Wada waarschuwt Cancellara soleert naar voor nieuwe doping zege in E3 Harelbeke SPORT 35 Het WK afstanden is voor Sven Kramer een tussenstation. Nederlanders naast podium 1000 meter Ajacied Hoesen vervangt Boëtius Groene Ster in de wachtkamer DOPING IN ZEELAND ZATERDAG 23 MAART 2013 SOTSJI De Nederlandse schaatsers zijn er bij de WK afstanden in Sotsji niet in geslaagd een medaille te winnen op de ïooo meter. Kjeld Nuis was er nog het dichtst bij. Hij ein digde als vierde. Denis Koe zin uit Kazachstan pakte ver rassend goud. De Zuid-Kore- aan Mo Tae-bum eindigde als tweede. Titelverdediger Stefan Groothuis moest zich tevreden stellen met de acht ste plek. Mark Tuitert viel. ZEIST Bondscoach Cor Pot heeft Danny Hoesen aan de selec tie van Jong Oranje toege voegd. De aanvaller van Ajax is opgeroepen voor de oefeninterland tegen Noor wegen, die maandag in Waalwijk wordt gespeeld. Hoesen, die nooit eerder werd geselecteerd, neemt de plaats in van Jean-Paul Boëtius. De Feyenoorder kampt met lichte boven beenklachten. VLISSINGEN De zaalvoetballers van Groe ne Ster blijven het goed doen in de eerste divisie B. In sporthal Baskenburg werd vrijdagavond Arents- burg met 11-7 aan de kant ge zet. De Vlissingers blijven koploper en hebben een voorsprong van zes punten op nummer twee Noordzee, maar die ploeg heeft twee wedstrijden minder ge speeld. Groene Ster moet nog één competitiewed strijd spelen. De treffers te gen Arentsburg werden ge maakt door Saï'd Bouzam- bou (4x), Len Eversdijk, Etienne Mallie, Mourad Az- zanagui en Salim Ben Sel- lam (4X). 'Rusland moet Sven kopen of been afzagen' door Rik Spekenbrink SOTSJI - Ivan Skobrev is, zeker voor Russische begrippen, een hu moristische verschijning. Op de vraag hoe hij ooit denkt Sven Kra mer te verslaan, had hij twee ant woorden: „Of we zagen één been van hem af of onze ploeg moet hem kopen." Skobrev zegt altijd gewoon waar het op staat. Een fitte Kramer is, zeker op de 5 kilometer, in princi pe niet te kloppen. De vier secon den die hij vrijdag als nummer drie op het WK afstanden moest toegeven, vielen Skobrev mis schien nog wel mee. „Tijdens de warming up zei ik al tegen Sven dat ik altijd zal blijven proberen om hem te verslaan. Iedere keer weer. Ik ben pas 30 hè." Dan, iets serieuzer: „Het is goed dat Sven helemaal terug is. We houden van hem en het blijft speciaal om hem te zien schaatsen. Alleen heb ik nu al twee jaar niet van het goud kunnen proeven. Voor brons doe ik het niet. En voor zil ver trouwens ook niet. Maar de Russische ploeg is sterker dan ooit, geloof me. Misschien lukt het volgend jaar." Of morgen, bij de ploegenachter- volging. „Ik zei plagend tegen Sven dat ik hoop dat hij vermoeid raakt na de 10 kilometer. Ik ga morgen lekker rusten." Kramer gaf aan wel eens jaloers te zijn op zijn blonde collega. „Skobrev wordt afgerekend op één of twee races per jaar. Hij kan een hoop wedstrijden als training gebrui- Sven Kramer (midden), Jorrit Bergsma (links) en Ivan Skobrev uit Rusland tonen hun medaille na de 5000 meter op het WK afstanden in de Adler Arena in Sotsji. foto Jerry Lampen/ANP ken. In Nederland kan dat niet. En als het een keer kan, doe ik lie ver niet mee. Dat zit niet in mijn aard." De Fries, die nummer twee Jorrit Bergsma 3,5 seconde achter zich liet, was zeker niet uitzinnig van vreugde met zijn twaalfde wereld titel, team pursuits meegerekend. „Voor veel mensen is dit WK gi gantisch belangrijk. Dat snap ik ook wel, maar voor mij ligt het ge zien de afgelopen jarep anders." Twee, eigenlijk drie, keer goud op de Olympische Spelen, dat is het enige einddoel. Toch die revanche voor de Spelen van Vancouver, waar het als. bekend bij één gou den plak bleef. „Dus dit is voor mij meer een bevestiging dat het goed zit, een meetmoment. Maar ik ben wel blij met goud, hoor." De omstandigheden waren zwaar in de lege Adler Arena. Het ijs was duidelijk aangeslagen, de he le dag al. Bovendien verkeek Kra mer zich even op de tactiek, of ei genlijk de zwakte, van zijn tegen stander Seung-Hoon Lee. „Hij kon niet mee, dus ik heb het acht rondjes alleen moeten doen. Het was best hard werken en ik heb wel eens betere dagen gehad. Maar dat gold vandaag voor ieder een. Uiteindelijk reed ik een vlak ke race." Een Nederlands podium bleef an dermaal uit. Bob de Jong viel te gen met een vijfde plek. De BAM-ploeg van De Jong en Bergs ma had aangekondigd Kramer te willen en kunnen verslaan in de Russische badplaats. Vandaag po ging twee op de 10 kilometer. Kra mer: „Daar heb ik er wat minder van gereden, alleen op de all- roundtoernooien", zei Kramer. „Dus ik ben benieuwd hoe het zal gaan." Het zal Kramers eer te na zijn om te verliezen. Ook al is het WK voor hem een tussenstation. MIDDELBURG - Het internationaal antidopingbureau Wada waar schuwt tegen het gebruik van 'GW501516', een experimenteel ge neesmiddel dat al enige tijd op de zwarte markt wordt aangeboden ter bevordering van duurpresta- ties. Volgens Wada bevat het stof fen die giftig zijn en de gezond heid van de sporters ernstig in ge vaar kunnen brengen. De fabrikant hoopt GW501516 ge registreerd te krijgen als medicijn tegen zwaarlijvigheid, diabetes en hart- en vaatziekten. Onderzoek heeft uitgewezen dat het middel onder meer invloed heeft op de vetverbranding en de opname van glucose in de spieren. In com binatie met Aicar, aangeprezen als 'training in pilvorm', zou het het uithoudingsvermogen verbe teren. Die informatie berust ech ter alleen op dierproeven. Ook in Zeeland zijn (amateur)spor- ters) die doping gebruiken. Dat blijkt uit gesprekken met drie Zeeuwse (sport)artsen. Volgens Herman Ram van de Do- pingautoriteit zijn er in heel Neder land zo'n 160.000 dopinggebrui- kers. Van de Nederlandse huisartsen heeft 35 procent ervaring met amateursporters die klachten heb ben na gebruik van doping. De Zeeuwse artsen maken zich er zorgen over. Ze zetten vraagte kens bij de dood van jonge spor ters in binnen- en buitenland. Meer over dopinggebruik bij amateur sporters in de bijlage Spectrum die vandaag bij de PZC zit. HARELBEKE - De Zwitserse wielren ner Fabian Cancellara heeft vrijdag op indrukwekkende wijze de E3 Ha relbeke gewonnen. De renner van RadioShack-Leo- pard liet op zo'n 35 kilometer voor de streep zijn medevluchters achter en soleerde naar de winst. De Slowaak Peter Sagan finishte als tweede, net voor de Italiaan Daniel Oss. De Nederlander Sebas tian Langeveld werd vijfde. Cancellara, eerder winnaar in 2010 en 2011, sloeg een gat op de Oude Kwaremont. Op dat mo ment moest de Belg Tom Boonen, de winnaar van vorig jaar, passen. Hetzelfde gold voor Lars Boom, de kopman van Blanco. Een vijftal zette de achtervolging in maar kwam niet meer in de buurt van de winnaar. Cancellara had de laatste kilome ters teruggedacht aan zijn val vo rig jaar in de Ronde van Vlaande ren waarbij hij zijn sleutelbeen brak. „Ik was voor het eerst terug op deze wegen. Het spookte alle maal door mijn hoofd. Dit is een grote dag voor mij en de ploeg." Fabian Cancellara. UITSLAGEN BILJARTEN Driebanden groot. Tweede divisie poule 2. Pearle Opticiens - Eekhoorn 2 2-6. Driebanden groot. Vierde divisie poule 5. 's Lands Welvaren 2 - J. de Laat Keukens 6-2. Poule 6. De Westhoek/v.d. Lee - Jacobs Man nenmode 6-2. De Westhoek kampioen. SCHAATSEN Sotsji (Rus). WK afstanden. Mannen, 1000 me ter. 1. Koezin (Kaz) 1.09,14, 2. Mo Tae-bum (ZKo) 1.09,24, 3. Davis (VSt) 1.09,30, 4. Nuis (Ned) 1.09,42, 5. Brodka (Pol) 1.09,45, 6. Schwarz (Dui), Nenzi (Ita) 1.09,72, 8. Groothuis (Ned) 1.09,83. Niet gefinisht: Tuitert (val). Vrouwen, 1500 meter: 1. Wüst (Ned) 1.55,38, 2. Van Beek (Ned) 1.58,02, 3. Nesbitt (Can) 1.58,07, 4. Valkenburg (Ned) 1.58,37, 5. Christ (Can) 1.58,69. Mannen, 5000 meter: 1. Kramer (Ned) 6.14,41, 2. Bergsma (Ned) 6.17,94, 3. Skobrev (Rus) 6.18,31, 4. Joeskov (Rus) 6.21,46, 5. De Jong (Ned) 6.23,00. WIELRENNEN Harelbeke. E3 Prijs. World Tour. 1. Cancellara (Zwi) 211 km in 5.08.28, 2. Peter Sagan (Slw) 0.47, 3. Oss (Ita), 4. Thomas (GBr), 5. Langeveld (Ned) 0.52, 6. Sylvain Chavanel (Fra), 18. Linde man 2.15, 49. Tjallingii 5.11. Lleida. Ronde van Catalonië. WorldTour. Vijfde etappe, Rialp - Lleida, 1: Parisien (Can) 156 km in 3.32.02, 2. Dumoulin (Fra), 3. Poulhiès (Fra), 4. Ratto (Ita), 5. Wyss (Zwi), 6. Fenn (GBr), 8. Lammertink, 13. Ligthart, 16. Michel Kreder 0.03, 21. Gesink 0.07, 27. Ten Dam 0.09, 29. Tim mer, 30. Hofland, 63. Kruijswijk, 106. Keizer, 125. Ruijgh, 135. Clement, 139. Kroon, 141. Bulgac. Algemeen klassement: 1. Martin (Ier) 22.20.39, 2. Rodriguez (Spa) 0.14, 3. Quintana (Col) 0.42, 4. Wiggins (GBr), 5. Scarponi (Ita) 0.47, 6. Ge sink 0.59, 50. Kruijswijk 15.09.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37