag op RTL 5 afstemmen. Malaika, de nieuwe soap over het werken in de zorg, laat zien dat het afwisselender is dan dat. Teruggespoeld ZATERDAG 23 MAART 2013 In de serie Teruggespoeld staat we kelijks de spot gericht op een film klassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. door Jan van Mullem Wat doe je als je droom om een voetbalster te worden niet strookt met de wens van je ouders? Kies je voor jezelf of bewaar je de lieve vrede en begin je braaf aan een serieuze studie? De 18-jarige Indiase Jess Bhamra (een rol van Parminder Nagra) probeert in Bend it like Beckham de regels zo te buigen, dat ze niemand teleurstelt en toch haar doel bereikt. 'De beste Britse komedie sinds Bridget Jones' diarif, stak the Daily Mail de loftrompet over deze film uit 2002. De lekker bekkende titel Bend it like Beckham heeft een dub bele boodschap. De eerste: zet de regels altijd naar je eigen hand. De tweede: probeer een bal met net zo'n weergaloze curve te trap pen als David Beckham dat kan. Het begin trekt je meteen in het verhaal: oude live-beelden tonen hoe Manchester Uniteds beroem de nummer 7 David Beckham in een Champions League-duel met Voetbalvriendinnen Jess (links) en Jules in Bend it like Beckham. Anderlecht een perfecte voorzet aflevert, waaruit Jess Bhamra met het hoofd scoort Wie? Bhamra? Ja, het Indiase meisje dat voor de tv op haar slaapkamer naar deze wedstrijd kijkt en dagdroomt dat zij de ster is. Tot moeder binnen komt en zij haar dochter duide lijk maakt dat die niet met haar hoofd in de wolken moet lopen. Indiaas koken - 'een perfecte cha- patti' - wassen, handwerken: dat zou Jess moeten leren om ook een geschikte Indiase man te kun nen huwen. Zo. De toon is gezet. Zoals Jess zich gemangeld voelt tussen de eisen van haar conser vatieve ouders en haar eigen dro men, kampt ook Jules - haar team genote bij het West-Londense vrouwenvoetbalelftal - met deze problemen. Haar tuttige moeder ziet haar het liefst in jurkjes, maar Jules (Keira Knightley) zweert bij sportbeha's en jogging broeken. Als beide voetbalsters verliefd worden op trainer Joe (Jo nathan Rhys Meyers), ze boven dien als lesbisch stel worden neer gezet (schande!) en tot overmaat van ramp de vader van Jess erach ter komt dat dochterlief in Ham burg was voor een wedstrijd (en dus niet bij een tante logeerde), dreigen de complicaties de mei den boven het hoofd te groeien. Grappig detail is dat David Beck ham na de film een instructie- dvd uitbracht: Really bend it like Beckham. Overigens was bij de re lease in de VS de titel van de film bijna gewijzigd in 'Move it like Mia', naar de aldaar bekende voet balster Mia Hamm. Van Beckham had toen aan gene zijde van de oceaan nog niemand gehoord. door Jasmijn Masius Meeslepende romances, ingewik kelde intriges en zenuwslopen de clifïhangers. Malaika is een soapserie, met alle ingrediën ten van dien. Maar de achter liggende gedachte is kijkers meer inzicht te geven in het werken in de zorg. En eventueel te enthousiasme ren voor een baan in deze branche. „Het valt me op dat mensen een heel matig en een zijdig beeld van deze sector hebben. Met Malaika willen we laten zien dat werken in de zorg heel af wisselend kan zijn", zegt creative producer Johan Nijenhuis. Hij ontwikkelde de serie in samenwer king met verschillende zorgorganisaties. In Malaika staat het wel en wee centraal van drie stagiairs in het gelijknamige zorgcentrum. Malaika betekent 'engel' in het Swahili en slaat op de mede werkers. Maar in de eerste afleveringen is al te zien dat zij zich niet per se engelachtig gedragen. Zo gaan Mike (macho) en Robin (hippie) de wed denschap aan wie als eerste stagiaire Zoë (ideale schoondochter) kan verleiden. Diezelfde Zoë Romances en intriges in dagelijkse zorgsoap Johan Nijenhuis, pro ducer van Malaika. wordt verdacht van diefstal, haar vriendin Anna (ij deltuit) kijkt liever in de spiegel dan dat ze haar handen uit de mouwen steekt en motormuis Lu- ciel laat een hulpeloze patiënt zitten. Tedere aflevering maakt de kijker kennis met diver se zorgcliënten en hun bijhorende sores. Zoals de opstandige puber bij wie suikerziekte wordt gecon stateerd, een vrouw die na haar chemotherapie een stiekeme doodswens koestert en het jonge meisje met hartproblemen, dat dolgraag naar een wild feestje wil. „Met deze verhalen wil ik het psy chologische aspect van het werk belichten. De me dewerkers moeten zich in de psyche van hun cliënt kunnen verplaatsen om bijvoorbeeld advies te kunnen geven", legt de producent uit. Hartproblemen, doodswensen; het klinkt als lood zware kost. Maar Nijenhuis belooft ook romantiek. „Juist in de zorg is daar veel ruimte voor. Man, ik kan me zo goed voorstellen dat de spanningen hoog oplopen tijdens een nachtdienst." De soap is op locatie geschoten. Wat vorm betreft, is gekozen voor een filmische aanpak. Hiermee on derscheidt Malaika zich van traditionele studio soaps, voelt automatisch 'echt' aan. Ook tijdens het casten is rekening gehouden met de 'echtheid' van acteurs. Aanvankelijk 'richtte Nijenhuis zijn pij len op bekende soapies, maar hij kwam er al snel. achter dat het zogenoemde zorg-gen niet te vein zen valt. „De behoefte iemand te helpen, moet in je zitten. Acteurs zijn vaak een beetje ijdel, dat kunnen we in deze serie juist niet gebruiken." Niet alleen de acteurs moesten over het zorg-gen beschikken, ook de makers, regisseurs en schrij vers liepen ter voorbereiding stage bij een zorgin stelling. Verder is er een klankbordgroep aan de soap verbonden, bestaande uit mensen uit het vak, die de scenario's op medische juistheid toetst. Wie vanaf aflevering 1 meteen fan is, hoeft Zoë en haar tegenspelers trouwens geen seconde te mis sen. Via de weblog van Malaika kun je de persona ges 24 uur per dag volgen. Malaika. RTL 5, dagelijks om 19.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl De cast van de nieuwe, dagelijkse zorgsoap Malaika. In de serie staat het wel en wee centraal van drie jonge stagiairs in het gelijknamige zorgcentrum, foto William Rutten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81