Kans op landelijke prijs voor Diekendamme Paviljoen Catdam mag ook dit jaar weer open Yersekse kinderen verbaasd over onderwaterleven Oosterschelde Badeend is de beste 22 BEVELANDEN en THOLEN ALPE D'HUZES Op de website van Stavoord6 zijn al tientallen verzoeknummers aangevraagd. door Frank van Cooten BAARLAND - Het project 'Duur zaam Diekendamme' van het Land van Borsele en het Zeeuws Klimaat fonds is genomineerd voor een na tionale duurzaamheidsprijs. De P-Nuts Awards zijn vak- en publieksprijzen die jaarlijks wordt uitgereikt aan lokale, duur zame energie-initiatieven. De prijzen worden op 16 april voor de derde keer uitgereikt in Amsterdam aan de voorlopers en koplopers op het gebied van loka le duurzame energie. Het aantal lokale duurzame ener gie-initiatieven is de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Er zijn twin tig meer inzendingen dan vorig jaar. De jury gaf twintig nominaties aan in totaal vijftien initiatieven. De 59 inzendingen voor de P-Nuts Awards komen van initia tiefnemers uit heel Nederland waarvan één zich richt op het bui tenland. Naast de vele burgerinitiatieven zijn er ook veel nieuwe onderne mersinzendingen en veel samen werkingsverbanden tussen over heid, ondernemers en inwoners. De initiatiefnemers konden inzen den in vier categorieën: mooiste idee (nog niet gerealiseerd), mooi ste ondernemersinitiatief, mooi ste burgerinitiatief en mooiste overheid/instellingeninitiatief. Het project Duurzaam Dieken damme is met twee andere projec ten genomineerd in de categorie 'Mooiste initiatief van overheid en/of instelling. Het Land van Borsele en het Zeeuws Klimaatfonds werken in dit project samen met de gemeen te Borsele en dorpsteams. Het dorpsteam van Baarland werd in december vorig jaar win naar van de wedstrijd voor het beste plan voor een duurzaam dorp en won hiermee de hoofd prijs van vijftigduizend euro. Met de twee andere genomineer de teams (Nisse en Ovezande) is inmiddels een samenwerking op gang gekomen. Op dit moment wordt verkend of de oprichting van een energie coöperatie voor heel Borsele mo gelijk is. Alle initiatieven komen tevens in aanmerking voor een pu blieksprijs. Iedereen kan een stem uitbrengen. Diekendamme staat als nummer 5 op de lijst. www.p-nuts.nu/inzenden WISSENKERKE - Het dampaviljoen annex snackbar van Alex van de Brande op de Veersegatdam mag ook dit jaar weer open. De twee concurrenten op de dam hadden donderdag bij de recht bank in een kort geding gevraagd om de vergunning te schorsen. De bestuursrechter in Breda heeft dat verzoek afgewezen. De kwestie sleept al jaren en be gon toen de gemeente Noord-Be veland de regels aanpaste: de twee concurrerende snackbars op de Veersegatdam maakten vervol gens bezwaar tegen de vergun ning. Vorig jaar oordeelde de rechtbank, zo'n beetje na afloop van het seizoen, dat de vergun ning niet deugde. Omdat inmid dels begonnen is aan de wijziging van het bestemmingsplan, ver leende de gemeente voor dit sei zoen een gedoogvergunning. „Dat mag, want er is zicht op dat de si tuatie wordt gelegaliseerd", laat een ambtenaar van de gemeente weten. Het paviljoen brandde in 2009 - toen het net open was - nog af. GOES - Team Badeend heeft vrijdagavond in sportzaal De Poel in Goes de zaal voetbalcompetitie voor jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar ge wonnen. De competitie wordt al sinds seizoen 2006-2007 georganiseerd door de Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Oosterschelderegio (SMWO). Het initiatief kwam echter van een groepje jongeren uit de Goese Polder. Zaal voetbal is erg populair onder de jongeren en biedt voor het jongerenwerk een mooie gelegenheid om met ze in contact te komen. Volgend seizoen wordt de competitie waarschijnlijk uitgebreid met nog twee teams en ook wordt geke ken naar een zomercompetitie, foto Willem Mieras Veel enthousiasme door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Geïnspireerd door het bekende evenement Se rious Request van radiozender 3FM laten vier Tholenaren zich vanaf donderdag honderd uur lang zonder eten opsluiten in Oud-Vossemeer. Niet in een gla zen huis, maar in een glazen ei. Het is tenslotte Pasen. Het evenement is op touw gezet door de stichting Stavoordó, die in juni voor de tweede keer mee doet aan het evenement Alpe d'HuZes, deze keer met twee teams. Tijdens het evenement wordt de bekende Franse berg Al pe d'Huez een aantal keer beklom men om geld in te zamelen voor KWF Kankerbestrijding. Elk deel nemend team probeert, vooral in de maanden voorafgaand aan de beklimming, zoveel mogelijk geld op te halen. Vorig jaar wist Stavoordó door het organiseren van allerlei ac ties en evenementen liefst 83.000 euro op te halen. Volgens voor zitter Ivo Slokkers is het geen doel op zich om dat bedrag dit jaar weer te halen. „We doen nu met een team minder mee dus er zijn wat minder vrienden en familieleden die een duit in het zakje doen. Ook hebben we wat minder acties gehouden dan vo rig jaar. Verder merken ook wij dat de crisis doorzet. Het is niet meer zo gemakkelijk om bij be drijven iets los te krijgen. luist daarom hebben we geprobeerd een evenement te bedenken waarbij we iets terug kunnen doen voor de ondernemers die ons nog wél steunen. Het Glazen Ei biedt daar de mogelijkheid voor in de vorm van reclame op de radio." Tijdens het grootschalige evene ment gaan Rachella Slokkers, Jan Koning, Rini Mathijssen en Johan de Jager 100 uur radio maken van uit een Glazen Ei in een tent op het dorpsplein. Om de uitdaging nog wat groter te maken, doen ze dat zonder te eten. De uitzending is te volgen via Omroep Tholen. Mensen kunnen, voor een mini male bijdrage van 5 euro, verzoek plaat jes aanvragen. „Dat kan nu al via de website", stel Ivo Slokkers. „Er zijn al tientallen nummers aangevraagd." Stavoordó hoopt dat rondom de marathon-uitzending allerlei ac ties ontstaan om geld in te zame len, zoals dat bij Serious Request ook gebeurt. Een aantal acties zijn al bekend. Zo stelt autobedrijf Ben de Rooy uit Sint Philipsland een dagomzet beschikbaar, staat in diverse kroegen een fooienpot en zijn jeugdleden van de voetbal vereniging langs de deuren ge- door Nadia Berkelder YERSEKE - Als ze haar hoofd onder water steekt op het strand bij Yer- seke, ziet ze normaal alleen een grijze soep door haar duikbril. „Maar op die film ziet het er heel anders uit", zegt Natascha uit groep vijf van basisschool De Pa relmoer. Samen met haar mede leerlingen bezocht ze vrijdagmid dag het Oosterscheldemuseum in Yerseke. Daar kregen ze een rond leiding. „Maar de film was het mooist", vindt ook klasgenootje Rosanne. „Je zag een vis die in de winter ei tjes legde, dat de moeder weg ging en dat de vader voor de ei tjes zorgde. Je zag de eitjes zelfs uitkomen", vertelt Natascha. „Al les was heel helder onder water", zegt Rosanne. De film is gemaakt door Peter van Rodijnen. Hij is duiker en maakt vaker films onder water in de Oos terschelde. „Van sepia's, anemo nen of naaktslakken", zegt hij. „De film over de zeedonderpad en zijn eitjes spreekt bijzonder aan." Leerkracht Rinus Scheele is onder de indruk. „Dat zie je niet als je gaat zwemmen op het Dam- se strandje." De kinderen hebben meegedaan aan de Kunstweek, die in Yerseke 'Het licht van de Oosterschelde' als thema kreeg. Vrijwilligers van het museum vertelden over de kunstwerken in de pas opgeknap te zaal, over de eigenschappen van licht en over huis-, tuin- en keukenverlichting. Tot in mei zijn in de bibliotheek in Yerseke de kunstwerken te zien die de leerlingen van De Pa relmoer eerder al hebben ge maakt. Beelden van Peter Rodij nen zijn te vinden op zijn website www.nudibranch.nl. Op de website is ook de dvd met de film over de zeedonderpad te bestellen. Het museum gaat met pasen open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 104