wat hij in eerste termijn wilde Een nieuwe dag voor de Koerden cheap.nl dagactie Premier ziet provocatie Strijd geleverd in Timboektoe 55% BUITENLAND 7 2-daagse Twente Topper incl. sauna cheap, nl /dagactie 10900 - 700 7004 Aanhangers Assad twitteren voor BBC Syrische geestelijk leider gedood IKEA verkoopt weer gehaktballetjes per /toplocatie één superactie! vr 22 maart korting VRIJDAG 22 MAART 2013 PP-- - het jeugdcentrum Al Bera in Ramallah de handjes van Palestijnse kinderen, foto Alaa Badarneh/EPA van de meeste Israëliërs. En Oba- ma heeft ondervonden dat het wrevel wekt als hij over een bouw- stop begint. Dus houdt hij zijn mond maar. Of hij kiest voor ver bale open deuren. Zoals gisteren toen Obama de Palestijnse presi dent Mahmoud Abbas vertelde dat hij de Israëlische premier Ben jamin Netanyahu had verteld dat de bouw van nederzettingen niet bijdraagt aan de vrede. Maar dat wist Abbas al. Hij dringt er name lijk al lang bij de Amerikanen op aan de Israëliërs te dwingen de bouwactiviteiten te staken. Het is een patstelling, Israël wil onder handelen zonder voorwaarden vooraf en Abbas stelt als voor waarde dat eerst de bouw van ne derzettingen moet stoppen. Netanyahu en Abbas zeggen dat ze een twee-staten-oplossing wil len: een Palestijnse staat naast Is raël. Afgezien van de uitwerking (het vluchtelingenprobleem, de exacte grens, de status van Jeruza lem) is het de vraag of Netanyahu echt een Palestijnse staat wil of de huidige situatie van doormod deren wel best vindt. En het is de vraag of Abbas wel kan onderhan delen namens de Palestijnen. Gis terochtend werden vanuit de Ga- zastrook twee raketten op Israël afgevuurd. Er vielen geen gewon den, maar de aanval was een bood schap aan Israël en Abbas dat er zonder Harnas geen sprake kan zijn van een vredesproces laat staan van een akkoord. Het bezoek van Obama zal niet tot tastbare resultaten leiden. Mi nister van Buitenlandse Zaken John Kerry heeft de ondankbare taak om Israëliërs en Palestijnen naar de onderhandelingstafel te brengen. BESCHOUWING OPROEP ÖCALAN door Jessica Maas ANKARA - Het was lang een bela den woord in Turkije. Newroz. Nieuwe dag in het Koerdisch, de dag dat de Koerden traditiege trouw het begin van de lente vie ren. Newroz stond garant voor boze demonstranten, traangas en ge wonden. Maar gisteren was an ders. De politie hield zich op af stand in Diyarbakir waar duizen den Koerden bijeen kwamen. Ve len met een portret van Apo, zo als de koosnaam voor de gevan gen genomen leider van de PKK, Abdullah Öcalan luidt. Tot een paar maanden terug was dit nog ondenkbaar. Maar veel is in korte tijd veranderd. Voor het eerst in de geschiedenis zijn zowel Öcalan als de Türkse re gering vastberaden een oplossing te vinden voor het Koerdische pro bleem. Aan de strijd die al aan 40.000 mensen het leven heeft ge kost. De gesprekken werpen hun vruchten af, getuige Öcalan's his torische oproep gisteren tot een staakt-het-vuren. Er zijn eerdere wapenstilstanden geweest, maar niet eerder was het draagvlak voor het vredesproces zo groot. Niet eerder gloorde zo veel hoop. De Koerden hopen op een nieuwe grondwet die hen meer culturele rechten geeft in het land dat lange tijd hun be staan heeft ontkend. Premier Re- cep Tayip Erdogan steekt met het vredesproces zijn nek uit. Hier maakt hij geen vrienden mee on der de Thrkse nationalisten. Maar hij wil, net als Öcalan, graag de ge schiedenisboeken in als de» man die de Koerdische kwestie heeft opgelost. Het is niet voor niets dat de ge sprekken nu zijn gestart. Het Koerdische probleem staat de ont wikkeling van Turkije als regiona le supermacht in de weg. Een op lossing zou Erdogan een wereld wijd applaus opleveren en het aanzien van Thrkije verder dóen groeien. De oorlog in Syrië heeft de situa tie urgenter gemaakt. De groeien de invloed van de Syrische, aan de PKK gelieerde Koerden die net over de grens vechten tegen As sad brengt Uirkije in een lastige positie en maakt een oplossing voor de Koerdische kwestie drin gend. Maar hoewel alle signalen in de goede richting wijzen, blijft de si tuatie fragiel. Heeft Öcalan ge noeg macht om alle, ook radicale elementen binnen de PKK in be dwang te houden? Kan Erdogan - ondanks alle druk van tegenstanders die als de dood zijn dat het land uit elkaar gaat vallen - de volgende benodigde stappen zetten? De toekomst zal leren of deze Newroz echt een Nieuwe Dag, een nieuwe begin voor de Koer den is. Premier Erdogan toonde zich ver heugd met de oproep van Abdul lah Öcalan om de wapens neer te leggen. Erdogan sprak na zijn ont moeting met minister-president Rutte gisteren in Den Haag over de oproep van de Koerdische lei der. Hij noemde die 'een positieve benadering'. De Turkse premier benadrukte dat er rust zou komen als alle gewapende strijders het land verlaten en daarmee ook geen operaties van veiligheids diensten meer nodig zijn. Erdogan leverde wel herhaaldelijk kritiek op het feit dat tijdens de demon stratie waar Öcalans oproep werd voorgedragen geen Turkse vlag aanwezig was. Een provocatie, vond de premier. LONDEN Enkele twitteraccounts van de BBC zijn gisteren gekaapt door vermoedelijke aanhangers van de Syrische president Assad. Via de accounts van onder meer BBC Weather stuurden ze berichten als 'het Saudische weerstation ligt plat door een botsing met een kameel'. DAMASCUS De hoge geestelijk leider Mo hammed al-Buti is gisteren ge dood door een bomaanslag bij een moskee in het centrum van Damascus, aldus de Syri sche staatstelevisie. Volgens de televisie ging het om een zelf moordaanslag en zijn er talrij ke slachtoffers. PARIJS Malinese en Franse troepen heb ben ongeveer tien islamistische militanten gedood tijdens nachte lijke gevechten in het al eerder be vrijde Timboektoe, aldus het Fran se leger gisteren. Een zelfmoordterrorist doodde woensdagnacht met een autobom een Malinese militair en zes ande- Mohammed al-Buti ren bij een aanval op de lucht haven. De Fransen zetten daar op de tegenaanval in. Volgens de legerwoordvoerder raakten twee Malinese militairen ge wond door 'vriendelijk vuur' toen de Franse troepen ingre pen. Er zijn zo'n 4000 Fransen in Mali gelegerd sinds januari. STOCKHOLM IKEA gaat weer gehaktballetjes op het menu zetten. Het be drijf stopte in februari met de verkoop van gehaktballen, om dat er paardenvlees in was aan getroffen. Volgens een woord voerder 2ijn controle-maatrege len in het hele traject van boer derij tot bord aangescherpt. alleen vandaag boekbaar! 1 overnachting incl. ontbijt 1 x entree Sauna Vital 2x5 min. gebruik zonnekanon Vele sportfaciliteiten aanwezig Aparthotel Delden 25 cpm) 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7