Na een slechte jeugd, hard studeren en een mooie carrière in het leger verhuisde Rotterdammer John Bravenboer naar Terneuzen. Daar werkte hij aan de zeesluis en richtte uiteindelijk samen met Jan Scheers het befaamde bedrijf Bravenboer Scheers op. Hij groeide ook uit tot een icoon van de voetbalvereniging Hoek. De nu 77-jarige Braven boer beschrijft zijn leven, vol voor- en tegenspoed in het boek Slapen doen we 's nachts. 4 SPECTRUM John Bravenboer Schrikkelkind dat na nalist Ton Koomen van BN/De Stem, later van diens collega Barry van der Hooft (PZC). Maar op de vraag of hij tevreden is over Slapen doen we 's nachts zegt hij onomwonden: „Nee, daarvoor is het niet professioneel ge noeg. Ik schreef het op voor mijn kin deren en kleinkinderen. Nu het ook in de winkel ligt, is het toch anders." John Bravenboer werd 29 februari 1936 geboren, op het moment dat de kerkklok twee uur sloeg. Een schrik kelkind dat ter wereld kwam op de tweede etage van de Van Malsenstraat in Rotterdam. „Hoewel ik pasgeboren baby's persoonlijk meestal foeilelijk vind, is mij later verteld dat ik een prachtige baby was. Ik kreeg de naam Jan Arie Bravenboer. Mijn moeder was het hier absoluut niet mee eens en noemde mij vanaf mijn geboorte John..." Zijn vader en moeder gingen uit elkaar toen John vier was. Hij her innert zich de vele knallende ruzies, waarbij zelfs een keer een strijkijzer door de kamer vloog. Maar ook herinnert hij zich het enorme bom bardement van Rotterdam door de Duitsers. „Achteraf bezien is de heftig heid van de ruzies tussen mijn ouders me misschien nog wel meer bijgeble ven en meer bepalend geweest voor mijn leven, dan die beslissende ge beurtenis aan het begin van de Twee de Wereldoorlog." Bij tal van rechtsza ken werd hij nu eens aan zijn vader toegewezen, dan weer aan zijn moe der. Uiteindelijk kwam hij terecht bij een pleeggezin in het Zuid-Hollandse dorp Piershil in de Hoeksche Waard. „Mijn pleegmoeder was een bijzonder exemplaar. Ze zag eruit als een heks en was ook nog eens stokdoof. Ze had een grote koperen hoorn, die ze tegen haar oor hield, wanneer er iets tegen haar werd gezegd." Na een tijdje haal de zijn vader hem daar weg en bracht hem onder bij opa en oma aan de rand van Rotterdam. „Voor mij was het als een paradijs." Toen zijn oma, kort na de bevrijding, ernstig ziek werd, verhuisde John naar een op vangtehuis in Rotterdam, waar hij tus sen kinderen van NSB'ers terecht kwam. Later kwam hij terecht in een weeshuis in Moordrecht. „Iedere ochtend moesten we om zes uur op staan om dan vóór het ontbijt in de kelder groenten te snijden en schoon Op het veld van HSV Hoek in 1990. Een lintje in 1991, rechts burgemeester Ron Barbé van Terneuzen, links me vrouw Bravenboer. Gisteren bood hij het boek - een ei gen uitgave - aan vriend Ron Barbé aan tijdëns een bijeenkomst met de familie in een restaurant in Philippine. „Waarom Ron? Ach, we hebben zo ontzettend veel leuke en minder leuke dingen meegemaakt samen. Ik vond dat wel passend." Zelf was John Bravenboer niet van plan zijn zieleroerselen in boekvorm uit te brengen. „Ik speelde al lang met het idee mijn levensverhaal op papier te zetten, maar dan vooral om te pro beren iets mee te geven. In de eerste plaats is dit boek bestemd voor mijn dierbaren. Voor mijn vrouw, mijn kin deren en mijn kleinkinderen. Het was in eerste instantie niet de bedoeling het uit geven en anderen kennis te la ten nemen van mijn belevenissen. De mensen die van mijn plannen hoor den, verzekerden me echter allemaal dat ik dit juist wel moest doen. 'Waar om niet', zeiden ze dan. 'Je kunt er misschien mensen mee helpen.' Zij hebben mij over de streep getrokken om aan de slag te gaan en iets tast baars achter te laten." In het voorwoord geeft hij aan: „Ieder mens krijgt in zijn of haar leven met ups en downs te maken. Ik hoop dat delen van mijn ervaringen in dit boek mensen misschien wat steun kunnen bieden in moeilijke tijden. Door mijn verre van gelukkige jeugd heb ik van jongs af aan geleerd te knokken. Later in mijn leven heeft de strijd met mijn nierziekte en om gezond te blijven me geleerd dat naast vechtlust, posi tief zijn zó ontzettend belangrijk is. Het helpt je om vervelende tijden door te komen. Ikzelf ben ervan over tuigd dat tachtig procent van de gene zing tussen de oren zit." Vervolgens vertelt hij over zijn jeugd jaren, zijn grote liefde en zijn familie, het raadgevend ingenieursbureau Bra venboer Scheers, de ellende met de firma KBS (mosterdgas voor Irak), de HSV Hoek en ook over de constante strijd tegen zijn nierziekte. Hij werkte precies drieëntwintig jaar aan zijn le vensverhaal, met horten en stoten. Daarbij kreeg hij ook professionele be geleiding, eerst van wijlen sportjour- door Wout Bareman Op het kantoor van Bravenboer Scheers in Watervliet in 1986, vooruitstrevend op het gebied van digitale verwerking. John Bravenboer met partner Scheers op de tandem die zij kregen van het personeel bij de heropening van het kantoor in Terneuzen in 1989.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58