Torentijd-directeur: Ik heb goed en slecht nieuws 5 Originele stadhuisbeelden Veere zijn behouden voor de toekomst 18 ZEELAND Misdaad TORENTIJD ZATERDAG Maikel Harte Woensdag kopte deze krant dat Vlissingen de misdaadhoofd stad van Zeeland is. Dat werd geconcludeerd uit een onder zoek dat RTL had uitgevoerd. Zo'n kop klinkt indrukwek kend, maar landelijk haalt Vlis singen de top 50 niet eens, staan ze op nummer 53, net ach ter Zeist. Dat is voor een haven stad als Vlissingen bijna een be lediging. Bij Zeist denk ik aan dennenbossen, aan bronwater van de Utrechtse Heuvelrug, aan villa's met oprijlanen, en dat heeft dan meer criminali teit dan Vlissingen? Enige relati vering is dus op zijn plaats. ïn het artikel over deze cijfers zocht ik bovendien naar een ranglijst van alle Zeeuwse ge meenten, maar ik trof het niet aan. En dus heb ik zelf maar de website van RTL bezocht, op zoek naar mijn eigen woon plaats Terneuzen. Dat heeft al tijd een slecht imago gehad als het op criminaliteit aankwam, maar dat lijkt zo langzamer hand een spook uit het verle den te worden. Na Vlissingen, Middelburg en Goes, kwam Ter- neuzen pas als vierde uit de bus. Dat is dan toch een teken dat het goed gaat. Dat het goed gaat was me eigenlijk eerder van de week al duidelijk gewor den, omdat bekend werd ge maakt dat er in Terneuzen een 'geheim agent* ingezet gaat wor den in de strijd tegen de hon denpoep. Als daar al een ge heim agent voor ingezet kan worden, dan valt het met de rest van de misdaden wel mee, denk ik dan. Hondenbezitters kunnen nu dus tijdens het uitla ten worden bekeurd door bij zondere opsporingsambtena ren in burgerkleding. Hulde voor dit initiatief, hopelijk gaat het werken. Ik heb al kennis ge maakt met zo'n geheim agent, want mijn dochter kwam woensdag huilend binnen, om dat ze dacht dat er een kinder lokker in het plantsoen zat. Er stond namelijk voortdurend ie mand van achter een boom te gluren. Toen ik naar buiten ging, bleek het dus om die ge heim agent te gaan die honden bezitters in de gaten hield. Een aardige man overigens, hij stel de zich keurig voor: „Mijn naam is Hond, James Hond." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VRAGEN OVER de verplichte eindtoets Alle leerlingen van groep 8 van de basisschool moeten voortaan in april of mei een eindtoets maken. De toets wordt daarmee minder belangrijk voor vervolgonderwijs. door Cornelleke Blok Anko van Hoepen is lid van het college van bestuur van de Alpha Scholengroep, een koepel van zes tien christelijke basisscholen op de Bevelanden. Wat vindt u van het plan? „Ik begrijp dat ze dit willen, want de toetsresultaten zijn een middel voor de onderwijsinspec tie om helder te krijgen hoe scho len presteren. Dat is heel terecht. We moeten ons verantwoorden. Daarom laten onze scholen de re sultaten ook in de schoolgids zien. Maar de eindtoets is in het leven geroepen om basisscholen te helpen bij de bevordering van leerlingen naar de middelbare school. Door de toets laat in het schooljaar af te nemen, haal je de oorspronkelijke kracht ervan weg. Dat is jammer. Ik ben wel blij dat de overheid zich niet bemoeit met welke eind toets scholen afnemen. Aanvanke lijk zouden alle kinderen de Cito- toets moeten doen en daar had ik veel moeite mee. De overheid zou dan ingrijpen op iets waar ze niet over gaat: scholen zijn vrij om te kiezen hoe ze het onderwijs vormgeven." Wat is niet goed aan de Cito- toets? „Er is niks mis mee, maar hij is wel eenzijdig. Die Cito-toets meet alleen cognitieve vaardighe den. Daarom kiezen wij voor het schooleindonderzoek. Dat is veel breder en meet ook intelligentie en persoonlijkheidskenmerken." 3 Wat is de rol van de eindtoets bij de keuze voor vervolgonderwijs? „In deze provincie is het advies van de basisschool leidend bij de keuze voor het vervolgonderwijs. Als het resultaat van de eindtoets volledig afwijkt van het advies, dan gaan we in gesprek met ouders en de middelbare school. Ik heb nog nooit meegemaakt dat de toetsscore als richtlijn gold. Ik ken ook geen middelbare scholen die zeggen: alleen als je 542 pun ten bij de Cito-toets hebt, mag je naar het vwo." 4 Maar dan is het toch goed nieuws dat de eindtoets straks minder belangrijk wordt? „Nee, want je wilt een objectief resultaat hebben, naast het advies van de school. Leerkrachten we ten voor de toets al welk advies ze geven, maar gebruiken de toets als bevestiging. Als er een groot verschil is, dan gaan ze daarmee aan de slag. Straks kunnen ze de score niet meer gebruiken, omdat ze te laat bekend worden." 5 Wat is het gevolg van deze plan nen voor de leerlingen? „De kinderen zullen er niet veel van merken. Ik vind het wel posi tief dat hiermee voor leerlingen wat druk van de toets gehaald wordt. In mei is al bekend naar welke school ze gaan. Ze zullen daardoor minder het ge voel hebben dat ze moeten sco ren." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Vrijdagochtend. De spanning giert Torentijd-direc teur Peter Baaijens door het lijf. Eerst dacht hij nog dat Middel burg buiten schot zou blijven. Maar nu twijfelt hij. Directeuren maken elkaar onderling gek. Om 11.15 uur gaat de telefoon. De baas. Als hij ophangt zou hij het wel uit willen schreeuwen. Maar hij moet nog even wachten. Tot 14.00 uur. Dan komt het perso neel bijeen. „Ik heb goed en ik heb slecht nieuws", begint hij de bijeenkomst. De spanning is te snijden „Torentijd blijft open. Af deling De Nederhof gaat dicht." Een luid geschreeuw en applaus barst los. „Iedereen keek de laat ste dagen uit naar dit moment", zegt voorzitter Marco van der Meule van de ondernemingsraad. „Er wordt zo hard bezuinigd. Dit is voor ons goed nieuws." Tegelijk maakt hij zich zorgen. „Meer gede tineerden met zijn tweeën op een cel betekent een verhoging van de werkdruk. Maar tegelijk worden avond- en weekendprogramma's afgeschaft. Ik denk al met al niet dat het consequenties heeft voor de werkgelegenheid. Ook al gaat een afdeling dicht." Baaijens denkt zelf ook dat de ge volgen mee kunnen vallen. „We hebben de tijd om de afdeling een andere bestemming te geven en de medewerkers te herplaat sen." Ondertussen is hij blij. Net als burgemeester Harald Berg- mann van Middelburg. „Zeeland mag in haar handen knijpen. We beseffen dat moet worden bezui nigd, maar Zeeland moet leefbaar blijven." Hij denkt, samen met Baaijens en burgemeester René Verhulst van Goes dat de Zeeuw se lobby veel effect heeft. Gedepu teerde Ben de Reu beaamt dat. „Minister Kamp zei het maandag nog: Zeeland is opgehouden zich als Calimero te gedragen. Het beeld van Zeeland in Den Haag is uitermate positief." Ook de Zeeuwse Kamerleden en de lobbyist in Den Haag dragen daaraan bij. „We knokken in de Kamer voor de krimpregio's", zegt Kamerlid Albert de Vries. Ook Nienke Slump van de Zeeuw se meesters is blij. „De volwaardig heid van de Zeeuwse rechtsple ging, inclusief de strafsector blijft overeind." door Annemarie Zevenbergen VEERE - Hij gaf het aan het begin van zijn werk aan de originele Veer- se stadhuisbeelden uit de zestien de eeuw al aan; „Als ik straks klaar ben, mag je er eigenlijk niets van zien." Nu is de Belgische restaurateur Jacques Vereecke klaar met de con solidatie van de zeven Dames en Heren van Veere. Er is inderdaad vrijwel niets van te zien. Ze ogen voor iemand die ze goed kent, iets lichter dan herfst vorig jaar, toen de specialist aan zijn werk begon. Maar verder kan het lekenoog wei nig ontdekken. Als je héél goed kijkt, is te zien dat barstjes en ero siegaatjes zijn opgevuld. Dat is overigens ook exact de bedoeling van consolidatie. Vereecke: „Ik mocht niets aan de beeld.en veran deren. Soms kriebelde dat wel, maar het was geen restauratie." Vrijdagmiddag werd de consolida tie officiel afgesloten met de ver- handiging van het eerste exem plaar van het boekje 'Zeven heren en dames verbeeld' aan Veere's wethouder René Molenaar. Het boek beschrijft het werk van Ver eecke aan de beelden en is uitge geven door Stichting Delta Cultu reel, die het museum runt. Hanneke de Vroe van de stich ting: „Veel van Vereecke's werk was te volgen voor het publiek, maar niet alles. Hij heeft ook mid den in de nacht gewerkt omdat hij UV-licht nodig had om bepaal de materialen te herkennen. Ook was hij er soms even een tijdje niet. Omdat het werk voor de leek ook niet echt zichtbaar is, hebben we dat boekje gemaakt over het hele proces. We hebben uitgelegd wat hij gedaan heeft, met foto's er bij." In het boekje ook achtergron den over de zeven dames en he ren van Veere en hun rol in het stadje. Het is in de museumwin kel te koop voor tien euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20