cheap.nl dagactie 66 Zeventien jaar lang werd een politieke dialoog beloofd; er is nooit iets van terecht gekomen 66 Onlangs werd een meisje gedood dat in een bunker schuilde voor de gevechten BUITENLAND 7 BIRMA Regionale twisten in Birma leiden ook tot hevig geweld tussen boeddhisten en moslims. Overnachten in kasteel bij de Ardennen! per /toplocatie één superactie! za 23 maart cheap.nl/dagactie 10900 -700 7004 ZATERDAG 23 MAART 2013 Prille vrijheid bedreigd alleen vandaag boekbaar! door onze medewerker YANCON - Khu Woh tilt zijn lin kerarm op. Daar, onder zijn oksel, zit een groot litteken. Het is de plek waar zich vorig jaar in Ka- chin, een staat in het noorden van Birma, bij gevechten tussen het Birmese leger en het onafhanke- lijkheidsleger KIA (Kachin Inde pendence Army) een granaat scherf naar binnen boorde. Door de verwonding is de bloedsom loop naar zijn arm verstoord. Een vuist maken met zijn linkerhand lukt JChu Woh niet meer. Zijn baan als mijnwerker kan hij verge ten. In Birma (ook Myanmar ge noemd) zijn hervormingen in vol le gang. Oppositieleidster Aung San Suu Kyi zit weer in het parle ment en Barack Obama is al langs geweest. Vrede en vooruitgang lij ken in deelstaten Kachin en Rak- hine nog ver weg. En gevechten tussen boeddhistische en islamiti sche bevolkingsgroepen toonden deze week aan dat religieus ge weld nog immer een bedreiging vormt. In Kachin, waar de bevol king al decennia lang meer auto nomie eist, is volgens politiek acti viste Khon Ja een totaal gebrek aan vertrouwen tussen het Ka chin Independence Army en het regeringsleger. „Zeventien jaar lang was er een staakt-het-vuren en werd een politieke dialoog be loofd, maar daar is nooit iets van terecht gekomen", vertelt hij. „Toen de overheid ook nog de be lofte brak dat de inwoners van Ka chin met een eigen partij aan de verkiezingen mochten meedoen, verdween het vertrouwen hele maal. Nu nemen militairen mij nen in en verovert het leger pos ten om een gasleiding naar China te kunnen voltooien." Een nieuw staakt-het-vuren is volgens Khon Ja nog niet afgeslo ten; ondanks dat Birma's presi dent Thein Sein recent verklaarde dat er een einde is gemaakt aan de gewapende conflicten in het land, inclusief die in Kachin. „Be gin deze maand zijn er nog nieu we troepen naar het gebied ge bracht", stelt de activiste. „Er zijn verdwijningen, martelingen en verkrachtingen, maar er wordt niets tegen gedaan. De overheid probeert het te verhullen en zelfs Aung San Suu Kyi zwijgt als het om Kachin gaat." Khu Woh, de mijnwerker die zijn linkerarm door een granaatinslag niet meer kan gebruiken, woont in Kachin en vertelt dat de gevech ten weliswaar zijn afgenomen, maar dat verbetering nog ver weg lijkt. Volgens hem heerst er veel angst en maakt het regeringsleger Een oude vrouw wordt naar buiten gedragen in de Birmese stad Meiktila waar woensdag onlusten uitbraken, foto Nyein Chan Naing Khu Woh, inwoner Kachin Khon Ja, activiste uit Kachin infographic DPd zich schuldig aan oorlogsmisda den. „Onlangs werd een meisje ge dood dat in een bunker schuilde voor de gevechten. Toen ze wei gerde tevoorschijn te komen, schoot een soldaat haar in de rug. Haar vader eiste opheldering bij de autoriteiten. In plaats van de verantwoordelijkheid te nemen, besloot de overheid de man aan te klagen omdat hij het hele ver haal zou hebben verzonnen." Rakhine, een langgerekt gebied in West-Birma, worstelt eveneens met een crisis. In die staat braken vorig jaar etnische rellen uit tus sen boeddhisten en moslims. Ze ker 120.000 mensen, voorname lijk moslims, leven sindsdien in vluchtelingenkampen. Volgens Artsen Zonder Grenzen is er in de kampen sprake van een huma nitaire crisis. Basisvoorzieningen als schoon water en medicijnen zijn onvoldoende aanwezig en boeddhisten bedreigen en intimi deren de hulpmedewerkers om dat die de moslims zouden be voordelen. Dat etnische en religieuze ver schillen in Birma, waar 89 pro cent van de bevolking boeddhis tisch is en 4 procent islamitisch, kunnen ontaarden in onlusten bleek deze week in de stad Meikti la. Na een ruzie bij de goudwin kel van een islamitische eigenaar, gaan boeddhisten en moslims el kaar sinds woensdag te lijf. Hui zen en moskeeën zijn platge brand, zeker twintig mensen zijn gedood. Volgens Tom Kramer, politiek we tenschapper bij het Transnatio naal Instituut, zorgen de conflic ten voor een groot risico in het land dat in hoog tempo hervoj- mingen doorvoert en daarvoor de afgelopen maanden van het Wes ten veel lof kreeg. „De etnische conflicten, die al decennialang in Birma bestaan, kunnen ervoor zorgen dat het hele vredesproces instort", aldus Kramer, die al vijf tien jaar onderzoek doet in Bir ma. „Er zijn nu wapenstilstanden met de meeste onafhankelijk- heidslegers, maar het blijft steken op een politiek akkoord. We laten het maar gebeuren, lijkt de rege ring te denken." Mijnwerker Khu Woh ziet weinig heil in de hervormingen. Nadat hij was hersteld van zijn verwon dingen, ontving hij 115 euro als schadevergoeding. „Niet eens ge noeg om de ziektekosten te dek ken", stelt hij bitter vast. „Deze overheid geeft niets om ons." 1/ 2 overnachtingen 1/2 dag gratis fietshuur 2 x continentaal ontbijt Bezoek Tongeren en Luik! 11 Chèteau de Limont (26 npm) 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7