REIZEN 19 Ik weet niet wat het is deze reis, maar de thermostaat vertoont kuren Griekenland mag dan bijna failliet zijn, het zit bomvol met schatten. Natuurlijke, historische, culturele schatten. En schatten van mensen. Een reis door de kop van grandioos Noord-Griekenland. ZATERDAG 23 MAART 2013 riodes bibbert hij bijna zijn stoel uit. Het glaasje wijn dat ik geser veerd krijg, heeft ook al tempera- tuurproblemen. De wijn is rood, maar voelt als wit. Ijskoud. Dat zelfde kan gezegd worden van de hoofdmaaltijd. Die is weliswaar niet meer bevroren, maar warm is anders. Ik. weet niet Wat het is deze reis, maar de thermostaat vertoont kuren. Ik besluit een glas witte wijn te bestellen. Die heeft vast naast een oven gelegen, want de wijn is warm. Er klopt helemaal niets van, of zou er iets mis zijn met mijn gevoelstemperatuur? Bij vertrek uit Jakarta stond de captain al even stil bij de winter se omstandigheden die we thuis in Nederland zullen aantreffen. Tien graden onder nul. Na 16 uur reizen zie ik het met ei gen ogen. We taxiën tussen de witte weilanden richting gate F6. We zijn mooi op tijd. Zodra het lichtje van de stoelriemen is ge doofd, staat het hele vliegtuig als een persoon op om lekker te gaan dringen in het smalle gang pad. Daar lijken de meeste passa giers vreemd genoeg dol op te zijn. Er gebeurt daarna verras send weinig op uitstapgebied. Na enkele minuten komen we erach ter waarom. De gate is bevroren. Er is geen beweging in te krijgen. Het is duidelijk dat met dit bijltje zelden wordt gehakt, want ook het personeel aan boord is beslui teloos bij het wassen van het var kentje. De captain informeert ons dat we ondanks de vrieskou het vliegtuig per trap zullen verla ten. 200 meter verderop kunnen we dan via een personeelsingang de gate weer binnen. Een koude rilling trekt door de rijen passa giers. Iedereen lijkt op hetzelfde moment te beseffen dat de war me kleding in de onbereikbare koffer zit Angstig wordt naar bui ten gegluurd richting de kleine ijstijd. Gelukkig komt de captain na een kwartiertje met nieuwe inzichten. Onder de vleugels van ons toestel is het spekglad. Lopen lijkt levensgevaarlijk. Er komen warme bussen die het vervoer zullen verzorgen. Een zucht van opluchting klinkt door de Boeing. De minuten tikken verder en on ze vroege aankomst is gaande weg veranderd in een forse ver traging. De bussen verschijnen maar niet en de reizigers begin nen te morren. Na een half uur heeft de gezagvoerder er ook ge noeg van. We lopen, beslist hij. Koud, gevaarlijk, glad, het maakt niet uit. De voordeur zwaait open en een poolwind loeit de ca bine in. Daar gaan we. Over het pikdonkere platform glijden, in ganzenpas, luchtig geklede passa giers scheldend en bibberend naar de achteringang van de be vroren gate. Ik ook. Het is gruwe lijk koud, de wind blaast fors en na 20 meter is de lol er goed af. Overal bewegen gates gracieus naar aankomende vliegtuigen. Uitgerekend de onze doet het niet. Onderkoeld bereik ik een uur la ter mijn eigen woonhuis. Het had er lekker warm moeten zijn, maar ook dat valt tegen. Woe dend staar ik naar de thermo staat en moet constateren dat ik het ding verkeerd geprogram meerd heb. Twaalf graden, conti nu/tot morgen. Onder twee dek bedden kruip ik in mijn mandje, waar het al snel behaaglijk is. Ik val in een diepe slaap en droom een heerlijk warme droom. Iets tropisch met palmbomen. Ik ben weer terug waar ik een halve dag eerder vertrok en ik denk dat ik daar maar blijf. Noord-Griekenland door Willemijn Bos •Athos V* Kalapibaka GRIEKENLAND TURK|J£ Athene t Middellandse Zee et noorden van Griekenland heeft zijn ongerepte ka rakter weten te be houden. Juist van wege die ongerept heid wil ik er- I heen. Om veel moois te zien en weinig toeristen tegen te komen. Laat die maar lekker op het stand gaan liggen. Ik lig net zo lief in zo'n natuurlijk zwembadje van de diepblauwe rivier Voidomatis, de schoonste rivier van Europa, die hoog in het Pindosgebergte langs het dorpje Mégalo Papigo stroomt. Hier verwerk ik de in drukken van mijn zes uur lange tocht door de Vikoskloof, een van j de diepste kloven ter wereld. Rust, een enkele arend, bijzonde re planten, het geluid van water. Overrompelend mooi was het. i Mégalo Papigo, na hoeveel haar- speldbochten kwamen we er? Het I dorpje lijkt aan het eind van de wereld te liggen. Een oude kerk, leistenen daken en één kleine su permarkt. Waar we overigens niets te zoeken hebben, want on ze gastheer kookt heerlijk en bij het ontbijt staan zes soorten ei gengemaakte jam klaar, plus ap peltaart van oma. Zo'n ruimhartig ontbijt kunnen we wel gebruiken, nadat we gisteravond diep onder de indruk raakten van de beroem de Macedonische wijn, gemaakt van de Xynómavro-druif, de Mace donische koning van de rode drui ven. Deze stevige, rode wijn is vol gens vinologen in potentie een van de tien grootste wijnen van de wereld. Daar waren wij het gis teravond helemaal mee eens. Mooie bergdorpen genoeg hier. Metsovo bijvoorbeeld. Het is er WAAR EN WAT Om een bezoek te brengen aan Noord-Griekenland kun je vliegen op Thessaloniki of Preveza. Belde steden hebben een internationaal vliegveld. Wij reisden door de re gio met Griekenlandspecialist Po- lyplan Reizen. Kijk voor meer in formatie op www.polyplan.nl. Kijk op www.grieksverkeersbu- ro.nl als je meer wilt weten over Griekenland. De Grieken zelf zijn de echte schat ten van Griekenland. markt. Aan wat hier allemaal in de stalletjes en kraampjes ligt, kun je zien hoe vruchtbaar deze streek is: appels, peren, kersen, perziken, abrikozen, maïs. De mannen van Metsovo zitten in de schaduw zwijgend bijeen op een bank, leunend op hun wandel stokken. De vrouwen kopen fruit, nadat ze alles grondig hebben be tast op rijpheid. Oude vrouwen, in klederdracht en met een lange grijze vlecht op de rug, waarin een lintje is mee gevlochten. We gaan oostwaarts, over de Thes- salische vlakte naar Kalambaka, waar de treinrails eindigen. Hier doemt een bizar landschap op van rotspilaren, ontstaan door ero sie van water en wind. Bovenop deze pilaren en rotspieken staan kloosters, zogeheten tnéteora. Per piek één. Het ziet er absoluut spectaculair uit. Je vraagt je af hoe de monniken, die zichtbaar de af zondering zochten, hier ooit naar boven konden komen. Simpel: ze werden omhoog gehesen in een net aan een touw. Of ze gebruik ten een houten ladder van zo'n 40 meter lang. Met de rust en afzondering is het inmiddels gedaan. De méteora staan sinds 1988 op de Werelderf- goedlijst van Unesco. Per jaar ko men er zo'n twee miljoen toeris ten. Die worden niet met een touw naar boven gehesen, maar ar riveren gewoon met een bus. We verlaten Thessalië en rijden verder in noordoostelijke rich ting, naar Grieks-Macedonië. In het dorpje Vergina werd in 1977 diep in de grond het ongeschon den koningsgraf gevonden van Philippus II (382 - 336 voor Chris tus), koning van Macedonië en de vader van Alexander de Grote (356 - ,323 voor Christus). Toen hier in een grafheuvel een sche del werd gevonden met een ver woeste oogkas, was het een van de aanwijzingen dat dit het graf moest zijn van Philippus II, die vermoord werd tijdens de brui loft van z'n dochter. Een rivaal schoot hem een pijl in z'n oog, waardoor hij stierf. De grafheuvel is na de ontdek king van het graf intact gelaten. Binnenin is een koepelvormig mu seum gebouwd met daarin de schatten uit de tombe. De tombe zelf, een soort huisje van twee ka mers, is via een trap te bereiken. Je kunt er niet in. De schatten zijn er van bovenaf uitgehaald. Adembenemend mooie beeldjes zijn er te zien in het halfduister. Met goud doorweven doeken, sie raden, wapens, gouden kronen. De botten van de koning zaten in een gouden kist met daarop de Macedonische zon. Niemand zegt dat je hier stil moet zijn, maar ie dereen fluistert. We trekken verder oostwaarts, naar het schiereiland Chalkidiki onder Thessaloniki, dat in het zui den eindigt in drie lange schierei landen, alsof het de drietand is van de zeegod Poseidon. Het meest oostelijke eiland is de mon nikenrepubliek Athos. Vrouwen worden er niet toegelaten, vrou welijke dieren evenmin. Alleen kippen, want het eigeel is nodig voor de verf waarmee de monni ken iconen schilderen. Om toch iets van de kloosters te zien, ga ik mee op een schip dat langs de westkant van Athos vaart. De eeu wenoude, prachtige complexen zijn zo goed te zien. Wat zijn ze groot! Via een luidspreker wordt al varend informatie gegeven. Dat de kloosters van binnen sober zijn, de kerken daarentegen bela den met kunstschatten: iconen, bi bliotheken, altaren met goud en diamanten. Weer aan wal spreek ik een paar mannelijke toeristen die een nachtje mochten logeren in een klooster op Athos. Ze mochten niet roken, niet praten tijdens het eten, moesten om negen uur 's avonds al naar hun harde bed en kregen als ontbijt in de dop ge kookte tuinbonen met honing, kaas, olijven en water. De erva ring hadden ze niet willen mis sen, hoewel ze zich ook hadden verveeld. Tja, dan moet je maar le ven zoals de monniken: per et maal acht uur werken, acht uur bidden, acht uur slapen. Even ten noorden van Athos ligt Stageira, de geboorteplaats van de Griekse wijsgeer Aristoteles. Bij hem was Alexander de Grote in de leer van z'n 14e tot z'n 20ste. Toen Alexander eenmaal koning was, wist hij het Macedonische Rijk uit te breiden van de Adriati- sche Zee tot de Indus. Thuis lig ik er niet zo wakker van, maar nu ik hier op de berg van Aristoteles de Aristotelesroute loop, op de vestingmuur van het oude Stageira sta, op de plek ben waar de wijsgeer lesgaf, in de grot sta waar hij met Alexander sliep met de bedoeling de jongeman te harden, kan ik er niet over uit dat de Griekse Oudheid hier nog zo tastbaar aanwezig is. Ik sta er met m'n voeten bovenop, de verhalen ritselen door de struiken. Maar ja, wie er niets mee heeft, kan ook een andere themawandeling vol gen. Of lekker gaan raften of mountainbiken. Mooie rivieren en bergen genoeg hier. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73