Turks voetbal heeft te veel toeters en bellen 'Wide STELLING Ttirkije heeft alles wat voetballer nodig heeft Loodzware tocht 38 SPORT Arjen Robben wordt gelinkt aan een overgang naar Galatasaray, de Turkse club waar Wesley Sneijder al speelt. DE STELLING UW MENING CITRUSDAL - Door het opwaaiende stof is een groep deelnemers aan de Cape Epic nauwe lijks zichtbaar. Aan de loodzware wedstrijd in Zuid-Afrika doen 1200 mountainbikers mee. De race wordt gezien als de Tour de France van het mountainbiken, met een totale af stand van 698 kilometer door vaak moeilijk begaanbaar gebied. De teams bestaan uit twee man, van wereld toppers tot amateurs. De Nederlander Bart Brentjens, die samenrijdt met de Zuid-Afri kaan Robert Sim, bezet na vijf etappes de tweede plaats. Rudi van Houts en zijn Spaan se teamgenoot Jose Hermida bezetten de vierde plaats. foto Kim Ludbrook/EPA Voetbal is populair in Tur kije. Maakt niet uit wan neer je over straat gaat, 's morgens acht uur of 's avonds elf uur: er wordt altijd en overal gevoetbald. Door jong en oud. Vaak nog ver draaid goed ook. Turkse voetbal lers hebben iets wat Brazilianen ook hebben: samba in de benen, elastiek in het lijf. Turken hebben zelfs iets wat bij Brazilianen minder sterk ontwik keld is: eigenwaarde, zelf-over- schatting. En dat is jammer. Kijk naar het Turkse elftal en je weet genoeg. Stuk voor stuk gewel denaren, maar waarom nog die ene passeerbeweging als een me despeler kansrijk al in de diepte is gesprint? Waarom nog een kapbeweging als de bal ook al in de zestienme ter had gekund? Misschien is het een beetje overdre ven te beweren dat ouwe buiten landse knarren als Baros, Drogba, Eboué, Elmander, Sneijder en de Duitse Turk Altintop Galatasaray in de kwartfinales van de Cham pions League hebben gebracht. En dat Alex, Sow, Ziegler, Cristian en Kuijt Fenerbahce naar de laatste acht van de Europa League heb ben geschopt. Feit is zeker dat ze er een belangrij ke rol bij hebben gespeeld. Dank zij hen ziet het Turkse voetbal er een stuk zakelijker en doelmatiger uit. Maar wat gebeurt er als die Turk se suikerooms hun stapels lira's niet meer aan het voetbal gaan be steden maar aan nog grotere jach ten? Dikke kans dat al die Turkse kwartfinalisten die nu kort wor den gehouden door de buitenland se toppers-van-toen weer iets te graag hun elastieke lijven willen tonen en de samba willen dansen. In het Turkse voetbal is het eigen belang net iets belangrijker dan het gemeenschappelijke belang. Dat komt een teamsport niet ten goede. Koen de Vries Turkije is het beloofde land voor voetballers Reageer op pzc.nl/sport Een duobaan voor een voetbaltrainer is ondoenlijk EENS ONEENS 65% Voor de zekerheid heb ik maar even zijn leeftijd op gezocht. Arjen Robben heeft dan het hoofd van een ouwe vent; hij is op 23 januari 'nog maar' 29 geworden. ]e zou zeg gen: die kan nog wel een paar jaar mee op het allerhoogste niveau. Maar het lichaam van Robben lijkt daar niet voor gefabriceerd. De blessuregevoelige buitenspeler is al een tijdje niet meer in staat een lange reeks wedstrijden achter el kaar een hoog niveau te halen. De in teresse van Galatasaray komt voor hem in meerdere opzichten op het juiste moment. Bij de club van onder anderen Wes ley Sneijder en Didier Drogba kan Robben de volgende grote ster wor den. Er wordt wel wat denigrerend over gedaan, over die Turkse compe titie. Zoals dat in de jaren tachtig ook over de Engelse competitie werd gedaan. Tot de Britse clubs hun vi zier op het vasteland richtten. Er werden buitenlandse toppers binnen gehaald, de namen werden steeds groter, de salarissen bleven stijgen en de Premier League groeide uit tot één van de grootste en beste competi ties ter wereld. Dat willen ze in Tur kije ook wel. Dat zulke veranderin gen vaak een negatief effect hebben op de doorstroming van eigen talent, lijkt niemand wat te interesseren. Het Turkse nationale team presteert nu ook al niet best. De grote clubs ha len steeds meer mondiale toppers bin nen. De één zit in de nadagen van zijn carrière, de ander heeft nog een mooie toekomst voor zich. Waarom zou Arjen Robben niet op een mooie aanbieding ingaan? Los van de vraag of hij wel zal passen in het nieuwe Bayern van Pep Guardio- la, ligt er voor Robben in Turkije een mooie uitdaging te wachten. Gala tasaray wil aansluiten bij de Europe se top en is nu al kwartfinalist in de Champions League. Istanbul is een wereldstad met een aangenaam kli maat, waar je met je gezin vast wel een leuk stekje kunt vinden. En dan ook nog een flinke bak met geld kunt verdienen. Dat klinkt toch als het be loofde land? Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 124