Sobere omstandigheden straffen gevangenen extra 'Staten is risico-analyse Perkpolder onthouden' Meevaller ZEELAND 19 commentaar Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? DE BELANGRIJKSTE MAATREGELEN EN GEVOLGEN OP EEN RIJ PLAN PERKPOLDER ZATERDAG 23 MAART 2013 t Bel: 0118 - 57 24 27 AANGEENBRUG ELECTRO www.aangeenbrugelectro.nl wwwdatrepareerikzelf welnl Cw «ntjofd onderdetemwntal Zeeland hoeft niet bang te zijn dat de ge vangenis Torentijd in Middelburg moet slui ten. Het kabinet hakt flink in het gevangeniswezen maar houdt deze provincie de hand boven het hoofd. Er moet wel een afdeling dicht, maar Toren- tijd blijft tenminste. Dit is be langrijk voor behoud van werk gelegenheid, niet alleen in de bajes zelf, maar ook in het bre dere verband van politie, justi tie en reclassering. Verder heeft staatssecretaris Fred Tee- ven van Veiligheid en Justitie goed gezien dat de politie en de Middelburgse gevangenis handig samenwerken. Ook daarom krijgt Torentijd een streepje vóór. Na de instemming met de ver plaatsing van de marinierska zerne naar Vlissingen, ont stond hier en daar de angst dat Den Haag het welletjes zou vin den. Gelukkig blijkt nu dat Zee land nog op de kaart staat als een gebied dat een beetje extra aandacht nodig heeft. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Veel gevangenen brengen straks meer tijd door in hun cel. Daarvoor vreest de Bond van Wetsovertreders. Door een so berder beleid mogen gedetineer den in de avonduren en in het weekend niet meer sporten of op een andere manier recreëren. „De gevangenis hoeft niet plezie rig te zijn, maar we hebben in Ne derland gekozen voor een hu maan gevangenisbeleid. Gedeti neerden zijn veroordeeld en krij gen al een straf. We hoeven ze niet extra te straffen door het klei ne beetje dat ze hebben ook nog eens af te pakken", zegt voorzitter Pieter Vleeming. „62 procent van de gedetineerden heeft psychi sche problemen. Het delict dat ze hebben gepleegd, is niet aan de persoon zelf te wijten. Die groep wordt nu over één kam geschoren met de beroepscriminelen." Vleeming wijst er ook op dat en kele jaren geleden het aantal uren waarop gedetineerden bezoek ont vangen al teruggebracht is. „De overheid probeert de criminaliteit terug te dringen door de detentie omstandigheden te versoberen. Dat schrikt af, denken ze. Maar zo werkt het niet. Het is beter om de criminaliteit bij de wortel aan te pakken." De bond is wel blij met de elektro nische detentie, waarvoor sommi ge gevangenen in aanmerking kunnen komen. Ze zitten hun straf dan niet in de cel uit, maar kunnen met een enkelband naar huis. „Het zorgt ervoor dat je huis en haard niet kwijtraakt. Gedeti neerden kunnen sneller hun nor male leven weer oppakken en te rugkeren in de maatschappij." Veel gevangenen vinden het vol gens Vleeming geen probleem om met iemand anders in een cel te zitten. „Daardoor hebben ze meer contact met anderen. Dat maakt de detentie prettiger." Dat Torentijd open blijft, is vooral goed nieuws voor de Zeeuwse ge vangenen die daar in de cel zit ten, meent Vleeming. Zij blijven in de buurt van familie en vrien den. „Sociaal contact is heel be langrijk. Je bent niet alleen gevan gene, maar ook nog mens." Op 27 plekken gaan gevangenis sen dicht, waaronder de Bijlmerba jes in Amsterdam en de koepelge vangenis in Breda. In Zaanstad en Veenhuizen komen nieuwe gevangenissen. Drie tbs-klinieken sluiten: Olden- kotte in Rekken, 2Landen in Utrecht en Veldzicht in Balkbrug. Tbs'ers gaan eerder naar lichtere zorg. De gemiddelde behandel- duur gaat van 10 naar 8 jaar. Meer gevangenen moeten een cel delen. Vorig jaar waren er 1431 meerpersoonscellen. Dit neemt toe tot 2856, waar plaats is voor 5712 gevangenen. Verlof voor een begrafenis of zie kenhuisbezoek blijft mogelijk. Maar verder komen gevangenen al leen nog met een enkelband bui ten de gevangenis, de zogeheten elektronische detentie. De enkelband komt er ook voor straffen korter dan zes maanden, tenzij de rechter anders besluit. De plannen kosten 3400 arbeids plaatsen, wat gevolgen heeft voor 3700 werknemers. De gevangenis in Tilburg staat op de nominatie om in 2014 defini tief te sluiten, maar de sluiting kan worden opgeschoven als België het complex na dit jaar nog langer wil huren. Onderhandelingen daar over zijn nog gaande. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Provinciale Sta tenfracties van WD en PvZ vinden dat Gedeputeerde Staten tekort zijn geschoten in de informatiever strekking over het Plan Perkpolder. De fracties vinden dat de Staten destijds ten onrechte de risico analyse is onthouden, waardoor de besluitvorming in 2008 onvoldoen de afgewogen is geweest. „Als er een risico-analyse bestaat, hoort het college de Staten daar van op de hoogte te stellen", zei René Ruissen (WD) vrijdag in de commissie Ruimte, Ecologie en Water. Hij vindt het ongepast dat GS eerder deze maand in een brief aan de Staten 'de bal terug spelen'. In die brief wordt verwe zen naar de mededeling van toen malig verantwoordelijk gedepu teerde Harry van Waveren (CDA) over de taxatierapporten. De Sta ten hebben toen niet gevraagd om inzage, voert het huidige colle ge aan. Ruissen: „Maar daar gaat het ons niet om. Wij hadden moe ten weten wat de risico's zijn. GS hebben hierin een actieve infor matieplicht. De taxateurs hebben hun opvatting gegeven over de haalbaarheid van het project. Die hadden we moeten zien." Ruissen realiseert zich evenwel dat er achteraf weinig meer aan kan worden gedaan. Het hele be sluit terugdraaien, zoals de PvZ wil, is volgens hem niet realis tisch. „De buitendijkse natuur wordt aangelegd, het voormalige veerplein opgehoogd en de weste lijke Perkpolder is aangekocht door de provincie." De planuitvoe ring nu nog stoppen gaat ten kos te van de leefbaarheid van Oost- Zeeuws-Vlaanderen, reageerde CDA-Statenlid Ben Pauwels geër gerd op de stellingname van Gert-Jan Minderhoud van de PvZ. Pauwels was destijds als wethou der van de gemeente Hulst nauw betrokken bij de totstandkoming van de plannen. De PvZ is bang dat het project veel te prestigieus is onder de hui dige economische omstandighe den en gedoemd is te mislukken. De fractie ziet parallellen met het fiasco van de Groningse Blauwe- stad. Op aandringen van de partij heeft de Rekenkamer Zeeland de gang van zaken rond het Plan Perkpolder op de groslijst gezet van gewenste onderzoeken. Vori ge week trachtte de PvZ dat via moties in de Statenvergadering af te dwingen, maar kreeg daar nog onvoldoende steun voor. GS zien de bemoeienis van de Rekenka mer met vertrouwen tegemoet, al dus gedeputeerde Kees van Beve- ren (CDA). Provinciale Staten worden 15 mei op een bijeenkomst met de ge meenteraad van Hulst bijgepraat over de planvorming en ontwikke lingen. Dat gebeurt achter geslo ten deuren, omdat de projectont wikkelaar dan ook bedrijfsgevoeli ge informatie met de bestuurders kan delen. Het voormalige veerplein van Perk polder wordt opgehoogd tot een terp voor 250 woningen, een luxe hotel/restaurant, conferentiefacili teiten en een wellnesscentrum. Aan de voet van dit 'bastion' komt een jachthaven met 350-500 lig plaatsen. Dit centrale gebied van Perkpolder wordt omringd door nieuwe natuur met bomen en ha gen, sloten en kreken. In de westelijke Perkpolder wor den 200 'deeltijdwoningen' in een krekenlandschap gebouwd. In het buitendijkse deel aan de oostkant komt een 75 hectare groot natuurgebied met schorren en slikken. Door het gebied slingert zich een 18 holes golfbaan van internationa le klasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 113