Revolutie standplaats Italië Eelco van der Linden SPECTRUM 11 1 ZATERDAG 23 MAART 2013 7 8-toeren kers, maar nu komen er jaarlijks dui zenden liefhebbers uit de hele wereld op af. Vorig jaar werd in Herrang een straat vernoemd naar inspiratiebron Frankie Manning. Swanee begrijpt heel goed waarom tel kens nieuwe generaties door de swing worden aangestoken. „De passie die mensen ervaren, het gevoel dat iets er echt toe doet. Dat je niet op Facebook rondhangt, maar mensen van vlees en bloed ontmoet die hetzelfde levensge voel delen als jij. Wie wil dat nou niet?" De avond daarvoor had Lotta Weigl op de bomvolle dansvloer van Clarchens Ballhaus laten zien waar al le energie toe kan leiden. Daar vuur den zij en haar danspartner Florian Stiehler tientallen bezoekers aan, on der wie een hoogbejaard, in re- tro-swingmode gekleed echtpaar. De mensen klapten, juichten, dansten en vormden een kring van lachende ge zichten rond de beste dansers. Clarchens Ballhaus stond op z'n kop. Net als toen, in die gouden jaren van de swing. reageren? spectrum@depersdienst.nl De man die de Heilige Franciscus is gevolgd en afstand heeft gedaan van alle bezit, vertelt me van zijn vi sioen: de nieuwe paus zal in de voet sporen treden van Franciscus van Assisi en een revolutie veroorzaken. We wachten, maar de rook is zwart en ik heb hon ger. Een vriend stelt voor te gaan eten in de Air Ter minal Ostiense, het fraaie postmoderne treinsta tion, symbool van het WK-voetbal dat Italië in 1990 organiseerde. „Met de me tro vanaf het Vaticaan, ben je er zo", zegt Virgillio. Het station is voor mij altijd symbool gebleven van Italiaanse gekte. Rome zou een nieuwe infrastructuur krijgen, maar de meeste werken begonnen pas in 1989. Ik reed destijds dagelijks langs bouwputten, die nooit af zouden ko men en vlak voor het begin van het WK schaamteloos werden toegedekt. De euforie moest compenseren, maar Italië werd slechts derde. Het ontwaken was wrang, vooral in Rome. De nieu we 'noordelijke treinverbinding' bleek dood gebo ren. Twee stations werden meteen gesloten, omdat tunnels te krap waren bemeten: er konden geen twee treinen tegelijk doorheen. De monumentale Air Terminal zou wat later sterven, want de 40.000 passagiers die dagelijks van en naar het vliegveld Fiumicino moesten reizen, kwamen niet opdagen. Is het vandaag anders? Ik stap uit bij halte Ostiense en volg 'Air Terminal'. De meeste roltrappen wer ken niet en erger, ook de eindeloos lange 'tapis rou- lants' staan stil. De denkfout van toen is nog niet hersteld. Kan ook niet. Metro- en treinstation liggen veel te ver uit elkaar. Het is niet logisch om kilome ters met je bagage door lugubere tunnels te reizen. Ik houd vloekend vol richting de terminal die alles is geweest behalve een treinstation. Het verval ging razendsnel, daklozen namen bezit van het 'Centre Pompidou' van Rome. Meerdere keren leek slopen de enige optie. Ik kom moe en hongerig weer boven gronds, maar na nog een tocht langs een parkeerter rein: het wonder. Ik sta oog in oog met een langgerekte ufo met enor me bogen van glas die een explosie van licht en acti viteit doorlaten. Het desolate station is een hippe eettempel geworden. Het is een complex met 4 ver diepingen, 16 vierkante kilometer vol winkels met 's lands beste culinaire producten en 18 themares taurants. Enorme ruimtes, functioneel industrieel design, zoals dat al decennia te zien was van Amster dam tot Kaapstad, maar niet in Rome. De keten 'Eatal/ heeft het aangedurfd haar succes formule toe te passen in de Eeuwige Stad waar niets vanzelf gaat, waar altijd obstakels te over zijn. Het is dus toch mogelijk! De wedergeboorte waar de Franciscaan het over had, lijkt hier al begonnen, in het symbool van Italiaanse verspilling en treur nis. Nu nog de roltrappen repareren en bordjes ophan gen. Maar dat moet een fluitje van een cent zijn als de echte revolutie plaatsheeft. Want de man had ge lijk, de volgende dag wordt een paus gekozen die in de voetsporen van de Heilige Franciscus treedt. manier van leven. „Ik kan je meer ver tellen over de corrupte burgemeester van Kansas City in de jaren '30 dan over Angela Merkel", lacht ze. Danslerares Lotta Weigl, evenals Swa nee afkomstig uit Hamburg, is op be zoek. Lang droeg zij, net als Swanee, kleren uit de hoogtijdagen van de swing. Maar daar is ze, wegens de vele opmerkingen die ze erover kreeg, mee gestopt. Alleen haar korte coupe heeft ze gehouden. Lotta heeft nog dansles gehad van de legendarische Frankie Manning, ook uit Harlem en een van de godfathers van de Lindy Hop, die in 2009 op 95-jarige leeftijd overleed. „Hij was stokoud, maar zo bijzonder. Je kon gewoQn voelen hoe hij zijn ziel in het dansen legde." Voor Lotte en Swanee is de huidige swing-hype niks nieuws. Swanee draait als dj al twintig jaar mee, ook buiten Duitsland, en Lotta Weigl do ceert al bijna evenlang de Lindy Hop. Ze zagen de belangstelling voor swing komen en gaan en waren regelmatig in het Zweedse plaatsje Herrang, waar sinds 1982 elke zomer een fameus swing dance camp wordt gehouden. Dat vijf weken lang durende festival begon ooit met vijfentwintig bezoe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65