WERKEN 3 ZATERDAG 23 MAART 2013 Werknemers zijn weer positiever over hun werkgever Voor het eerst sinds de economische crisis in 2008 zijn werknemers posi tiever over hun werkgever dan vorig jaar. Dat blijkt uit onderzoek van Gre at Place to Work, een organisatie die wereldwijd onderzoek doet naar goed werkgeversschap en tevreden heid onder werknemers. Ruim 27.000 Nederlanders deden mee aan het onderzoek. Vooral op het gebied van respect, eerlijkheid en geloof waardigheid zijn werknemers positie ver dan vorig jaar. 88 procent van hen denkt dat zijn of haar werk van belang is, ten opzichte van 85 pro cent in 2012. Bijna driekwart van de werknemers is trots op wat het be drijf heeft bereikt. Toch denken meer werknemers dan vorig jaar dat zij kor ter bij hun werkgever blijven. Veel werknemers vinden dat de economische crisis een negatieve in vloed heeft op de sfeer op de werkvloer, foto Roos Kole/ANP Crisis zorgt voor minder goede werksfeer op kantoor De economische crisis komt de werk sfeer niet ten goede, zo blijkt uit on derzoek van Nederlands grootste va caturesite, Jobbird.com, op basis van een enquête onder meer dan 350 res pondenten. 84 procent van de werknemers vindt dat de crisis negatieve invloed heeft op de werksfeer op kantoor. De ondervraagden geven bijvoor beeld aan dat er een bepaalde span ning heerst in het bedrijf of dat er sprake is van een onderlinge concur rentiestrijd. Dertien procent van de ondervraag den vindt dat de crisis geen negatie ve invloed heeft; drie procent ziet het positief en vindt dat de economi sche crisis er juist voor zorgt dat het team hechter is geworden. Bedrijven leggen geen contact met bezoekers van hun website Nederlandse bedrijven verzuimen om contact te leggen met bezoekers van hun website. En dat terwijl ze jaarlijks meer dan 625 miljoen euro investe ren om mensen naar hun websites te trekken. Driekwart van de bedrijven zegt niet te weten of ze klanten ze werven via hun site en hoeveel dat er dan zijn. Negen op de tien bedrijven ziet geen enkele relatie tussen het aantal online bezoekers en het aantal nieuwe klanten. Dit zijn enkele con clusies uit een onderzoek dat in op dracht van Leadlabs is uitgevoerd on der 252 Nederlandse MKB bedrijven. Uit het onderzoek blijkt dat ruim de helft van de bedrijven vindt dat het onvoldoende inzicht heeft in wat er op hun site gebeurt; bijna een kwart zegt geen enkel inzicht te hebben. WAT KOST HET EN WAT LEVERT HET OP? Voor het vmbo betaalt een leerling die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar geen lesgeld. Boeken, agenda, schriften en multomap worden gratis door de school verstrekt. Ondersteunende materialen zoals gereedschap, vei ligheidsschoenen en -bril worden niet vergoed. Daarnaast betaalt ie dere leerling een bijdrage voor onder meer printtegoed, werkstukbij- drage en excursies. Als allround lasser kun je werken in verschillende sectoren. Bij de metaalproducten- en machine-industrie, maar ook in de carrosserie- bouw of elektrotechniek. Je werkt op de afdeling productie binnen het bedrijf zelf en op locatie. Een lasser kan ook als zelfstandig on dernemer werken. Indicatie van het minimum startsalaris voor een 16-jarige is 1.024,75 euro per maand en voor een 21-jarige 1.801,17 euro per maand (bron: CAO Metaal Techniek 01-10-2012). Baankans tot 2016: voldoende (bron: nationaleberoepengids.nl). In de regio zijn er momenteel vijf vacatures (bron: Nationale Vacatu rebank, Monsterboard). foto Lex van Lieshout/ANP vloeibaar metaal derdelen door toevoeging van hetzelfde materi aal aan elkaar verbonden worden. Dit gebeurt volgens procedures en richtlijnen. De voorman bepaalt aan de hand van de tekening en met in achtneming van de veiligheid waar gewerkt wordt. De lasser zoekt het benodigde materiaal bij elkaar en controleert de werkplek op veilig heid. Het metaal wordt zowel handmatig als ma chinaal bewerkt en vervormd. Daarbij gebruik je technieken als verspaning, zagen, boren en snijbranden. Roest of verfvlekken worden van het materiaal geslepen. Bij het lassen worden de instructies van de lasprocedure gevolgd. Zo als de te gebruiken lasdraad, hoogte ampère, voorverwarming en maximum temperatuur van de las. Hier wordt ook rekening met de dik te van het materiaal gehouden. Als de las klaar is, wordt hij schoongeborsteld en spettervrij ge maakt en indien nodig bijgewerkt, waarbij je er bijvoorbeeld met een zaagblad langs gaat of een klein plekje met een slijptol bewerkt. Nadat de voorman bij Heerema de las beoordeeld heeft, Jacko Dekker: „Het lassen op zich is een vaardig heid die je alleen kunt leren door het te doen, maar je moet ook inzicht hebben en vooral ook een vaste hand." wordt deze gecontroleerd door een extern be drijf. Is de las niet goed dan moet het opnieuw. Lassers spelen letterlijk en figuurlijk met vuur. Koelt je las te snel af dan krijg je hardingsver schijnselen, wat gemakkelijk tot scheurvor ming leidt. Komt er zuurstof in je las, dan wordt deze poreus. Bij waterstof kunnen zich scheuren vormen. Las je hele stukken te dik, dan heeft dat weer gevolgen voor de belastings capaciteit. Stuk voor stuk fouten die erg kost baar en zelfs gevaarlijk kunnen zijn. „Het is een mooi vak. Je bent de baas over vloei baar materiaal. Het is een stukje creativiteit. Voor de lasser is het een uitdaging om elke keer opnieuw zo mooi en foutloos mogelijk pro beren te lassen", vertelt Henk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49