ZZP'ers verwachten omzetdaling 2 WERKEN 'Op het Calvijn College ontdekte ik dat het leuk is om een mooie, maar vooral kwalitatief goede las te leggen Elke las is anders. Je moet aanvoelen wat het materiaal gaat doen, je moet als het ware je gevoel in de vlam leg gen. Vaak kan ik aan een las al zien hoe het humeur van de lasser is.' Wei ove Vooi crisi: tievc jaar. at PI were goec heid 27.0 het van r waar ver c hen i belar cent werk drijf werk ter b Hoogopgeleide zelfstandig ondernemers ver wachten in 2013 een omzetdaling van 10 procent als gevolg van de slechte economische situatie. Zeven op de tien zelfstandigen heeft direct last van de economische problemen. Desondanks za gen veel zzp'ers hun inkomen vorig jaar nog stij gen met gemiddeld 2 procent. Dat blijkt uit de ZZP Monitor van het zzp-plat- form Myler, dat met medewerking van PZO de financiële positie onderzocht van 2.068 zelfstan digen in de zakelijke dienstverlening en ICT. Uit het onderzoek blijkt dat de positie van hoog opgeleide zzp'ers steeds meer lijdt onder de cri sis. Opdrachtgevers zijn in de laatste jaren erg te rughoudend geworden met het inhuren van ex terne krachten. Hierdoor staan uurtarieven on der druk en hebben zelfstandigen steeds kortere opdrachten. Voor het komende jaar verwacht bijna de helft van de zelfstandigen minstens een maand gedwongen thuis te zitten. Gemiddeld behaalden zzp'ers, die werkzaam zijn in de zake lijke dienstverlening en ICT, in 2012 een omzet van 93.182 euro. Dit is een stijging van twee pro cent in vergelijking met een jaar eerder. Uit het themarapport 'Opdrachten en.tarieven' van structurele onderzoeksmonitor ZZP Barome ter, blijkt dat bijna de helft (49,1 procent) van de zzp'ers een te lage uurprijs vraagt om de concur rentie de baas te kunnen zijn. Een klein deel van de zzp'ers (6,5 procent) weet zelfs niet welk uur tarief ze nodig hebben om rond van te kunnen komen. De zzp'ers doen gemiddeld negentien opdrachten bij drie opdrachtgevers. In 2013 ver wachten ze één opdracht meer te krijgen. Jan-Willem Scheele (15), Zaamslag Volgt: vmbo kader Richting: Metaaltechniek, 4e jaars 'Ik heb familie in de metaal, dus dat trekt vanzelf een beetje. Welke richting ik in de metaal wil, weet ik nog niet, maar lassen is een hele uitdaging. Je wilt een zo net jes mogelijk resultaat krijgen. De goede afstelling, houding van de toorts en de snelheid van het lassen moet je daarbij precies op elkaar afstemmen. Het is ook een mooi stukje handvaardigheid. Hoe stil kun je je hand houden?' Iets kneden van Hoogopgeleide zzp'ers hebben direct last van de economische malaise, foto CPD Jacco Walpot (16), Sint Philipsland Volgt: vmbo basis Richting: Metaaltechniek, 4e jaars 'Tijdens de voorlichtings avond op het Calvijn College trok metaaltechniek mij erg aan. Het zijn leuke lessen. Op mijn stage mocht ik veel las sen. Ik krijg er echt aardig heid in en het bedrijf was te vreden over mij. Door die klik wil. ik van beroep lasser wor den. Het is heel fijn dat mijn stagebedrijf me gevraagd heeft er te komen werken. Volgend jaar mag ik begin nen, daar heb ik echt zin in.' Erik van Wijck (15), Biervliet Volgt: vmbo kader Richting: Metaaltechniek, 4e jaars 'Voordat je iets kunt lassen moet er een tekening kómen. Daar komt veel bij kijken, zo heb je het inzicht van een las ser nodig en ken je de lassym- bolen. Ik wil me op het teke nen gaan richten, CAD Engi neering. Het lassen vind ik een mooie verbindingstech niek. Je moet onder andere rekening houden met het ont werp, de metaalsoort, het las- proces en de lasomstandighe- den.' door John de Kok Een enthousiaste metaalleraar gaf Jacko Dekker (25) uit Terneuzen ple zier in het vak van lasser. Direct na het behalen van zijn vmbo-metaal kon hij aan de slag bij Heerema Vlis- singen als leerling-lasser. Jacko pak te zijn werkervaring mee, volgde di verse opleidingen waaronder mbo werktuig bouwkunde, en groeide bij Heerema door van lasser 1 tot meewerkend voorman en inmiddels voorman van een lasploeg. Bij het vak van lasser komt inzicht, maar vooral ook vaardigheid en een vaste hand kijken. Jacko: „Je hebt basiskennis nodig van de proce dures en materialen, want verschillende materi alen eisen verschillende elektroden of lasdraad. Daarnaast is zicht op krimpwerking erg belang rijk. Voordat je aan een las begint, moet je goed kijken aan welke kant van de constructie je gaat beginnen met lassen. Als je aan de verkeer de kant begint, kan de constructie onherstel baar kromtrekken. Het lassen op zich is een vaardigheid die je alleen kunt leren door het te doen." Een lasser hoeft niet alles uit het hoofd te weten, je kunt het aflezen van de lasprocedu- re. Docent metaal techniek op het Calvijn Colle ge Krabbendijke Kerkpolder en voormalig las ser offshore, Henk Copier (57) uit Tholen: „Het is wel een pre als je materialenkennis hebt. Het komt vaak voor dat lassers de opdracht uitvoe ren zonder dat ze precies begrijpen waarom er voor bepaalde procedures en materialen is geko zen." Er zijn veel verschillende lasprocessen. Een po pulaire techniek is Mig Mag. Hierbij komt de lasdraad uit de lastoorts. Het vloeibare materi aal, of smeltbad, wordt beschermd door een inert gas tegen de inwerking van zuurstof. Deze techniek is snel, eenvoudig en dus goedkoop. „Zelfs buiten gebruiken we Mig Mag zo veel mo gelijk. Er wordt dan een tent gebouwd, zodat we geen last hebben van weer en wind", zegt Jacko. Je kunt ook met bijvoorbeeld elektroden lassen. Dit is een vaste draad of stok met een metalen kern die afsmelt, deze gesmolten kern is het werkelijke vulmateriaal. Er omheen zit een mantel, deze smelt tegelijk met de kern af en biedt bescherming tegen zuurstof van bui ten af. Deze techniek illustreert ook de vaardig heid die een lasser heeft. Terwijl je last, smelt de elektrode af. Dus je moet deze blijven aan voeren, Onder de goede hoek en met de juiste snelheid. „Voor de lasser draait het om de inter actie met het smeltbad. Daar gebeurt alles. Een ervaren lasser ziet wanneer de stroom hoger of lager moet", vertelt Henk. Lassen is een techniek waarbij twee of meer on- derdel aal aar volgen bepaal achtne wordt, bij elk; heid. L chinaa je tech snijbra het mj de inst als de voorve van de te van is, wor< maakt 1 bijvoor klein p voorms

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48