Ook Koeman onthult geheimen van het wereldkampioenschap van 1990 niet RONALD KOEMAN 36 SPORT Ronald Koeman (50) vindt zich naast voetbaltrainer ook opvoeder, vertelt hij in zijn biografie. Levenslessen voor de j eugd door Edward Swier ROTTERDAM - Zo ergens rond zijn vijftigste verjaardag dacht Ronald Koeman een punt achter zijn car rière als voetbaltrainer te zetten. Dan toch zou hij er wel genoeg van hebben en was het tijd voor andere leuke dingen, veronder stelde Koeman zelf rond de eeuw wisseling. Wie de donderdag ver schenen biografie over de huidige oefenmeester van Feyenoord leest, weet dat zijn pensioenda tum echter nog ver voor hem ligt. En dat hij eigenlijk nog wel bonds coach wil worden. Koeman heeft het vak leren relativeren, en juist dat maakt dat hij er zoveel meer plezier in heeft de laatste paar jaar. Op zijn vijftigste verjaardag, hij is van 21 maart 1963, verscheen het boek 'Ronald Koeman'. Geen ti tel, geen motto, geen afrekening, geen woordspeling. Het boek is als de huidige voetbaltrainer. Rus tig, met hier en daar een scherp randje. Met ruimte voor zelfreflec tie. Met een duidelijke keuze voor het Cruijff-kamp, een venijnig hoofdstuk over zijn gebrekkige werkrelatie met Louis van Gaal en een enkele sneer naar een. spe ler, collega-trainer of bestuurder. Arie Haan en René van der Gijp kunnen bijvoorbeeld maar beter geen exemplaar kopen. 'Ronald Koeman' geeft vooral veel wijze raad aan de jeugd. De jeugd waar Koeman zich in de loop der tijd, als medespeler en beginnend coach, zo aan kon ergeren. Maar die hij inmiddels heeft leren be grijpen. Al zal hij, laat hij wel blij ken, nooit accepteren dat jonge spelers kapsones krijgen. Het is een flinke pil geworden. Net iets te stevig, ook'als de trai ner zelf. Met veel plaatjes. Maar misschien wel te dik voor de spe lers van de Feyenoord-selectie om nog voor de ontknoping van de competitie uit te lezen. Er staan echter wél lessen in hoe je, zelfs op de laatste speeldag en terwijl je het lot niet meer in eigen hand hebt, nog kampioen wordt. Koe man won als speler én trainer bij Ajax als PSV de landstitel. Met Feyenoord won hij als speler geen prijs, als trainer heeft hij nog alle kans. Het werken in Rotterdam is, dat wordt tussen de regels wel duidelijk, makkelijker dan elders. Als trainer ging hij vrijwel overal voortijdig weg, of werd hij ontslagen. Valencia was een wespennest, bij PSV en AZ liep het snel mis. „En Ajax is natuurlijk een prachtige club, maar de mensen die er rond lopen voelen zich wel erg be langrijk." Voor de Feyenoord-jongelingen van nu is het verstandig ergens halverwege het boek te beginnen, Koemans jaren als speler voorlo pig over te slaan. Hij heeft er in re trospectief toch weinig bijzon ders over te melden. Veel openhar tiger is hij over zijn loopbaan als trainer. En over de tegenslagen in zijn persoonlijke leven die hem de laatste jaren troffen. Het ver lies van zijn zaakwaarnemer en klankbord Ger Lagendijk en de borstkanker van zijn vrouw Barti- na, in 2010, hebben hem recente lijk geleerd te relativeren. Koe man denkt er een deel van het huidige succes bij Feyenoord aan te danken te hebben. Het maakte hem een betere, rustigere trainer. Koeman erkent zelf ook geen lieverdje geweest te zijn. Hij jatte vroeger statiegeldflessen aan de achterkant van de buurtsuper om ze via de voordeur weer in te leve ren. Was, ook als speler, „nogal brutaal", zocht de confrontatie. Maakte fouten. Zoals in 1988, toen hij na de halve finale tegen Duits land zijn kont afveegde met het shirt van Olaf Thon. „Ik ben be paald niet trots op dat moment. Het was niet gepast, ik heb er spijt van", zegt hij nu. Ook hij rijdt graag in een mooie auto, heeft een voorliefde voor horloges, houdt van dure wijnen. Maar poenerig doen, daar past hij voor. „Ik heb mijn afkomst nooit verloochend. Om me heen heb ik mensen wél zien veranderen. Die gingen soms heel gekke dingen doen." Hij haalt een voorval uit 1998 aan. In Monaco was hij er getuige van hoe Kluivert, Bogarde, Reiziger, Davids en Seedorf in witte smo king en met een enorme sigaar uit een limousine stapten. „Dat soort rare dingen? Nee. Ik zou lek ker een taxi pakken." Laat je niet opjutten, door de om geving. Het is een van de dingen die hij jonge spelers, de selectie van het huidige Feyenoord voor op, wil meegeven. Discipline noemt de trainer van vandaag van het grootste belang. „Ik ben niet alleen trainer, maar ook een beet je opvoeder." Voorheen was hij wat losser. Maar 'ik ben nu geen politieagent'. En 'toen geen slap pe lullo'. Bij Ajax had hij zijn han den vol aan de lastpakken Mido en Zlatan Ibrahimovic. „Bij akke fietjes met die spelers ben ik ook niet altijd even slim geweest. Ik zou het nu op een andere manier aanpakken. Dan zou je zo'n inci dentje voor kunnen zijn." ROTTERDAM - Bijna 25 jaar na dato is het ge heim nog altijd niet ontrafeld. Wat ging er nu toch precies mis tijdens en vooraf aan het wereldkampioenschap voetbal van 1990? Bondscoach Leo Beenhakker zei des tijds dat meer dan 75 procent van alle ellen de nooit in de publiciteit was gekomen. Het gaf aanleiding om het ergste te vermoe den. Volgens Ronald Koeman viel het alle- maal wel mee. In zijn biografie: „Ik heb geen vrouwen op kamers gezien. Oké, de sfeer was niet goed, we waren niet fris, niet klaar voor het toernooi en er was onvrede bij de medische staf van de KNVB omdat sommige spelers zich tijdens het WK lie ten behandelen door haptonoom Ted Troost. Maar dat was wat mij betreft alles." De selectie voelde zich vooraf wel in de ma ling genomen dat Leo Beenhakker en niet Johan Cruijff bondscoach was geworden. Er werd bovendien veel te hard getraind in Zeist. „We trainden werkelijk als gekken. We kwamen ineens in het bos waar we an ders nooit kwamen, maakten tempolopen, werkten met medicinballen. Het was ver schrikkelijk. Als ik 's morgens opstond, was ik vreselijk stijf', aldus Koeman, die het he le toernooi vermoeid was. Koeman had zich, zowel in de voorberei ding als op het toernooi zelf, vooral ge stoord aan de door de KNVB geregelde ac commodaties. Na een stinkend hotel in Kiev volgde een verblijf in een kil kasteel tje in Zagreb. In Italië kwam het niet meer goed. Ook al omdat kamergenoot Ruud Gullit tot diep in de nacht luidruchtig zat te bellen. „Ik hield een dagboek bij voor me zelf. De afsluiting was elke dag hetzelfde: het is weer dramatisch geweest. Er staan al leen maar negatieve dingen in." Sinds donderdag ligt er een biografie van Ronald Koeman in de winkels. Het is een rustig boek, met hier en daar een scherp randje, foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 88