r-7 Ze moeten weg Ze mogen blijven 8 VERDIEPING Ze zijn hier. Maar moeten weg. Volgens het oordeel van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) tenminste. Nu zitten de uitgeprocedeerde asielzoekers nog in twee ge kraakte kerken: ruim honderd Afrikanen in De Vluchtkerk in Amsterdam, dertig Irakezen in Het Vluchthuis in Den Haag. Daar moeten ze eind maart uit van de eigenaren. Zi znn Een Vluchtkerk? Zo zou staatsse cretaris Teeven dat toch niet wil len noemen. 'Een plek waar uit geprocedeerde asielzoekers ver blijven', dat komt meer in de richting, vindt hij. Of een kerk voor valse hoop, zo als andere WD'ers, PW'ers en in- ternetreaguurders het omschrijven. Want valse hoop op een langer of mis schien wel definitief verblijf in Nederland, dat is het. Al die Somaliërs, Eritreërs en Ira kezen: ze hebben de zorgvuldige Neder landse asielprocedure doorlopen. Hun vluchtverhalen zijn bestudeerd, hun argu menten gewogen. Ze kwamen niet (meer) in aanmerking voor een verblijfsvergun ning in Nederland. Hun beroepsprocedu res zijn uitgeput: ze moeten terug. We kunnen immers niet iedereen herber gen die in dit land wil wonen. Wie in ge vaar verkeert, vindt in Nederland een veili ge haven, maar wie in zijn eigen land kan wonen, moet daar vooral heen. En als we nu de mensen in die gekraakte kerken la ten blijven, dan zijn er nog wel een paar duizend mensen die aanspraak kunnen ma ken op zo'n regeling. Om maar te zwijgen over de aanzuigende werking op nieuwe asielzoekers. Je ziet nu al dat het kinderpar- don ervoor zorgt dat gezinnen bijna niet meer uit eigen wil terugkeren. Sowieso: de terugkeer van een uitgeproce deerde asielzoeker is zijn eigen verantwoor delijkheid. Dat is iets anders dan dat Neder land zo maar asielzoekers op straat zet. Te ruggaan doe je zelf. Er zijn ook geen lan den die vrijwillig terugkerende asielzoe kers weigeren. Als iemand niet wil meewer ken aan het vaststellen van zijn of haar identiteit? Dan zijn de consequenties voor die persoon. En dat kan leven op straat zijn. Dan komt ook de valse hoop om de hoek kijken: noodopvang door gemeenten die te gen het rijksbeleid ingaan, de linkse kerk die letterlijk een kerk kraakt. Of zoals WD-Kamerlid Azmani het zegt: „Er is hier geen toekomst voor ze. Ze moeten weg. Die linkse actiegroepen geven ze hoop die er niet is. Zij zijn er medeverant woordelijk voor dat de asielzoekers niet uit Nederland vertrekken." En die mensen in de kerk: veel van hen wil len helemaal niet terug. Ze kunnen wel zeg gen dat ze niet terug kunnen, maar toen hen werd gevraagd zich te melden voor een gesprek, kwam er niemand opdagen. Als ze niet vrijwillig terug willen, dan moet het maar gedwongen. En ook dat kan. Al gaat het niet bij elk land even makkelijk. Dat ligt er ook aan dat asielzoekers zelf al les doen om tegen te werken: ze willen he lemaal geen papieren van hun ambassade krijgen. door Cyril Rosman Onveilig in Mogadishu en Irak? Niet 'ca tegoriaal onveilig'. In Mogadishu komt het leven weer op gang. En als zelfs de Denen ook weer Somaliërs uitzetten. De consequentie als ze blijven is dat ze illegaal worden. En illegaliteit is nu straf baar. Dat is een mooie verdienste uit het regeerakkoord. Uitgeruild tegen het kin- derpardon: een speeltje van links, con- tré-coeur geaccepteerd door rechts. Begrijpelijk dus ook dat PW'er Fritsma zich vorige week bedreigd voelde tij dens het debat over de Vluchtkerken in de Tweede Kamer. Op de publieke tribu ne zaten de bewoners van die kerken, mensen zonder identiteitspapieren. Dat zou niet moeten mogen in het parle ment. 'Onveilig', vond Fritsma het. Kijk: als er mensen zijn die echt niet te rug blijken te kunnen, dan vangen we ze in dit land natuurlijk op. Daar heb ben we een buitenschuld-regeling voor. Maar, zo zegt de staatssecretaris: „Ik denk dat er heel weinig 'buitenschul- ders' in de kerk wonen. Ik denk dat ze niet willen meewerken aan terugkeer. Er zijn er bij die ik 14 jaar geleden als of ficier van justitie al tegenkwam bij de politierechter in Amsterdam." Asielzoekers gedwongen uitzet ten naar Somalië of Irak? Of van ze verlangen dat ze daar zelf naar terugkeren? Bent u zelf onlangs in die landen ge weest? Nou, de Verenigde Naties komen vaak in Mogadishu: ze rijden door de stad met scherfVesten aan. En de Nederlandse militairen die hun Somalische collega's gaan trainen, doen dat vanuit Oeganda om dat Somalië nog te onrustig is. En Irak? Daar kwamen dinsdag nog vijftig mensen om het leven door een paar bomaanslagen. Iemand nog iets? Het is niet voor niets dat er bijna geen Eu ropees land Somaliërs uitzet. Alleen Dene marken doet dat. Deze mensen kunnen nu gewoon nog niet terug. Of ze dat nu ooit wel willen of niet. En dan blijkt dat er een gat zit in het Nederlanse asielbeleid. Want

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8