De inspiratie is terug RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE SPECTRUM 15* schaduwzijde ZATERDAG 23 MAART 2013 "Nee!", roept de dokter, "het is niet je heup! Het is ischias!" Daar ik van de leeftijd van de kapotte heupen ben, is dat al een grote opluchting. Hoewel een aantal van je vrienden al weer volksdansen met spikslin- ternieuwe heupen en knieën (zelfs de Majesteit on dervindt op het eerste gezicht geen enkele hinder van haar nieuwe knieën), is de gedachte aan opera tiekamers, lokale en totale narcose, bedlegerigheid en ander ongemak zo afschrikwekkend, dat de hel din uit je boek, met wie je dag in, dag uit, achter je laptop zat, zichzelf bescheiden heeft teruggetrok ken. "Warm houden!", roepen ervaringsdeskundigen. "Neemt U zolang een stok om mee te lopen!", advi seert de dokter. Ik bijt op mijn lip en doe flink. Een stok...nog effe niet! Na een week of zes wordt ik wakker. De pijn is weg. Dat nu is het meest vreemde. Zolang je pijn hebt, neemt het je in beslag. En is hij vertrokken, je bent hem ogenblikkelijk vergeten. Het is net het weer! Dan gaan we nu weer aan de slag. Ik zoek mijn hel din. Is ze woedend weggelopen omdat ik haar heb verwaarloosd? "Cato!" roep ik, "Waar zit je?. Maar Cato is weg en blijft weg. Waar moet ik zoe ken? Ik was zo goed op dreef, op weg naar het ver haal van haar geheime liefde. We hadden zelfs een aantal verdwenen epistels boven water gekregen... Treurig ga ik met mijn kleinzoon naar het Concert gebouw, we hebben de petitie tot behoud van het Metropole-orkest getekend en nu mogen we naar dit concert. In de pauze schuifelen we door de gan gen van het Concertgebouw ...ik kijk op en sta oog in oog met het portret van de vermeende minnaar van mijn heldin! Die vurige kop, die snor, de flam bard...! Deze laat negentiende-eeuwer, wereldberoemde zanger kijkt mij boos aan Ga ik zijn geheim prijsge ven? Ik denk aan het advies van Nabokov: "Koester de details, de goddelijke details!" De avond kan niet meer stuk...De inspiratie en Ca to zijn weer terug! Soms is de inspiratie even wandelen. Ie werkt aan een verhaal. Je bent er geruime tijd mee bezig, ge dreven, het vult je kop dag en nacht. De noodzaak om te schrijven is groot. Je hebt hulptroepen inge schakeld, die het noodzakelijk onderzoek verrich ten. Niet, dat je daar geen tijd voor hebt..nee, maar zij weten de weg in archieven en andere duistere plekken, waar de geheimen van je heldin zich in do zen en mappen ophouden en omdat je zelf oud en krakkemikkig bent en ook geen historica en zij jeug dig zijn én grote kennis van archieven bezitten, ken nen zij de route langs sluipwegen en donkere ste gen waar onder stenen en verdorde bladeren de pa rels liggen die jij nodig hebt om het leven van je hel din mee te kostumeren...Kortom, deze padvinders komen voortdurend met bewijzen van zaken voor de dag, zaken, waarvan jij al vermoedde dat er van alles aan de hand was wat het daglicht niet ver droeg.... Opgewonden schrijf je verder. Dan krijg je iets pijn lijks wat je totaal in beslag neemt. Mijn heup

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69