Vergeetachtige' bank rekent op luie consument k 9 Gras bij Duitse buren groener 4 WERKEN GELDZAKEN Het nadeel van schulden is dat je die ook weer terug moet betalen Een hoge arbeidsmoraal? Perfectionistische inslag en een grote ambitie? Grote kans dat je tegen een burn-out aanloopt. Negeren heeft geen zin. Als je niet zelf op de rem trapt, doet het lichaam dat wel. Wie echter goed op de signalen let, kan doorgaans voorkomen dat hij wordt uitgeteld. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Het bleek een hot item, het artikel over risi co-opslag waar deze krant begin deze maand over berichtte. Heel wat lezers reageerden alert op de ver onderstelling dat banken hun handen daar niet aan wilden branden. Maar het mag duidelijk zijn dat zij de risico-opslag wel degelijk toepassen. Die risico-op slag, ook wel topopslag ge naamd, is een soort veiligheids klep. Huizenkopers betalen een bepaald percentage extra voor het geval een huis minder waard wordt dan de verstrekte hypo theek. Dat is namelijk nadelig voor de bank in het geval een huis verkocht moet worden. De Rabobank rekent bijvoorbeeld 0,5 procent extra rente als de hy potheek boven de 90 procent van de marktwaarde van de wo ning uitkomt. Beslist niet nadelig voor banken is dat ze soms vergeetachtig zijn. Wanneer een huizenkoper vol doende heeft afgelost, vervallen de voorwaarden voor die opslag. Maar als consument moet je dan zelf aan de bel trekken. Als je vol doende hebt afgelost of als de woning voldoende in waarde is gestegen, loopt de bank minder risico. Toch houden de meeste geldverstrekkers hun kaken stijf op elkaar over de mogelijkheid de risico-opslag dan te laten ver vallen. Het gros hoopt erop dat de luie consument niet reageert. Ook de Rabobank hangt niet zelf aan de bel. „Als een klant een ver zoek indient, bepaalt de Rabo bank of er inderdaad reden is om een risico-opslag te laten verval len. Om de actuele waarde van de woning te kunnen bepalen moet de klant een taxatierapport of de WOZ-waarde aanleveren", verklaart woordvoerder Kees Nanninga van de Rabobank. Kom dus zelf in actie! De aanpas sing van het tarief is meestal pas mogelijk als de rentevaste perio de afloopt. „De bank doet dan een nieuw rentevoorstel. Vraag daarom altijd goed na of daar ook een risico-opslag in is opge nomen en controleer geregeld of die renteopslag nog van toepas sing is", tipt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. Bij sommige hypotheekver strekkers kan het ook tussen tijds. „Dat is soms ook een kwes tie van onderhandelen. Als het je bijvoorbeeld niet of nauwelijks lukt om maandelijks de hypo theek op te brengen, kun je de topopslag in de strijd gooien", geeft De la Porte aan. Informeer bij de geldverstrekker of je een renteopslag betaalt en of je in aanmerking komt voor verla ging. De kans is klein dat je het bij de bank voor elkaar krijgt om met terugwerkende kracht rente terug te krijgen. Nu de huizen prijzen dalen, zal bij recent aan gekochte woningen de topopslag overigens niet snel vervallen. Daar staat tegenover dat Neder landers weer meer aflossen op hun hypotheek. Bij hypotheken die worden afgesloten onder de Nationale Hypotheek Garantie (NHG), geldt de risico-opslag niet. Dan staat Stichting Waar borgfonds Eigen Woningen ga rant voor de terugbetaling van de lening als de huizenbezitter dat niet kan. reageren? Sjjf geld@depersdienst.nl Corné van Zeijl 6 De politiek is in rep en roer. Het gaat namelijk slecht met de Ne derlandse econo mie. Daarom vallen de belastin ginkomsten tegen. Ook hebben we moeite om aan de begro tingscriteria van het Europese stabiliteitspact te voldoen. U en ik weten dit al lang. Als je inkomsten dalen en de uitga ven niet, wordt je tekort groter. Daarvoor hoefje niet gestu deerd te hebben. Het is net als het dagelijkse huishoudboekje, maar dan op landelijk niveau. Veel economen waarschuwen dat ze op het Binnenhof Neder land niet kapot moeten bezuini gen. Nee, we moeten stimule- ren. Dat hebben we na de eer ste bankencrisis van 2008 ook gedaan. Herinnert u zich de au- towrakkenregeling nog? Weet u ook welke Nederlandse auto fabrikanten daarvan geprofi teerd hebben? Inderdaad, geen. Dat heb je met zo'n kleine en open economie als die van Ne derland. Het merendeel van al le stimulansen lekt direct weg naar het buitenland. Toch is het vreemd dat het bij onze oosterburen wel goed gaat In Duitsland trekt de hui zenmarkt aan. Op sommige plaatsen is er zelfs sprake van oververhitting. Het consumen tenvertrouwen ligt veel hoger en de inflatie lager. Alles lijkt er economisch goed te gaan. Of dat in Nederland ook kan? Dat is de vraag. In de eerste plaats zijn de Duitse loonkos ten sterk achtergebleven bij de rest van Europa. Niet fijn voor de werknemers, maar het zorgt wel voor een heel sterke exportpositie. Lage loonkosten samen met het ijzersterke kwa liteitsimago maken van Duits land de exportkoning van Euro pa. Zo'n kwaliteitsimago op bouwen duurt echter decen nia. Onze loonkosten op Duits niveau brengen, kan veel snel ler, maar is een pijnlijk proces. Op de tweede plaats hebben de Duitsers in de afgelopen decen nia flink gespaard, terwijl de Nederlanders zich in de schul den hebben gestoken. Met de hypotheekrenteaftrek werd dat vanuit overheidswege op een ruimhartige manier gestimu leerd. Dat is allemaal in hui zen, badkamers of keukens geïnvesteerd. In de periode 1996-2006 zijn de consumen tenuitgaven in Nederland daar door 20 procent harder geste gen dan in Duitsland. Goed voor de economie, maar het na deel van schulden is dat je die ook weer moet terugbetalen. Woorden als aflosvrije hypo theek zijn per direct uit de Dik ke van Dale geschrapt. De Duit sers beginnen nu langzaam wat extra te consumeren, zo dat de huizenmarkt aantrekt. Maar de huizenprijzen zijn daar in de afgelopen 20 jaar nauwelijks gestegen. Van het eerder genoemde verschil van 20 procent in consumentenuit gaven is nog steeds 13 procent over. Uiteindelijk komt het wel goed met de Nederlandse economie. Maar eerst moeten we wennen aan het idee dat we onze uit bundige levensstijl moeten aan passen. Politiek gezien zijn het gouden tijden voor de tegen partijen. Iedereen is tenslotte tegen achteruitgang. En zolang je geen verantwoordelijkheid draagt, kun je gouden bergen beloven. Maar we kunnen te genstemmen wat we willen, het probleem wordt er echt niet minder groot door. En voordat het gras bij ons weer net zo groen is als bij de ooster buren, komen er nog heel wat jaren van zaaien en ploeteren. Uitgeteld door eigen ambitie Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management 1I2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50