VERDIEPING 9 K.: Naar Somalië en weer terug Niemand wil D. papieren geven Dan slapen ze weer op straat, net zoals veel van hun lotge noten nu al doen. Morgen is er een grote demonstratie in Amsterdam. Motto van de bijeenkomst: Wij zijn hier! Hieronder twee betogen, gebaseerd op de debatten die de afgelopen tijd in politiek en media zijn gevoerd. VRIJDAG 22 MAART 2013 hier als ze uitgeprocedeerd zijn, gooien we ze gewoon op straat. En als we een tenten kamp ontruimen in Ter Apel of Amster dam en de bewoners oppakken, staan ze twee dagen later ook weer op straat. Zo, hup, tussen wal en schip. Waar moeten ze heen dan, die mannen en vrouwen? Onder een brug? Niet gek töch dat een bonte coali tie van linkse partijen, actiegroepen, buurt bewoners, kerken en een hoogleraar hulp biedt. Eigen verantwoordelijkheid om te rug te keren? Die mensen zijn met gevaar voor eigen leven naar Europa gevlucht, heb ben soms duizenden dollars aan een smok kelaar betaald om te ontsnappen aan hun belabberde bestaan. Dan komt de IND met een brief dat ze terug moeten en dan sprin gen ze gelijk op het vliegtuig? Niet dus. Dan krijg je dus tentenkampen en Vlucht- kerken. En natuurlijk worden ze daarbij ge holpen door actiegroepen, die vluchtelin gen kunnen dat niet alleen. Zij kennen de weg in Nederland niet goed. En ze beseffen zich ook dat als ze een statement willen maken naar de politiek, ze bij elkaar moe ten blijven als groep. Dan vallen ze op. Veel van deze mensen moeten nu in Neder land kunnen blijven. Ze kunnen ook echt niet terug. Ze krijgen geen papieren van hun ambassades, want die willen niet dat vluchtelingen gedwongen terugkeren. Dus moeten we voor die mensen het zoge noemde buitenschuldcriterium oprekken, een plan van de Christenunie. SP en GroenLinks zijn het ermee eens. Geef de bewoners van de Vluchtkerk een tijdelijke verblijfsvergunning totdat het in hun land van herkomst echt weer veilig is. En als je diep in de harten van de PvdA'ers kijkt, dan willen zij dat ook. Bekijk het You- Hibe-fllmpje van vorige week waarop PvdA-baas Diederik Samsom in discussie gaat met een Vluchtkerk-actievoerder. Met overslaande stem zegt hij dat hij met het re geerakkoord net achthonderd kinderen in Nederland heeft laten blijven. En dat hij dus daarom nu niets aan die strafbaarheid van illegaliteit kan doen, handtekening on der regeerakkoord is handtekening. Natuurlijk hebben de uitgeprocedeerden weinig vertrouwen in de overheid. Dat heb ben ze vorig weekend ook in een 'conclaaf uitgesproken. Kamerlid Voordewind van de Christenunie weet wel waarom: „De re gering bood tijdens het tentenkamp in Ter Apel aan om alle dossiers nog een keej te bekijken. Van de zestig gevallen, is er toen maar eentje anders beoordeeld." Een groep bewoners in de Vluchtkerk in Amsterdam, foto Geert de Jong. K. is een Somaliër van 31 jaar en woont in de Vluchtkerk. Hij is 5 jaar en 7 maanden in Nederland. Hij is uitgezet naar Somalië en weer teruggestuurd. K. is van het Bajuni-volk dat in So malië wordt onderdrukt. „Op een dag kidnapten ze mijn ouders, ik was vijf en heb ze nooit meer ge zien." Hij is samen met zijn oude re broer gevlucht In Nederland be landde hij negen maanden lang in detentie. De IND wees zijn asiel aanvraag af, hij moest Nederland verlaten. K. probeerde in België en Frankrijk asiel aan te vragen, maar werd teruggestuurd naar Neder land. „Ik wilde niet nog meer tijd in de gevangenis doorbrengen, dus ik tekende voor vrijwillig ver trek. Maar ze konden nog steeds geen laissez passer voor me krij gen. Na drie maanden ben ik weer op straat gezet" Als de IND hem maanden later wel op het vlieg tuig naar Mogadishu zet, wordt hij daar in de gevangenis gegooid, ge slagen, geschopt en op het vlieg tuig terug gezet. Op Schiphol werd hij door vijftien politieman nen opgewacht. Hij kreeg 5 euro en werd weer op straat gezet. „Ga maar ergens heen", zeiden ze. D. is 29 jaar en woont in de Vluchtkerk Hij is 12 jaar in Nederland. Hij heeft zes keer in detentie gezeten: zijn asielaanvraag is afgewezen wegens onduidelijkheid identiteit. D. groeide op in Ethiopië. Zijn ouders overleden toen hij jong was. Daarna werd hij door een Eritrese familie opgenomen. Maar Ethiopië raakte in oorlog met Eritrea. D.'s nieuwe familie ver trok naar Eritrea, hij kon niet mee. Via Kenia vlucht hij naar Schiphol. De IND wijst zijn verzoek af, om dat D. niet kan aantonen dat hij vanuit Ethiopië gevlucht is naar Kenia. D. is nu twaalf jaar in Ne derland. Uiteindelijk tekende D. een formulier voor terugkeer. Maar terugkeren lukte niet. Na twee dagen stond hij weer op straat. De Eritrese ambassade wei gert hem een laissez passer te ge ven, omdat hij uit Ethiopië komt. Het consulaat van Ethiopië wil hem geen laissez passer geven om dat hij niet kan bewijzen dat hij daadwerkelijk uit Ethiopië komt. Het relaas van K. en D. is opgeschre ven door Vluchtkerk-vrijwilliger Ludo Hekman en een tolk. De Christenunie heeft ze ingebracht in de Tweede Ka mer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9