1 li ui li M ff 28 ZEELAND HERDENKING Deze zomer is het 150 jaar geleden dat België de tol afkocht die Nederland mocht heffen voor de scheepvaart op de Westerschelde. Dat gaan ze in Antwerpen uitgebreid herdenken en vieren. m mm m Antwerpen viert 150 jaar infographic Rolant Quist "«"gr*: Het monument Schelde Vrij op de Mamixplaats. foto's Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen door Ben Jansen Brabo op de Grote Markt Het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen beschikt in zijn kan toor aan het Willemdok over schitterende faciliteiten om de media te informeren over plan nen, overslagcijfers en voorgenomen vestigin gen van nieuwe bedrijven. Deze week liet ha venschepen en havenvoorzitter Marc Van Peel zijn Havenhuis links liggen en koos voor een bijzondere plek om het programma te presen teren van de evenementen rond de viering van het feit dat de Westerschelde in 1863 tol vrij werd: de Mamixplaats in Antwer- pen-Zuid. Midden op dat plein prijkt het monument dat in 1883 bij de twintigste herdenking van de af koop van de Scheldetol is opgericht. Een vol gens Van Peel 'heerlijk pompeus negentien- de-eeuws monument' met bovenop een fi guur met drietand die naar believen de zee god Neptunus of de Scheldegod Scaldis ver beeldt. Ondanks het grote belang van de toe gankelijkheid van de Westerschelde voor de welvaart van Antwerpen en Vlaanderen is niet iedere Antwerpenaar doordrongen van de betekenis van het monument. Volgens de Antwerpse volkshumor is het dan ook gewijd aan de Uitvinder van de Vork. De buurt rond de Mamixplaats is zwanger van Scheldesymboliek. Op het plein met het monument komen acht straten uit, waarvan de namen verwijzen naar de afsluiting van de Schelde van het einde van de zestiende tot het einde van de achttiende eeuw en afkoop van de tol: Scheldestraat, Tolstraat. Geuzenstraat, Vrijheidstraat, Zwijgerstraat, Lambermont- straat (naar de Belgische diplomaat die de on derhandelingen over de afkoop van de tol leid de), de De Vrièrestraat (naar de toenmalige mi nister van Buitenlandse Zaken) en de Karei Rogierstraat (naar een van de grondleggers van de Belgische staat). In de buurt ligt ook de Welvaartstraat. En om de verzinnebeelding te completeren: Van Peel hield zijn presentatie in café Baron, een naam die verwijst naar de ti tel die Lambermont verkreeg om de dank van de Belgische natie voor zijn verdiensten tot uitdrukking te brengen. Monumenten spelen een belangrijke rol in de viering van 150 jaar Schelde Vrij. Naast het mo nument op de Mamixplaats is dat het drie blokken zuidwestelijker gelegen even luister rijke gebeeldhouwd eerbetoon aan Lam bermont op de Lambermontplaats. Ook voor dit gedenkteken hebben Antwerpenaren zelf een naam bedacht: het Bootje. Het derde Schelde-monument is dat van Brabo op de Grote Markt, voor het stadhuis. Het grote bronzen fonteinbeeld vertelt de volkslegende van de reus Antigoon, die van iedere passeren de schipper tol eiste. Wie weigerde, werd de hand afgehakt. De heldhaftige Romein Brabo ging de reus te lijf, hakte diens hand af en wierp die in de Schelde. Aan dit 'handwerpen' zou de stad haar naam danken. Lees voor Anti goon Nederland en voor Brabo Antwerpen - en duidelijk is waarom de inwoners van de stad zoveel waarde aan dit beeld hechten. Voor Van Peel is het een monument voor vrij handel. Stadswandelingen verbinden de drie Schelde-relicten. Even monumentaal is de opvoering van het oratorium De Schelde, dat Peter Benoit in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72