Willem-Alexander neemt afscheid als 'watermanager' 66 Toen hij niet meer kon praten, was het heel fijn om nog iets samen te doen |S~ va JB Antimonarchistisch protest alleen op aangewezen plekken IN HET NIEUWS 3 'Gasrecord voor maand maart' Kou vertraagt vogeltrek Comité strooit met Oranje Strikken Opfriscursus over het koningshuis Gemeenten planten 125 koningsbomen ZATERDAG 23 MAART 2013 weer glunderen GRONINGEN - Door het aanhouden de winterse weer rekent de Gas unie erop deze maand meer gas door de leidingen te pompen dan ooit eerder in een maand maart. Dat liet de netbeheerder vrijdag weten. Vanwege de kou wordt er momen teel meer gestookt dan in deze tijd van het jaar gebruikelijk is. Na 20 maartdagen stond de teller van Gasunie op 7,52 miljard kuub gas. „Dat is een miljard meer dan gemiddeld en daarmee zitten we nog maar iets onder het recordni veau van maart 1996", zegt een woordvoerder van de energie transporteur. Dat record staat op totaal 11,3 miljard kuub. Destijds werd in de eerste 20 dagen 7,64 miljard kuub vervoerd, maar toen ging het kwik in de laatste week van de maand weer omhoog. Nu wordt juist sneeuw en vorst ver wacht. Afgelopen winter gold so wieso als 'pittig' vergeleken met eerdere jaren, benadrukt de woordvoerder. ca Saartje in Veere zoekt per direct 2 studenten m/v Voor 3 of 4 doordeweekse dagen Leeftijd 17-20 jaar Tel. 0118- 501808 Markt 15 - Veere QHIj ZEIST - De tjiftjaf en de fïtis, twee trekvogels met bestemming Ne derland, blijven weg door het win terweer. Ze houden een tussen stop in Zuid-Europa waar ze wachten tot het weer in Neder land beter wordt. Dat zegt de Vo gelbescherming. Ook de vogeltrek uit Nederland is vertraagd door het aanhoudende winterweer. Sijsjes hebben hun trek naar het hoge noorden vanwege het slech te weer uitgesteld en zijn nog in groten getale in Nederland te vin den, aldus de Vogelbescherming. Muziektherapeut Irene Maijer-Kruijssen zingt met ouderen in verpleeghuis Gaasperdam. foto Jean-Pierre Jans zus vol overgave mee. „Het grappi ge is dat ze thuis helemaal niet veel met muziek had", vertelt Bos man. „Naar de radio luisterde ze nooit." Die middag blijken vooral Surinaamse jeugdliedjes een hit. Mevrouw Padel zingt niet, maar geeft als een ware dirigent, stevig zwaaiend met haar arm boven haar hoofd, het ritme aan. Als Maijer iets sneller begint te spe len, staat ze op. Ze trekt haar broek iets omhoog en begint rit misch en vlug met haar heupen te draaien. Een voorzichtige lach breekt door. Die verdwijnt wan neer een buurvrouw haar terug de stoel in trekt. Mevrouw Padel kijkt angstig. Maijer schiet op haar af en slaat een arm om haar heen. „Rustig maar, mevrouw Ba- daru wilde u beschermen zodat u niet zou vallen. Alles is goed", sust ze. Mevrouw Padel laat zich troosten. Vandaag wel, weet Ma ijer. Morgen kan alles anders zijn. De namen van de mevrouw Padel, Vast, Badaru en meneer Davids zijn om privacyredenen gefingeerd. Trees Stalenhoef DEN HAAG - Prins Willem-Alexan- der heeft vrijdagmiddag met 'enige weemoed' afscheid genomen van zijn taken als 'watermanager'. Dat zei hij in een gesprek met de pers aan het einde van de viering van Wereldwaterdag in het World Forum in Den Haag. De prins geeft zijn watertaken op om dat hij volgende maand koning wordt. „Ik zal het nooit helemaal loslaten. Ik ben er 15 jaar mee be zig geweest en de watersector is in Nederland erg belangrijk, dus ik zal ook in mijn toekomstige po sitie de watersector blijven vol gen', aldus Willem-Alexander. Hij wist toen hij zich in 1997 op het waterwerk stortte dat hij er af scheid van moest nemen op het moment dat hij zijn moeder zou opvolgen. „Dat weet je als je er aan begint, maar je weet niet wan neer dat moment is. Het heeft mij de kans gegeven een zinvolle in vulling te geven aan de tussen tijd, waardoor ik me heb kunnen vormen voor de nieuwe functie", zei de prins. Hij denkt dat water en sanitatie ook na zijn vertrek on der de aandacht zullen blijven. „Er zijn genoeg ambassadeurs die mijn rol kunnen overnemen", meende hij. De prins zei trots te zijn dat hij de problemen van water en sanita tie wereldwijd op de agenda heeft kunnen zetten. „Dat heeft voor mensen in Afrika meteen gevolgen, want nu hun leiders er aandacht aan besteden, kunnen zij om geld en hulp vra gen. Ik ben trots te hebben bijge dragen aan dat bewustwordings proces." Eerder op de middag had de prins in een toespraak al teruggekeken op zijn werkzaamheden, onder meer als voorzitter van de VN-ad- viesraad voor water en sanitatie. In zijn toespraak stelde hij dat er nog veel te doen is, met name op het gebied van sanitatie. DEN HAAG Het Nationaal Comité Inhuldi ging deelde gisteren weer een aan tal strikken uit. Onder meer de Krajicek Foundation (van comi té-lid Richard Krajicek) en Jumbo Supermarkten mogen het 'keur merk' dragen voor hun hulp bij de organisatie van de Koningsspe len. Jumbo bezorgt basisschool kinderen op 26 april een ontbijt bestaande uit de 'verrassende' in grediënten brood, beleg, zuivel en fruit. Voor de feestelijke aankle ding zijn er servetten en place- mats. Ook MaxiTango kreeg een oranje strik, voor een initiatief om zoveel mogelijk mensen langs de letters W en M de tango te la ten dansen. AMSTERDAM UTRECHT Speciaal voor immigranten, maar ook voor Nederlanders die hun kennis over het koningshuis wil len bijspijkeren, heeft het Neder lands Centrum Buitenlanders een gratis online 'inburgeringscursus' koningshuis gemaakt. Onder wel ke koning scheidde België zich af? En wat betekent 'abdicatie'? Doe de test op www.ncbns.nl. De inhuldiging van Willem- Alexander is niet voor iedereen feest. Tegenstanders van de mo narchie laten op de dag zelf ook van zich horen. En Nederland zou Nederland niet zijn als we daar geen speciale plekken voor zou den aanwijzen. Van Amsterdam mogen ze protesteren op het Spui, het Waterlooplein, het Fre- deriksplein, het Frederik Hendrik plantsoen, het Azartplein en het IJplein. In ieder geval het Nieuw Republikeins Genootschap heeft al aangekondigd een manifestatie te houden met muziek en debat. Antimonarchisten van de website hetis2013.nl steunen die bijeen komst. Danceliefhebbers die er een feest je van willen maken, kunnen naar Kingsday Festival, Kings- land, Loveland of een van de ande re vier grote dance-evenementen in Amsterdam. Let wel, je moet er kaartjes voor kopen en het heeft geen zin om op de dag zelf nog je geluk te beproeven, waarschuwt de gemeente Amsterdam. Er zijn twee feesten in Alkmaar, die er voor moeten zorgen dat er min der mensen naar de hoofdstad af reizen: Power to Bea! van SlamIFM en Sensation Orange. LEEUWARDEN De Tilia xeuropaea, u kent hem wel. De eerste koningslinde van deze troonswisseling is woens dag geplant in Leeuwarden. Vol gens goed gebruik stoppen zo'n 125 gemeenten dit voorjaar zo'n jonge koningsboom in de grond. Die groeien later uit tot imposan te exemplaren, getuige de vele ko ningsbomen in heel het land van vorige inhuldigingen van Beatrix, Juliana en Wilhelmina. Naast de bomen komen paaltjes met daarop dezelfde beeltenis van Beatrix en Willem-Alexander als die op de speciale euromunten staan. Sierhekken onderscheiden de koningsbomen van 'gewone' bomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3