Afpakken paspoort jihadist alleen bij bedreiging 'bevriend land' met zo'n klein schoolteam niet' ZONVAKANTIES BINNENLAND 5 Geen bouwstop megastal KRAS.NL Brink's: overvallers stalen wisselgeld Keuringsleeftijd rijbewijs naar 75 Verdacht vleesbedrijf ziet einde naderen Werkstraf voor fataal jachtongeluk Vlietstra volgt Bats op als burgemeester Boek vóór 31 maart en ontvang tot 100 Lente-Voordeel p.p.! INCLUSIEF BOEK SNEL OP: www.kras.nl/lentevoordeel Extra voordelig! vliegreis taxen transfers verblijf hostess-service ZATERDAG 23 MAART 2013 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen *tfn p.p. fen/t/ an ROTTERDAM - Het idee om reisdo cumenten af te pakken van Neder landse jihadisten die in Syrië zou den willen vechten, is 'pure sym boolwetgeving'. Dat zegt advocaat André Seebregts die enkele terreur verdachten bijstaat, onder wie een vermeende jihadganger. „De minister zal daar een harde dobber aan hebben. Je kunt ie mands bewegingsvrijheid niet zo maar beperken. En het zal niet meevallen om te bewijzen dat ie mand naar zo'n gebied wil om te strijden", legt Seebregts uit. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabi net serieus kijkt of het mogelijk is om Nederlandse jongeren hun reisdocument (paspoort) af te ne men als duidelijk is dat ze naar Sy rië willen om te vechten tegen president Bashir al-Assad. Die op roep komt er, na nog onbevestig de berichten dat twee Nederland se jongeren in Syrië zouden zijn gesneuveld. Minister Ivo Opstel- Volgens de geheime dienst AIVD zijn zo'n honderd Nederlandse jongeren naar Syrië gereisd voor de jihad ten van Veiligheid en Justitie zeg de toe de mogelijkheden te onder zoeken en te kijken of dit wense lijk en effectief is. „Inhouden van een paspoort kan alleen wanneer er een gegrond vermoeden be staat dat die persoon een bedrei ging zal vormen voor de veilig heid van een bevriende mogend heid", stelt Seebregts. „Maar is As sad dan een bevriende mogend heid? Het Westen steunt de strijd tegen Assad en die jongeren vech ten tegen hem." Volgens de" geheime dienst AIVD zouden een kleine honderd Ne derlandse jongeren voor de jihad naar Syrië zijn gereisd. BEST Bij de overval op een filiaal van waardetransportbedrijf Brink's in Best is woensdagavond al leen wisselgeld buitgemaakt. De schade zou beperkt zijn ge bleven door de 'strenge veilig heidsmaatregelen'. Omdat een 'minimaal bedrag" is buitge maakt, denkt het bedrijf dat de daders geen kennis hadden van de opslagruimte. DEN HAAG De keuringsleeftijd voor bezit ters van een rijbewijs gaat defi nitief omhoog van 70 naar 75 jaar. Het kabinet besloot dat gis teren. De maatregel, die eerder al was aangekondigd, gaat op 1 januari volgend jaar in. Voor oudere automobilisten bete kent het verhogen van de keu ringsleeftijd een kostenbespa ring. Jannie Vlietstra foto ANP OSS Vleesverwerker Willy Selten uit Oss stevent af op een defini tief einde. De bank wil het be drijf niet langer financieren, zegt vakbond FNV Bondgeno ten. Het bedrijf kan de klap door beschuldigingen over de verkoop van paardenvlees als rundvlees en de vondst van de pijnstiller fenylbutazon in een vleesmonster niet verwerken. ASSEN Een 31-jarige jager die vorig jaar per ongeluk in de verte een voorbijganger neerschoot, moet een werkstraf van 80 uur uitvoeren. De jager zag in het donker de ogen van een hond, dacht dat het een vos was en schoot vervolgens de baas van de hond dood. De rechtbank in Assen strafte de man gisteren voor dood door schuld. HAREN Jannie Vlietstra volgt Rob Bats op als burgemeester van Ha ren. Vlietstra (PvdA) is door de commissaris van de Koningin in Groningen, Max van den Berg, benoemd als waarne mend burgemeester voor twee jaar. Ze gaat op 1 mei aan de slag, maakte de provincie giste ren bekend. Bats (WD) stapte op vanwege de Facebookrellen. DEN BOSCH ren, moeten stellen onder meer: is onze school op termijn besten dig? Hoe komt ons verzorgingsge bied eruit te zien? „Als de concurrent dit jaar tien van je leerlingen inpikt en vol gend jaar doe jij dat bij hem, waar ben je samen dan mee bezig? Je moet in gezamenlijkheid leren denken, in duurzaamheid van on derwijs in je stad, je gemeente of je regio." In Limburg zette de krimp jaren geleden al in. Over een periode van zes tot zeven jaar is jong-Le- ren 20 procent van zijn leerlingen kwijtgeraakt. „Wij weten nu al dat wij over tien jaar geen veer tien scholen meer hebben. Ik kan het ontkennen, maar het gebeurt toch. In onze organisatie zijn we met die ontwikkeling volop be zig: management, personeel, de MR. Mensen zijn niet dom." Beaumont prijst zich gelukkig dat de besturen in Maastricht daar een goede dialoog over voeren. „De essentie is dat de Onderwijs raad in heel het land dat soort ge sprekken stimuleert. Hier in Lim burg is die slag al gemaakt." Joop Vinck is directeur van twee van de jong-Leren scholen in Maastricht. De opheffingsnorm in Maastricht is nu 163 leerlingen en wordt 157. De ene school van Vinck zit net boven de nieuwe norm, de andere zit er ruim on der. „Stadsbreed is er een afname van leerlingen. Als een school steeds kleiner wordt, zit je ook met een kleiner team. De taken worden steeds zwaarder." Het is volgens hem dan ook goed als be sturen de handen ineenslaan. „Je kunt niet alleen maar steeds voor je eigen belangen opkomen. In je eentje red je het niet." Vinck, zit ruim onder de opheffingsnorm, foto Johannes Timmermans Er komt geen algehele bouw stop voor intensieve veehoude rijen in Brabant. Dat hebben Provinciale Staten gisteravond besloten tijdens een debat over de toekomst van de bio-indus- trie. Verschillende partijen had den op een bouwstop aange drongen om te voorkomen dat boeren nog snel een bouwver gunning aanvragen voordat de nieuwe, verscherpte eisen voor de veehouderij van kracht wor den. Brabant wil de standaard zetten voor duurzaamheid, het Brabantse model. Voor de tran sitie van industrial naar com munity-farming - waarbij boe ren en burgers samen naar op lossingen voor het platteland zoeken - wordt een maatlat ontwikkeld. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5