Doadse stilte? Neê, diepe, ontroerende stilte Racoon op één in albumlijst Inschrijven voor Zeeuwse Belofte Mark Markusse volgt Van Dijk op CULTUUR 27 Kees van Kooten, dit jaar centraal in de Boekenweek, signeerde vrijdag in Middelburg en deed 's avonds een theatershow in Vlissingen. ZATERDAG 23 MAART 2013 Van Treitertrends tot toiletette Kees van Kooten, gisteravond op het podium van het Arsenaaltheater: „Dan zijn Van Kooten De Bie eindelijk weer eens op tv, zitten jullie hier!" foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN - In het hectische sche ma van de Boekenweekauteur kwam Zeeland er in het verleden nog wel eens wat bekaaid van af. Dit jaar is er echter zeker geen re den tot klagen. Kees van Kooten, wiens Boekenweekgeschenk De verrekijker dezer dagen gretig af trek vindt, bracht gisteren aller minst een bliksembezoek. Hij ver zorgde zelfs een avondvullend programma in een volledig uitver kocht Arsenaaltheater in Vlissin gen. In de middaguren deed hij al een signeersessie in de Middel burgse boekhandel De Drvkkery, waar zich een lange rij vormde van belangstellenden die aasden op een handtekening. Met een stapel boeken stapte hij 's avonds het podium van het Ar senaaltheater op. Hoofdschud dend. „Dat valt me nou tegen van jullie", sprak hij de zaal quasi-ver- manend toe. „Dan zijn Van Koo ten De Bie vanavond eindelijk weer eens op tv, zitten jullie hier!" 'Zeeuw is heel honkvast', ci teerde hij de kop van de krant van de dag. „Blijf dan thuis." Toch zullen maar weinig mensen hun keuze hebben betreurd. Kees van Kooten, de zeventig inmid dels gepasseerd, blijft een feno meen: beminnelijk, geestig en met een bewonderenswaardig ge voel voor timing. Wat hij in Vlissingen zou gaan doen, bleef tot op het laatste mo ment onduidelijk. Het optreden was aangekondigd als een 'theater show' (Kees van Kooten speelt zich af), als een 'avondvullend solopro gramma' en als 'hoogwaardig lite rair amusement'. Het was het alle maal een beetje. Van Kooten deed vooral wat hij als weinig anderen kan: voorlezen (met al dan niet geïmproviseerde terzijdes), waar bij hij ook enkele lichtbeelden ver toonde. De verrekijker, het verhaal dat hij als Boekenweekgeschenk schreef, bleef opmerkelijk genoeg vrijwel onbesproken. „Ik ga gewoon door mijn oeuvre, vanaf begin af aan, en dan zien we wel waar we uitko men." Het werd een selectie uit bijna vijftig jaar eigen werk, begin nend met een van de vroegste 'Treitertrends', uit 1964, over de vele talen die presentator Jan Theys van het Knokke Festival be heerste. „We noemden hem de pratende vierkleurenballpoint", zei Van Kooten. Van de Treitertrends ging het richting de Modermismen. Hila risch hoogtepunt was de klassie ker Een koffer met poep, over het le gen van het chemisch wc'tje (de 'toiletette') uit de kampeerauto's die in de jaren tachtig hun hoog tijdagen vierden. Van Kooten gaf ook blijk van zijn inspiratiebronnen, door onder meer Mijn financiële carrière van de Canadese auteur Stephen Lea- cock voor te lezen. Een verhaal van ruim honderd jaar oud, maar zo tijdloos en humorvol dat het ook van Van Kooten had kunnen zijn. De Boekenweek duurt nog tot en met dit weekeinde. Wie voor minstens €12,50 aan Nederlandstalige boeken koopt, krijgt De verrekijker cadeau. Op vertoon van dit geschenk kan morgen gratis met de trein worden gereisd. GOES - Racoon is met The Singles Collection op nummer 1 binnenge komen in de Album Top 100. Het is de tweede keer dat de Zeeuwse band daarin is geslaagd. Bijna een jaar geleden lukte dat ook met Li verpool Rain. Op The Singles Collec tion staan alle singles die Racoon, dat zijn vijftienjarig bestaan viert, tot nu toe heeft uitgebracht. VLISSINGEN - Zeeuwse bands heb ben tot 1 april de tijd om zich in te schrijven voor de Zeeuwse Be lofte. De finale, met zes kandida ten, is zondag 5 mei in Vlissingen. De Popaanzee-deelnemers Steady New Sounds, Geert The Chiefs en The Venues zijn automatisch geplaatst. Een jury kiest de ande re drie op basis van demo's. MIDDELBURG - Mark Markusse is de nieuwe voorzitter van Theater productiehuis Zeelandia, dat on der meer het Zeeland Nazomerfes tival organiseert. Markusse, advi seur en interim-manager te Dis hoek, is de opvolger van Cisca van Dijk-Bloeme. Zij nam gisteren na vijf jaar afscheid. Markusse zit sinds 2012 in de raad van toezicht. door Engel Reinhoudt Het was een zondagoch- end uut een boekje, een septemberochend. De zunne ao nog mae net de leste ochendnevels op' eruumd of me parkeerd'n d'n au to op een dammetje in de Poel. Mie onze nog bienae nieuwe rou- tekaarte Sporen in De Zak begon- ne me an een wandelienge. Eêst een stikje weg en toen glieke een weie deur. De stilte overviel ons. Me stoenge stille om te luusteren. J'oarden vanaolles, mae niks wat a je nie oare wil. Alleêne veugels, een klein bitje wind, geritsel, kre kels en in de varte het geloei van een koeie. Via padjes langs en deur weien kwaeme me op de weg naè 's Grabbekerke. Eênmal anbeland in 't durp was ok daè gin mens te beken nen. Voe a me in Sies- kerke (Sinoutskerke) were ao me eên man ezie die a in z'n ofje scharreld'n. Vadder was daè gin ander le ven dan de stilte. Het kerk'of ligt 'r eênigszins veröögd in de rienk. Oait eit 'r een kerke estae. Voor zichtig deeê me 't ekken open en liepe me de stilte van de stilte in. Me laze de naemen op jonge en op ouwe grafsteênen, rekenden uut oe oud a mensen eworre we re en kwaeme aldoende onder de indruk van de vergankelijkheid, van moeders en dochters, vaoders en zeunen, korte teksten, een psalm, eêuwen der eêuwen, rust in vrede. Ja, dat was het: ier rust je in vrede. Even bute het durp ftEE K> moste me een dreve in en kwaeme terecht in een weie daè a nie mï uut te kommen was. In prikkeldraed en een die pe dulve ao me weinig zin, dus zochte me oan- ze weg deur lank gos en riet wee vrom naè de weg die a oans in Nisse brocht. Welbekend, mae te voet op een zondagochend toch glad anders. Ofjes, vensterbanken, kunstwerk jes, bijzondere planten of moder ne tuuntjes mie gries griend en te gels. Onderoudsvrie bin die, zeg ge ze. Ze wete nog nie a mie verloop van tied de stekels ge woon deur de steênen komme. Verloop van tiedEven laeter passeerden me ok in Nisse de be- graefplekke. Ok ier een oase van rust mie de graeven van lank en kort eleeë overleeë mensen. Soms mie bekende naemen liek as Van der Poest Clement, de oud-burgemeêster, Sacco van der Made, acteur, Jan Bruijns en Elly Kloos, de oprichters van boekhan del de Koperen T\iin. Ok onbeken de, bekende naemen: De Witte van 103 jaer en Suus Bos dia a mae eên jaer wier. De zerken bin de stille getugen van vreugde en verdriet en van de levensverhalen daè a me as passanten alleêne het begun en het einde van wete. Soms wat meêr: een duufje, een G-sleutel, riengen. Saemen bin ze de schatbewaerders van onze ge schiedenis en vertelle ze in stilte het verhaal van vreugde en ver driet. Doadse stilte? Neê, diepe stilte, ontroerende stilte. Mie nog een eindje te lopen kwaeme me wee bie d'n auto. Het was een zeldzaem moaie wandelienge die a ons nie alleêne dichtbie de na tuur brocht, mae ok dicht bie ons eigen. In de gemeênte Bossele is t'r noe een ööp commotie over het rumen van de begraefplek- ken. Griend wor asfalt, zerken daè a nie voe betaeld is, motte wig. Gin mens die a dat wil en noad- zaek is t'r nie echt. Protesten om het nie te doen en smeekbedes om het te laeten nie eholpe. In de leste gemeênteraeds-vergade- rienge die a t'r over gieng were d'r mae drieë van de negentiene die a naè de mensen woue luuste- re. De rest ieuw d'r mond. Ze zwe- ge as het graf. Zerken bin't het daè a voe betaeld wordt. Macht is erg, mae onmacht... Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heeren- hoek E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29