r 50Plus vaart linkse koers 'In je eentje red je het www.dejongintra.nl MINDER LEERLINGEN Besturen voelen niets voor opheffen van kleine scholen. De PO-raad vindt dat zij regionaal in gesprek moeten. 4 BINNENLAND Drie scholen met 50 leerlingen zijn kostbaar, één met 150 leerlingen is levensvatbaar Vlieg Verre Steden 0180-457 803 reizen reizen of ga naar uw ANVR reisbureau In ruim driekwart van de gevallen zit de partij van Henk Krol op dezelfde lijn als GroenLinks Nauwelijks steun voor schoolnorm door Patrick Wiercx UTRECHT - Het basisonderwijs is mordicus tegen het voorstel van de Onderwijsraad om scholen met minder dan honderd leerlin gen op te heffen. De PO-raad*, de vereniging van schoolbesturen, constateert dat er daarvoor geen draagvlak is. De vraag is of de plannen nog kunnen doorgaan. De PO-raad heeft er zes sessies van bijeenkomsten in alle delen van het land op zitten. Hier wa ren vertegenwoordigers van circa 250 besturen aanwezig. Daar lie pen de emoties hoog op. Veel klei ne scholen voelen zich miskend. Volgens Simone Walvisch, vice- voorzitter van de PO-raad, heeft het voorstel ertoe geleid dat veel scholen zijn gaan nadenken over hun toekomst. „Wat duidelijk is, is dat als we niets doen, scholen vanzelf omvallen. Daarmee geef je de regie weg." Voor de PO-raad is het van belang Simone Walvisch dat er een divers aanbod van scho len blijft, dat tevens goed bereik baar blijft. 90 procent van de kin deren woont nu binnen een af stand van één kilometer van de school. In veel plaatsen neemt de leerlin genpopulatie af. Walvisch geeft een voorbeeld van hoe snel een kleine school daar last van krijgt. „Een school van vijftig leerlingen heeft veel leerlingen in groep acht. Als die groep, met zeg twaalf kinderen, de school verlaat en in groep één melden zich nau welijks nieuwe kinderen, dan gaat het snel achteruit. In leerlin gen en dus in de financiering." Per regio zijn de verschillen groot. Friesland telt veel kleine scholen, soms drie in een dorp. Voor Zeeland telt vooral dat dor pen hun enige school kunnen be houden. De PO-raad vindt dat schoolbesturen per r.egio in ge sprek moeten gaan en gezamen lijk een toekomst moeten uitstip pelen. „Je moet daar samen met een gevoel van urgentie en ge zond verstand naar kijken. Drie scholen met ieder 50 leerlingen is kostbaar, maar één school van 150 is dat relatief minder. Die is le vensvatbaar." Schoolbesturen kij ken vaak alleen naar hun eigen be langen, scholen doen dat ook. „Ze moeten de bereidheid tonen het gesprek aan te gaan." De PO-raad heeft vorige week bij de vaste Ka mercommissie aangeven dat er geen draagvlak voor de norm van honderd is. Inspiring new ways door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Nieuwkomer 50Plus manifesteert zich in de Tweede Ka mer als een linkse partij. De oude renpartij stemt bij moties in de Tweede Kamer het meest mee met linkse fracties. In ruim driekwart van de gevallen zit de partij van Henk Krol op dezelfde lijn als GroenLinks, gevolgd door de Partij voor de Dieren (74 procent) en de SP (bijna 73 procent). Dat blijkt uit een analyse van het stemgedrag van soPlus sinds de toetreding tot het parlement in september vorig jaar. Bij 689 van de 904 moties waarover de Twee de Kamer stemde, zaten soPlus en GroenLinks op één lijn. Het stemgedrag van de ouderenpartij komt het minst overeen met dat van de PW, die ook zegt op te ko men voor de belangen van oude ren. Slechts in 41 procent van de gevallen stemden soPlus en PW hetzelfde. Het stemgedrag van soPlus is op merkelijk omdat uit onderzoek van TNS Nipo en Peil.nl blijkt dat het profiel van de soPluskiezer niet aansluit bij dat van linkse par tijen. De 5oPlus-sympathisant' is vaker laagopgeleid, ouder dan vijf tig en werkt niet (meer). Groen- Linkskiezers daarentegen zijn hoogopgeleid, jong en hebben een baan. SoPlus en GroenLinks stemmen vooral hetzelfde over moties die gericht zijn aan bewindslieden op Economische Zaken, Sociale Za ken en Financiën. Daarbij gaat het om thema's als duurzame ener gie, klimaatbeleid en arbeids markt. De ouderenpartij heeft bij de vorige Kamerverkiezingen twee zetels bemachtigd, in de pei lingen Staat de partij al enige tijd op forse winst. zie ook pagina 8 en 9: Verdieping MAASTRICHT - Schoolbesturen moeten minder denken in ter men van concurrentie en meer in zetten op samenwerking. In Lim burg, waar de leerlingenaantallen al langer afnemen, weten ze daar alles van. Het schoolbestuur van de stich ting jong-Leren in Zuid-Limburg heeft tien basisscholen in Maas tricht en vier in de omgeving. Rob Beaumont is bovenschools manager. Hij heeft geen scholen die onder de honderd leerlingen zitten. In het recente verleden heeft hij wel een school en een de pendance gesloten. De school in het dorp Bemelen telde slechts 28 leerlingen. „De vergrijzing speelt in dorpen een belangrijke rol", zegt Beaumont. „Er worden daar nauwelijks kinderen geboren, dan heeft zo'n school geen perspec tief." Ook een dependance van een an dere school, met 44 leerlingen, ging dicht. „We hebben ons afge vraagd of we daarmee door moes ten gaan. Na de afweging was het antwoord negatief." Volgens Beaumont zijn de vragen die scholen, maar ook hun bestu- Basisschool Het Palet in Maastricht; een van de twee scholen van directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4