REIZEN 21 Als je niet bang bent voor kou, dan is Helsinki een leuke plek voor een winters bezoek. Finnen weten dat slecht weer niet bestaat Je kunt enkel slecht aangekleed zijn. Prijzen in Finland liggen lager en toeristen zijn er nauwelijks. En er is zo veel te zien. Dus trek een parka aan en reis noordwaarts. WAAR EN WAT ZATERDAG 23 MAART 2013 In een parka naar winters Helsinki Tytti heeft de fles Koskenkorva te pakken gekregen. door Joost Brantj'es reageren? reizen@depersdienst.nl n de haven van Helsinki probeert een blond meisje van het ene wanke le stuk ijs op het volgende te sprin gen. Haar poging mislukt en ze be landt in het ijskoude water van de Golf van Finland. Dat je het weet, ze draagt een waterdicht pak, niet al leen haar gewone kloffie. Aan de kant staan haar vriendinnen hartelijk te lachen. Tytti gaat trouwen. En tijdens haar vrijge zellenfeest moet ze een halve liter Kosken korva (Finse sterke drank) terughalen die haar vriendinnen in zee hebben gegooid. Het is half elf 's ochtends en het kwik staat op min 12 graden. Welkom in Helsin ki. Kom je voor het eerst in de hoofdstad van Finland, dan is een bezoek aan de enige wolkenkrabber van de stad £en goede plek om te beginnen. In deze hoogbouw zit het hotel Sokos Torni gevestigd. Vanaf het dak terras van Atelje Bar op de bovenste verdie ping heb je rondom zicht op Helsinki. Je kunt je er prima een beeld vormen van de stad. Dat kan zelfs vanaf de toiletten van de bar, want de grote ramen daar bieden een breed uitzicht. Ik doe mijn eerste indruk van Helsinki op met een ritje in tram 3B die een grote cir kel door de stad maakt en verschillende wijken aandoet. De tram rijdt langs hét symbool van de stad, de TXiomiokirkko, de stralend witte kathedraal uit de negentien de eeuw. Daarna gaat het, via de haven met cruiseschepen, dwars door de chique wijk Eira en de opkomende wijken Töölö en Kallio. Onderweg stap ik uit om een stuk te wandelen over de bevroren Golf van Finland. IJsvissers beproeven èr, dik aangekleed, hun geluk. In de winkelstraat vernoemd naar de eni ge tsaar die de Finnen waardeerden, de Aleksanterinkatu, is onlangs Kluuvi geo pend, een winkelcentrum waarbij de kel ders aan eten en drinken zijn gewijd. Fins eten en drinken, aldus Aki Arjula, want af gezien van rode en witte wijn in de wine- bar, komt alles uit eigen land. Arjula is een van de oprichters van Best of Finland dat Finse producten zoals jam van wilde berg- frambozen van boven de poolcirkel en sala mi van rendiervlees aan de man brengt. Het valt niet mee een keuze te maken uit de maar liefst 2.000 verschillende produc- Z WEDEN 40 FINLAND Helsinki ten van 250 kleine producenten. Vrijwel al le verkochte waar is biologisch. Helsinki's centraal station, geopend in 1919» geldt als een der mooiste van Europa. Bijna een eeuw later is het ontwerp van Eliel Saarinen nog steeds gedurfd. De vier granieten reuzen, de kivimiehet, met elk een bol in hun handen die 's avonds op licht, lijken de toegang tot het station te bewaken. In het station is het prettig men sen kijken. Vooral de buitenissig geklede jongeren vallen op. Hun kledingstijl doet denken aan de Japanse jeugd die op zon dag opgedirkt door de wijk Harajuku van Tokyo paradeert, met felgekleurde kapsels en bijzondere outfits. Aan de Mannerheimintie, een belangrijke doorgaande weg in de stad, zijn recent en kele culturele tempels gebouwd. Ik ga kunst kijken in het in 1998 geopende Kias- ma, het museum voor hedendaagse kunst van de Amerikaanse architect Steven Holl. Naast het Kiasma volgde in augustus 2011 het Helsinki Music Centre, een project dat 200 miljoen euro kostte en de thuisbasis is van de Sibelius Academie en twee vooraan staande Finse symphonieorkesten. De laat ste architectonische aanwinst van Helsin ki die ik bezoek, is de Kamppi kapel aan het drukke Narinkkatori plein. Het ge bouw, dat opgericht werd omdat Helsinki vorig jaar World Design Capital was, kreeg al snel de weinig flatteuze bijnaam kebab. Qua vorm heeft het daar inderdaad wel wat van weg. Binnen is de stilte com pleet, de kapel voelt als een 'blankhouten baarmoeder'. Een fijne plek om na te ge nieten van deze letterlijk koude, maar fi guurlijk oh zo warme stad. In Yrjörkatu Umaihalli, Finlands oudste publieke zwembad dat in 1928 openging, kom ik weer op temperatuur. Het prachti ge gebouw in classicistische stijl ligt in het centrum van de stad en is in 1997 geheel gerenoveerd. Voor een duik in het zwem bad hoef je geen zwemkleding mee te ne men. Het gros van de bezoekers zwemt naakt, afgezien van een zwembrilletje dan. Dat ziet er toch ietwat koddig uit. Mannen en vrouwen hebben verschillende dagen om te zwemmen. In de sauna van het com plex vertelt advocaat Pauli Sortti dat de winterse kou hem minder deert dan het gebrek aan daglicht. Pauli gaat elk jaar in de winter naar de Thaise zon om vitamine D bij te tanken. Dus zo doen die Finnen dat. Tijd voor een maal. Op culinair gebied ont breekt het de Finnen aan niets. Ze liften dankbaar mee met de populariteit van de Noordse keukens. In 2012 opende Spis zijn deuren, een restaurant met plek voor 18 eters. Chef Jaakko Kinnunen weet als geen ander met lokale producten voor ver rassingen te zorgen. Alle gangen worden eenvoudig aangegeven met twee ingre diënten (wortel en kervel, kwabaal en ui, rode biet en eucalyptus) en de sommelier serveert er soms zeer gedurfde wijnen bij. Helsinki ligt op ruim 1.500 kilometer van Utrecht. Verschillende maatschappijen verzorgen rechtsreekse vluchten tussen Amsterdam en Helsinki, zoals Finnair en KLM (zie www.fin- nair.com ofwww.klm.nl). Finland is het enige Scandinavische land waar je met de euro kunt betalen. Het prijsniveau is er ongeveer gelijk aan dat van Nederland. Voor meer informatie over Finland en Helsinki in het algemeen, zoals accommodaties en be zienswaardigheden, zie www.visitfinland.com en www.visithelsinki.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75