SPECTRUM 5 ZATERDAG 23 MAART 2013 rotjeugd leerde knokken John Bravenboer schreef een boek over zijn leven. „In het weeshuis moesten we om zes uur opstaan om dan vóór het ontbijt in de kelder groenten te snijden en schoon te maken. Het was altijd ijs koud in die kelder." foto Peter Nicolai. Foto's links: Camile Schelstraete te maken. Het was altijd ijskoud in die kel der." Toen zijn moeder hertrouwde, mocht hij van de rechter terug naar huis, naar haar. Maar uiteindelijk trok hij toch weer in bij z'n opa. Na de Mulo volgde de avond-HTS (weg- en waterbouw) en in zijn militaire diensttijd studeerde hij ver der. Hij bracht het tot tweede luitenant. Na zijn afzwaaien volgde hij de vakoplei ding betontimmerman. lohn bleef stude ren én werken. Hij werd leerling-tekenaar, zat op een peilboot van gemeentewerken in Rotterdam, deed sondeerwerkwerd te kenaar-constructeur en terwijl hij heen en weer fietste tussen Rotterdam en Spijkenis- se, ontmoette hij zijn grote liefde, Netty, met wie hij in november 1963 trouwde. De huwelijksreis ging naar Mid delburg, waar ze overnachtten in hotel De Huifkar. Intussen keek hij uit naar een nieuwe baan mét een woning. Het werd Terneu- zen, waar John als betonconstructeur aan de slag kon bij de Internationale Construc tie Uitvoering Sluis Terneuzen (ICUST), die de nieuwe zeesluis bouwde. „Onze chef de bureau was een man die weinig ei sen stelde. Alleen was hij verschrikkelijk nieuwsgierig. Als er iemand jarig wasliep hij onmiddellijk naar de doos met gebak om deze dan te openen en te kijken wat er in zat. 'Zó, is er iemand jarig', waren dan steevast zijn woorden." Hoe John hem dat afleerde? Door een drol van de hond van de verhuurder in een gebaksdoos te doen en die op het bureau neer te zetten.Ze hadden veel tijd over bij ICUST en op dat moment ontstond het plan een eigen ad viesbureau op te richten. Hij besprak het met z'n collega's Jan Scheers ert Norbert van Renterghem en die deden mee. Hun eerste klant: architec tenbureau Jobse uit Vlissingen met een schooltje in Sint-Annaland. Hun tweede: aannemer Jan Lensen uit Axel. Het advies bureau maakte een snelle groei door met vestigingen in Terneuzen (mr. Haarman- weg), Zelzate, Middelburg, Spijkenisse, Al- mere en Roosendaal. Van een bureau met een paar man naar een bedrijf met uitein delijk 500 mensen in dienst. Hoogtepunt voor John Bravenboer en Jan Scheers (Van Renterghem was al in het begin afge haakt): de prestigieuze Koning Willem I-prijs voor innovatie, op 2 juni 1987 uitge reikt in de Ridderzaal door prins Claus. John Bravenboer greep de uitreiking aan om te pleiten voor een vaste oeververbin ding. Citaat: „Een onderzoek van de provin cie toont aan dat de vertraging die ontstaat door de Westerscheldeveren ongeveer ge lijk is aan de vertraging die ontstaat op de Van Brienenoordbrug. De nummer drie en vier van de file top twintig. Er is echter één verschil. Voor het in de file staan in Zeeland moet betaald"worden. Bij mist of bij storm, dan vaart de boot niet. Dan is het wachten op het veerplein voor niets." Zijn nierziekte speelde John Bravenboer al jaren parten. In 1987 startte hij met dialyse, in 1991 kreeg hij zijn eerste niertransplanta tie en twee jaar later onderging hij zijn tweede. Vlak voor die tweede transplanta tie verkochten John en Jan hun bedrijf aan de Grontmij. Toen John zich na die transplanta ties weer goed voelde, heeft hij nog geprobeerd het bedrijf terug te kopen. Dat mislukte. In Slapen doen we 's nachts staat Bravenboer uitge breid stil bij zijn ziekte, die zich in 1977 openbaarde. Zijn wijze les: „Je moet probe ren positief te denken en te blijven relative ren. Dat is soms verre van eenvoudig, maar als je in het ziekenhuis om je heen kijkt, zie je altijd nog mensen die er nog slechter aan toe zijn dan jijzelf. Op die manier kon ik dan eigenlijk weer een beetje blij zijn dat ik niet in zo'n slechte situatie verkeer de. Ook kon ik altijd alles snel vergeten en naar de toekomst kijken. Na een operatie is het ergste namelijk weer achter de rug en als het goed is, word je iedere dag weer een beetje beter." En tenslotte HSV Hoek, een stuk van z'n leven. Bravenboer begon als sponsor, was een paar keer voorzitter en neemt nu, als ere-voorzitter, wat meer af stand. Bravenboer Scheers begon als sponsor van het dameselftal en werd eind jaren zeventig, na de dood van shirtspon sor makelaar Jan Rouw, ook sponsor van het eerste elftal. Samen met Dirk de Bruin en Ed van de Linde besloot John Hoek naar een hoger niveau te tillen. Dat lukte zoals bekend, maar de accommodatie bleef al die jaren onder de maat. „Als je bij andere vere nigingen komt, die op hetzelfde niveau ac tief zijn als Hoek, val je toch wel een beetje in schaamte. Ik heb het in 2009 al eens in de media gezegd: HSV Hoek speelt nu op een accommodatie die op instorten staat. We hebben jaren geleden al plannen ontwikkeld voor een nieuw onderkomen." Maar een financiële injectie van de ge meente Terneuzen - die Terneuzen en Terneuzense Boys wel kregen - bleef uit. John: „Misschien hadden we de naam van de vereniging destijds beter kunnen veranderen in HSV Terneuzen." De kroon op zijn werk bij de club was het kampioen schap van 1996. „Er kwam wel veel stress bij kijken. Dat kost je een paar jaar van je le ven." Hij is er toch mooi al 77 jaar mee ge worden. Slapen doen we 's nachts. John Braven boer. Eigen uitgave. 163 pagina's. Druk: Drukkerij Bareman. ISBN: 978 94 62280 30 4. Prijs: 14,95 euro. Verkrijgbaar in de erkende boekhandel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59