Media PZC WK afstanden 18&19 Griekenland De schatten van het noorden 21 Finland In een parka naar Helsinki schaatsen O nee, de elektrische fiets begint een beetje te stotteren, we moeten zelf dus harder trappen. Moet er, met deze fikse wind, toch nog gewerkt wor den in het vrije weekeinde. Eigenlijk hebben we ook wel een beetje dorst. Tijd om even op te laden. WAAR EN WAT Reizen Even opladen in de Alblasserwaard door Edward Swier Het idee is zo sim pel. Iedereen en al les moet op zijn tijd een keer opla den. In de Alblas serwaard hebben ze er de gelegen heid voor geschapen. Terwijl de tweewieler weer energie tankt aan het stopcontact, kan zijn berij der zich intussen laven bij een theetuin, kaasmaker, landwinkel, ijsboerderij of dorpscafé. Het is dagtoerisme anno nu, in een om geving waar de tijd lang stil lijkt te hebben gestaan. Waar de men sen nog vriendelijk zijn, de fietser steevast wordt gegroet. Daar waar altijd wel minimaal één molen zichtbaar is aan de horizon en ein deloos lange rijen, kunstig ver groeide knotwilgen de fietsroute door het platte polderland wijzen. Je laat de Alblasserwaard letterlijk links liggen als je over de A27 vanuit Breda naar Utrecht rijdt. In dit gebied, inge klemd tussen de Merwede en de Lek, is eeuwenlang een gevecht gevoerd met het water. De polders lieten zich, met molens en gema len, maar moeilijk droogleg gen. Nog altijd staan de zwartbonte koeien te soppen in de slappe veenweidegrond. De boer doet er nog steeds zijn werk, maar velen hebben er ech ter inmiddels een hobby bij, (ag- ro)toerisme. Met verrassende ge volgen. Wat te denken van De Chinese Schouw in Giessenburg. Hier, aan de Peursumseweg, kun je een sampan, een Chinese plat bodem met fluistermotor, huren. Aan de kronkelende Slingelandse- weg, langs het riviertje de Gies- sen, vind je Hannes Heerlijkheid, een van de vele theetuinen mét oplaadpunt en folderkast, voor het opladen van de fietsaccu en de menselijke fysiek en geest. Be halve een 'gewone' fiets is hier ook al het mogelijke elektrische verkeer te huur. Scooters, seg- ways en-e-bikes staan klaar voor een tocht door de polder. We kiezen een elektrische fiets. Met trapondersteuning. Houd je de benen stil, dan is de vaart er snel uit. De fiets-met-extra-po- wer is aan een opmars bezig. Na- tuurvereniging Den Haneker zag de trend en plaatste 26, door zon- ne-energie aangedreven, oplaad- punten in de regio. Hier, in het zuidelijkste deel van het Groene Hart, is fietsen met óf zonder hulpmotor een ware bele venis. De natuur zorgt voor be en verwondering. Je beseft dat hier aan water geen gebrek is, dat er soms net iets te veel van was. Er ligt altijd wel een vliet, wete ring of boezem aan de linker- of rechterzijde van het fietspad. Kijk niet raar op als je tussen alle wat meer alledaagse weide- en water vogels een volgevreten aalschol ver pogingen ziet doen uit het wa ter op te stijgen. Purperreigers hebben de streek als broedplaats gekozen en nabij Nieuwpoort huist een kolonie ooievaars. Hoe anders is het in Kinderdijk. Dit Werelderfgoed aan de uiterste westzijde van de Alblasserwaard kent een soort toerisme waar ie der beetje spontaniteit vanaf is. Negentien molens staan geduldig te wachten op de volgende groep hobbyfotografen met haast. Bij Streefkerk en Groot-Ammers is het veel minder dringen voor de mooiste plaatjes. De molens, som mige zijn al gebouwd rond 1600, staan er even onbewogen bij. In Groot-Ammers wordt duide lijk waar de uitdrukking 'een klap van de molen' voor staat. Wie na een visje bij Van Wijk, fijn oplaad punt voor mens en fiets, met de wind in de rug over de smalle Mo lenkade rijdt, heeft het gevoel tel kens te moeten bukken voor over- zwaaiende wieken. Bij de Achter- landse Molen is het fietspad, van wege het gevaar het hoofd te sto ten, zelfs enkele meters verlegd. Het kilometers malen door de Al blasserwaard gaat dankzij de hulp motor net iets makkelijker. Nu is het er nog rustig. Straks in de zo mer wordt het vast drukker. Een tractor kan dan, op de smalle dijk jes, misschien voor enig opont houd zorgen. Maar échte files, nee die kennen ze hier niet. Daarvoor moet je terug naar de A27. reageren? ^jpr reizen@depersdienst.nl De Alblasserwaard ligt in het zuidoosten van Zuid-Holland. In een gebied van zo'n 25.000 hectare wonen ongeveer 170.000 mensen. De meesten van hen hebben domicilie aan de zuidkant in steden als Alblasserdam, Papendrecht, Sliedrecht en het deels al in de Tielerwaard gelegen Gorin- chem. Het overgrote deel van de Alblasserwaard bestaat echter uit dunbe volkt, met slootjes dooraderd veenweidegebied. Kijk voor meer informa tie over de regio op www.vwzhz.nl. Via www.denhaneker.nl is uitleg over het project Even opladen te vinden. In de folderkasten bij de 26 oplaad- punten is een gratis boekje met fiets- en wandelroutes verkrijgbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71