Werkend leren en dan rijbewijs en baan WERKEN 5 GELDKWESTIES Eindelijk begreep ik waarom ik zo moe was en het gevoel had dat ik aan mijn 'max' zat CONSTATEREN EN VOORKOMEN Wil jij verder in de techniek? ZATERDAG 23 MAART 2013 IOp mijn vooraf ingevulde aangif te staat de WOZ-waarde van mijn woning, maar die is volgens mij te hoog. Ik heb bij de gemeente be zwaar aangetekend. Wat moet ik nu doen? De WOZ-waarde is van belang voor de vaststelling van het eigenwoning- forfait. Dat is een bedrag dat u als woningbezitter bij uw inkomen op telt en waarover u belasting moet be talen. Als de gemeente nog geen uit spraak heeft gedaan over uw be zwaar, moet u de WOZ-waarde aan houden die op de beschikking staat. Krijgt u later gelijk en wordt de WOZ-waarde van uw huis lager vast gesteld, dan kunt u de Belasting dienst vragen om uw belastingaan slag te wijzigen. 2 Het loont de moeite om de voor af ingevulde belastingaangifte (VIA) goed te controleren, las ik in de ze krant Nu kwam ik er achter dat ik vorig jaar een voor mij voordelige fout heb gemaakt in mijn aangifte. Wat moet ik doen? U bent verplicht uw aangifte juist in te vullen. Zet u de fout binnen twee jaar op eigen initiatief recht, dan zal de Belastingdienst geen boete opleg gen en riskeert u ook geen strafrech telijke vervolging. Dit heet de inkeer- regeling. Wel moet u natuurlijk als nog belasting betalen. Bovendien be taalt u rente over dit te laat betaalde bedrag. U doet er verstandig aan de Belastingdienst zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van de'fout. Komt de fiscus er namelijk zelf ach ter of is er al een controle door de belastinginspecteur aangekondigd, dan geldt de inkeerregeling niet. 3 Ik heb mijn belastingaangifte al ingevuld en verstuurd. Kan ik nu alsnog de vooraf ingevulde gegevens van de Belastingdienst gebruiken? Ja, dat kan. Als u na 1 maart het aan gifteprogramma heeft gedownload van de site van de Belastingdienst, dan staan daar de gegevens al inge vuld. U kunt de vooraf ingevulde ge gevens bekijken en uitprinten. Het kan zijn dat de vooraf ingevulde aan gifte afwijkt van uw eerdere aangif te. Zoals altijd moet u de gegevens zorgvuldig controleren. Blijkt dat uw eerste aangifte niet helemaal klopt, dan verstuurt u de aangifte opnieuw. mÊM door Arnoud Cornelissen foto Roos Koole/ANP Johanna Klok (42) noemt zichzelf een doorzetter en een perfectioniste. Bij haar kon de lat steeds een stukje hoger. Totdat alle energie was verbruikt. „Ik kon niets meer, wilde niets meer. Zo moe. Alles was een verplichting gewor den. Zelfs iets vanzelfsprekends als douchen." Haar huisa :ts stelde een flinke burn-out vast nadat Klok al een tijdje in de praktijk kwam met vermoeidheidsklachten en rug- en schou derproblemen. Typische symptomen voor een naderende burn-out, weet ook ir. Philippe Blankert van de Stichting Burnout in Ulfenhout: „Een burn-out komt niet plotseling. Dat lijkt alleen maar zo. Daar gaat een hele geschiedenis van klachten en problemen aan vooraf." Werknemers met deze aandoening kosten het bedrijfsleven jaarlijks miljoenen. Volgens cij fers van het CBS verzuimden werknemers met een burn-out in 2011 gemiddeld 189 da gen. Vroeger werd de kwaal wel eens afgedaan als aanstellerij. In 2010 toonden onderzoekers van het Dondersinstituut in Nijmegen echter aan dat de aandoening wel degelijk een verande ring in het brein veroorzaakt. De Wereld Gezondheidsorganisatie schat dat in 2020 psychische problemen de voornaam ste redenen van ziekteverzuim zullen zijn. Re-integratiebureaus in Nederland roepen Johanna Klok werkgevers daarom op vooral maatregelen te nemen om deze problemen te voorkomen. Dat kost geld, maar altijd nog een stuk min der dan een werknemer die zes maanden ziek is. Iedereen kan een burn-out krijgen. Toch is wel duidelijk dat een bepaald type mens meer vatbaar is. Blankert: „Je ziet het vooral bij men sen met een grote inzet, een hoge arbeidsmo raal, een perfectionistische inslag, een grote ambitie. Mensen die moeilijk 'nee' kunnen zeggen tegen nog meer werk." Maar er spelen volgens hem ook externe facto ren een rol. Werkgevers die slecht voor hun werknemers zorgen, reorganisaties waarbij col lega's tegenover elkaar komen te staan in het gevecht om de overgebleven baan en de dwang continu bereikbaar te zijn via e-mail of mobiele telefoon. „De behoefte die mensen hebben om zelfs in de privésfeer altijd online te zijn draagt bij aan een verhoogde kans op burn-out. Waarom moet je altijd checken of er nog iets gebeurd is op Facebook? Mensen zijn zich er niet bewust van dat je je flink ver moeit als je 's avonds nog met de computer in de weer bent. Je moet telkens keuzes maken, feedback geven, omdat je anders niet verder kunt. Dat is ongemerkt een flinke geestelijke belasting." Voor Johanna Klok kwam de diagnose als een erkenning: „Ik was blij dat ik echt iets man keerde. Eindelijk begreep ik waarom ik zo moe was. Ik had wel het gevoel dat ik aan mijn 'max' zat. Maar ik had niet in de gaten dat ik er allang overheen geschoten was." Achteraf kan Klok het allemaal wel verklaren. „Ik herken in mijzelf trekjes van obsessief competitief gedrag. Dat was niet leuk om te constateren. Maar het is wel zo." De eerste weken sleet zij lusteloos liggend op de bank. „Dankzij de therapie die ik gelijk ben gaan doen, kwam ik erachter dat ik het pro bleem met mijn eigen gedrag had veroor zaakt. Je krijgt inzicht in jezelf. Het is net een rouwproces: erkennen, verwerken en accepte ren. Dan kun je weer verder. Ik heb geleerd de signalen van mijn lichaam te herkennen. Als ik me nu sneller erger aan iets of iemand, dan weet ik dat ik even rust moet nemen. Je leert afstand te nemen en weer rust in je hoofd te krijgen." Johanna ging na drie maanden weer voorzich tig aan de slag. Een andere functie in een ande re vestiging met een begripvolle manager, hiel pen haar er weer bovenop. „Het heeft mij veranderd. Ik werk nu om te le ven en niet andersom. Ik pak sneller mijn rust. Ik ben niet meer altijd en overal bereik baar en stel mijn grenzen veel scherper dan voorheen. Dat vindt mijn omgeving niet altijd even prettig, maar dat is zelfbescherming en dat bevalt goed." Snel boos of geïrriteerd, cy nischer en afstandelijker dan anders, emotioneel uitge put, vergeetachtig, nergens zin in hebben, lage dunk van jezelf. Spierpijn in schouder en nek, hoofdpijn, tintelingen in ledematen. Slaap- en con centratieproblemen. Geen zin in seks of intimiteit. Een burn-out kun je voorko men door: jezelf reële doe len stellen, leren 'nee' zeg gen, op tijd rust nemen, ge regeld bewegen. Vermijd za kelijke telefoontjes en e-mail op vrije dagen. Zoek zo snel mogelijk psy chische bijstand. Er is een groot aantal verschillende therapieën mogelijk, varië rend van heel zakelijk, tot cursussen met een hoog 'zweefgehalte'. Vraag advies aan je huisarts of ervarings deskundigen in je omgeving. Er is tegenwoordig zelfs onli ne coaching en counseling mogelijk. Handige internetlinks: Stichting Burnout: www.burnoutnl On line coaching: www.burnouttraining.nl Indicatieve burn-out-test: www.123test.nl/burnout/ Wil jij, .Q'emkcmend monteur en klgaf wetje opleiding (minimaal Vtófidj; werken én leren? Dan is dit jouw kans! tti samenwerking met opleidings bedrijf InstattatieWerk start DELTA in september 2013 de tweejarige DELTA intra Vakopleiding (DIVO). je doet ervar ing op in de praktijk, je krijgt salaris en je baalt je rijbetoijS:- Rond je de vakopleiding metsucges 'af Dan garanderen wij jou éerr/boan bij DELTA! Voor w ié? Passen onderstaande eigenschappen bij jou? Dan ben jij zeker geschikt! DELTA biedt jou een volwaardige, tweejarige MBO- opleiding (niveau 2) tot tweede monteur Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met Marja van der Harst van het opleidingsbedrijf Installa- tieWerk. De advertentie staat op pagina 6 van dit katern. In samenwerking met het opleidingsbedrijf InstallatieWerk start Delta een interne vakopleiding voor monteur. Hoe lang duurt die opleiding? Het gaat om een tweejarige mbo-op- leiding, niveau 2. De leerlingen gaan één dag in de week voor theorieles naar het ROC Markiezaatcollege in Bergen op Zoom. Daarnaast hebben ze om de week een praktijkles. De an dere dagen zijn ze aan het werk bij Delta. Het gaat dus om een combina tie van werken en leren. In de advertentie staat dat Delta mensen zoekt die van aanpakken houden, samen met anderen willen werken en van werk in de buitenlucht houden. Maar welke voor opleiding moeten de sollicitanten gevolgd hebben? In principe zoeken we mensen met een vmbo-opleiding. Maar het is geen absolute eis. Elke sollicitatie zal wor den bekeken. Hoeveel leerling-monteurs kan Delta ge bruiken? Er is plaats voor tien nieuwe leerlin gen. Delta is vorig jaar begonnen met de interne opleiding en de ervarin gen blijken goed te zijn. Verwacht u dat er veel belangstelling be staat voor deze vacature? Zeker wel. Ik denk dat er veel animo voor zal zijn. De leerling-monteurs krijgen al een salaris tijdens hun op leiding. Bovendien zijn ze verzekerd van een baan bij Delta als ze na twee jaar de opleiding met succes hebben afgerond. En als bonus mogen ze op kosten van de werkgever ook nog eens hun rijbe wijs B halen. Wanneer kunnen de sollicitanten aan de slag? De nieuwe opleiding leerling-mon teur start in september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51