TO@s PZC PZC 'Respect voor Vaatstra' 44 Mensen vergeten veel, maar via muziek komen herinneringen weer boven COLOFON Ambulance op zijn kant op A10 2 IN HET NIEUWS Dementerenden kunnen tot het einde muziek onthouden. Verpleeghuizen spelen hierop in. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl 130 GEVOELSWAARDE -15 DIT WEEKEND 6 weken lang de krant voor 9,95 Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie.over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Muziek laat oudjes REPORTAGE MUZIEKTHERAPIE door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Mevrouw Padel schuifelt over het gangpad van de gesloten afdeling. Halverwege lijkt de trotse, keurig geklede, oude Surinaamse dame vergeten te zijn wat ze ging doen. Troebel kijkt ze om zich heen. Een verzor gende neemt haar voorzichtig bij de arm. „Mevrouw Padel, wilt u meedoen met zingen?" „Neehee", zegt de vrouw paniekerig. Als even later muziektherapeut Irene Maijer-Kruijssen met haar gitaar langsloopt, is mevrouw Pa dels interesse toch gewekt. Ze wordt in een stoel geholpen en zit nu samen met acht andere oude ren met dementie aan tafel in het Amsterdamse verpleeghuis Gaas- perdam. Een van haar buurvrouwen kan niet wachten. „Liedjes, wanneer begint het dan? Over hoeveel mi nuten?", vraagt zij dwingend. „Over drie minuten, mevrouw Vast. Dan beginnen we echt", be looft Irene Maijer. Het gaat mevrouw Vast niet vlug genoeg. „Muziek, wanneer begint het nou?", is opnieuw haar vraag. Er zijn nog geen 20 seconden ver streken. „Hoeveel liedjes dan? Zeg eens, hoeveel liedjes ga je spe len?" Mevrouw Vast is onrustig. „Dat komt door haar ziekte", vertelt de jonge verzorgende, Naomi Neyn- dorff, buiten haar gehoorsafstand. „Ze kan heel boos worden. Dan Irene Maijer-Kruijssen gilt ze dat we het hier niet goed doen. Maar als je haar vijf minu ten later rustig aanspreekt, is ze haar boosheid kwijt en vergeten." Muziektherapeut Irene Maijer is ondertussen begonnen. Ze zingt en speelt liedjes uit de kindertijd van de ouderen. Op een verrijd baar krukje gaat ze van de ene be woner naar de andere. Sommigen zingen uit volle borst mee met Aan de Amsterdamse grachten. An deren niet. Meneer Davids 'humt' liever. Tus sendoor leunt hij over de rand van zijn stoel en druipt zijn over tollig speeksel op de grond. Er ligt een doekje om het op te vangen. Meneer Davids speelde vroeger jazz op zijn saxofoon en kent elke melodie. Nu Maijers warme zang stem klinkt, heeft mevrouw Vast plots ook een stuk minder te vra gen. „Mooi he?", zegt ze als een liedje is afgelopen. Haar ogen staan tevreden. Neyndorff lacht. „Kijk nou, nu heeft ze plezier." Met haar zang en spel probeert de neurologisch muziektherapeut een vertrouwde sfeer in de groep op te roepen. „Door hun demen tie worden veel mensen angstig en onzeker Ze weten zich heel veel niet meer te herinneren. Maar via de muziek komen wel weer herinneringen boven. In de therapie focus ik op wat ze nog wel weten." In 2050 zullen naar schatting ruim een half miljoen Nederlan ders dement zijn. Ondanks het snel afbrokkelende geheugen, blij ven hun herinneringen aan mu ziek vaak het langst intact, zegt Maijer. Muziek wordt zelfs nog herkend als mensen door hun aan doening niet meer kunnen spre ken: „Dat komt doordat bij mu ziek meerdere hersencircuits ac tief betrokken zijn." Trees Stalenhoef verloor haar man Jaap negen maanden gele den aan dementie. „Toen hij niet meer kon praten, maakten we sa men met Irene en mijn zus mu ziek. Hij gaf het ritme aan op de djembé. Wij zongen erbij. Het was heel fijn om nog iets samen te doen", vertelt ze. Steeds meer verpleeghuizen ontdekken de kracht van muziektherapie bij ouderen met dementie. In de richtlijn voor verpleegkundi gen en verzorgenden wordt mu ziek vooral aanbevolen als men sen geagiteerd of agressief zijn. Dat is niet voor niets, weet Hanny Bosman, uit ervaring. Zij bezoekt haar zus met dementie en zwa ger, die aan Korsakov lijdt, bij voorkeur tijdens de muziekthera pie. Dan is haar zus in opperbeste stemming. „Ik zie haar glunderen. Op een ander moment kan ze me soms wel slaan of begint ze te schelden." Vanmiddag zingt haar Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (na28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: müv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar twww.pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Prijswijzigingen voorbehouden. Op alle informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan. LEEUWARDEN - Uit respect voor Ma rianne Vaatstra wordt niet de hele rechtszaak tegen Jasper S. opgeno men en uitgezonden. De rechtbank in Leeuwarden denkt 'met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid' te weten dat Marianne niet zou hebben gewild dat alle details in beeld en geluid vastgelegd zou den worden. Vaatstra was 16 jaar toen ze in 1999 werd verkracht en ver moord. Pas onlangs is de vermoe delijke dader, Jasper S., ontmas kerd. S. staat komende donderdag voor de rechter in Leeuwarden. Omrop Fryslan wilde zoveel mo gelijk van de rechtszaak, inclusief de stem van de verdachte, opne men en uitzenden. Nu blijven die opnames beperkt tot de opkomst van de rechtbank, de voordracht van de zaak door de aanklager, het requisitoir en het pleidooi van de advocaat. Die worden met een vertraging van een kwartier uitgezonden. Per 1 maart is de persrichtlijn van rechtbanken versoepeld en mo gen beeld en geluid van straf- rephtszaken worden vastgelegd, tenzij de rechter anders beslist. Ook weegt mee dat Jasper S. heeft gezegd dat hij geen verklaring zal afleggen als zijn stemgeluid wordt opgenomen. Als de ver dachte zwijgt, wordt het proces van waarheidsvinding verstoord, vindt de rechtbank. AMSTERDAM - Een ambulance is gistermiddag op de snelweg Aio-Oost bij Amsterdam op zijn kant beland door een aanrijding. De ziekenwagen botste even na drie uur op een auto die kon daar voor van een autotrailer was geval len, meldde de ANWB. Een mede werker van de ambulance raakte gewond en is ter plekke behan deld. In de ziekenwagen bevonden zich nog twee andere inzittenden, maar geen patiënten. De bestuur der van de auto is meegenomen voor verhoor. De ambulance had geen sirene en zwaailichten aan op het moment van de aanrijding. Uil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2