Scholengroep Pontes zet in op terugdringen aantal 'thuiszitters' BEVELANDEN en THOLEN 25 Gemeentehuis Reimerswaal maanden dicht Boete en een taakstraf voor doorrijder (67) Na zeven jaar komt het moment van vertrek in zicht. Deze zomer wil Axel Hagg aan zijn reis beginnen. ZATERDAG 23 MAART Ik ben allang blij dat ik handig ben, anders was ik hier ook nooit aan begonnen Omleidingen voor aanleg rotonde Eerste autopuzzelrit van het seizoen Bekijk nachtvlinders tijdens Earth Hour Een avond vol folklore in Oe Voorne Kleding- en speelgoedbeurs Jamsessie in café An de Sloove rectificatie GRATIS grondtest ZEELffflD 'LflllL VRIJDAG 22 MAART 2013 wereldzeeën door Rebecca van Kaam GOES - Een boot verbouwen om er een wereldreis mee te maken. Nou ja, een wereldreis... Axel Hagg heeft geen route uitgestip peld. „Ik vaar waar de wind me naartoe blaast", aldus de gepensio neerde Goesenaar. Zwerven over de wereldzeeën is al een hele oude droom van Hagg. De Goesenaar heeft er dan ook lang voor gespaard. Zeven jaar ge leden ging hij op zoek naar een schip waarmee hij zijn droom zou kunnen waarmaken. En zo ge makkelijk was dat nog niet, want als je lang op zee bent moet er toch wel enig comfort op het schip zijn. Uiteindelijk vond Hagg in Zuid-Spanje een dertig ton we gend schip van 14 meter lang. De reis met het vliegtuig naar Spanje was heel wat makkelijker dan de tocht die hij terug maakte met zijn nieuwe boot. Overigens ver liep de vliegreis ook niet hele maal soepel. Op het vliegveld in Brussel heeft hij een halve nacht moeten wachten tot er een vlieg tuig kwam. Bijna alles wat mis kon gaan ging mis. De brandstofmeter ging ka pot, Hagg werd gecontroleerd door de douane, raakte een ande re boot, de motor hield ermee op en hij kreeg een dik been waar door hij bijna niet meer kon lo pen. „Maar dat was gelukkig na een paar dagen weer over", aldus Hagg. Ook raakte de schipper een mast kwijt „Toen ik de boot kocht was Het schip van Axel Hagg ligt nu nog op het droge, maar deze zo mer hoopt hij de boot in het wa ter te kunnen laten takelen zodat hij eindelijk aan zijn reis kan be ginnen. foto Willem Mieras er een mast niet helemaal in orde. Die heb ik daar toen laten maken, maar achteraf bleek dat toch niet goed gedaan te zijn. Onderweg te rug naar Nederland ging die mast zo ver kapot dat we die overboord moesten gooien. Zo raakte ik dus op mijn eerste echte vaart al een mast kwijt." Er is dan ook maar een plaats waar hij sowieso naar toe vaart. Dat is de stad Bristol in het zuidwesten van Engeland. Want daar kent hij iemand die voordelig een nieuwe mast op het schip kan zetten. Gelukkig kan hij wel naar Bristol varen, want hij heeft nog een mast over. „Al- leen vaar ik dan wat minder hard." De terugreis was, naast de proef vaart die hij met een vriend maak te in Spanje, zijn eerste vaart. „Ik had wel eens op een meer geva ren, maar nooit echt op zee. Na tuurlijk heb ik wel mijn vaarbe wijs gehaald. Maar of je het nu leert op je eigen schip of een schip van een ander, dat maakt niet uit." Omdat de weg terug uit Spanje moeizaam verliep heeft hij wel ge twijfeld of hij door moest gaan met het najagen van zijn droom. „Maar ik wist toen dat als ik zou stoppen, het nooit meer zou ge beuren", aldus de toekomstige we reldreiziger. Maar natuurlijk wa ren er ook mooie momenten. Zo zag hij verschillende keren groe pen dolfijnen bij de boot zwem men. Hij ging door en nu, zo'n zeven jaar later, komt het einddoel in zicht. Er moet nog wel het een en ander aan de boot gedaan wor den, maar al het grote werk is af. Hagg wil komende zomer begin nen aan zijn reis. „Het is erg leuk dat het nu zo dichtbij komt. Ik zal blij zijn-als de takelwagen komt en het schip het water in takelt. Die dag wordt een feestdag." In de zeven jaar die hij al bezig is met de verbouwing van de boot is vrijwel alles uit het vaartuig ge broken en opnieuw geplaatst. Be halve het laswerk heeft hij alles zelf gedaan. „Ik ben geen timmer man, dus aan het timmerwerk zal vast wel iets aan te merken zijn. Maar alles zit erin en doet wat het moet doen. Ik ben allang blij dat ik handig ben, anders was ik hier ook nooit aan begonnen. De aanschaf van de boot heeft Hagg ongeveer tachtig duizend euro gekost. Ook de verbouwing van het vaartuig betaalt hij zelf. „Ik wil geen sponsoren, want dat brengt alleen maar verplichtingen met zich mee. En die verplichtin gen wil ik niet hebben, want ik wil gaan zwerven op zee." Tot nu toe ziet het ernaar uit dat Hagg zijn reis alleen gaat maken. „Iedereen is wel enthousiast, maar nog niemand heeft het over meegaan gehad." Er is wel ruimte voor een tweede bemanningslid, want het vaartuig beschikt over twee bedden. Voor het reizen zelf zou het ook wel fijn zijn als er nog iemand mee zou gaan. Want het is erg goed op letten dat ik niet in slaap val. Op de oceaan is dat niet zo'n groot probleem, want daar is het toch niet zo druk. Maar in bijvoorbeeld Het Kanaal, daar moet je wel goed opletten en kun je zomaar in slaap vallen wel voor problemen zorgen." Wanneer Hagg precies aan zijn reis gaat beginnen weet hij zelf ook nog niet. „Dat wordt ergens in juni, juli of augustus. Ik ben niet echt een organisator die alles tot in de puntjes regelt." www.axelhagg.nl Axel Hagg GOES Gemotoriseerd verkeer op de Patijnweg en Oranje weg in Goes wordt vanaf vandaag om geleid via een bypass vanwege de aanleg van de rotonde Ka zerneplein op de kruising van beide wegen. Fietsers en voetgangers blijven gebruik maken van de omlei dingsroute via het Vogelzangs pad. GOES Motor- ën autoclub De Bevelan- den houdt op zaterdag 23 maart de eerste autopuzzelrit van dit seizoen. De route voert over landweggetjes van Goes naar Wemeldinge en is uitgezet voor auto's en motoren in de wedstrijd- en beginnersklasse. Inschrijven en starten kan op de dag zelf van 13.30 tot 14.00 uur bij Auto Centrum Goes. KWADENDAMME Tijdens Earth Hour op zaterdag 23 maart houdt Natuurmonu menten in de Zwaakse Weel een nachtvlinderexcursie. Van af 20.30 uur gaat een groep on der leiding van een gids op zoek naar nachtvlinders. Aan melden voor deze gratis excur sie is noodzakelijk. Dit kan op www.natuurmonumenten.nl. KAPELLE Klederdrachtvereniging Ons Boeregoed uit Kruiningen houdt op zaterdag 23 maart een avond vol folklore in De Voor ne (Kapelle). Er is een koor dat Oudhollandse liedjes zingt, een dansgroep, een toneelstuk en er worden Zeeuwse Babbelaars gebakken. Het evenement be gint om 19.30 uur. Entree 10 eu ro (inclusief consumptie). GOES In kerkgebouw De Levensbron in Goes is er op woensdag 27 maart een speelgoed- en kle- dingbeurs. Er is niet alleen kin derkleding, maar ook dames- en herenkleding te vinden. De beurs is open van 09.00 tot 12.00 uur. De helft van de op brengst gaat naar de non-profit vliegtuigmaatschappij Mission Aviation Fellowship. SINT-ANNALAND Muziekliefhebbers kunnen za terdag 23 maart terecht in café An de Sloove in Sint-Annaland voor een jamsessie. Muzikan ten kunnen hier een optreden geven. Een PA-installatie en drumstel zijn aanwezig. Het evenement begint om 21.30 uur en de toegang is gra tis. Breng een grondmonster (van tuin of gazon) van ongeveer 250 gr mee en wij geven je net beste tuinadvies! Kwek tri) Handfl I Advies KRUININGEN - Vanaf dinsdag 26 maart is het gemeentehuis in Kruiningen gesloten voor pu bliek. Dat is nodig omdat de cen trale hal wordt verbouwd. Mensen die zaken moeten rege len bij de gemeente kunnen te recht aan de overkant, in Bachten Vaete. De verbouwing duurt ver moedelijk tot 1 oktober. Na de verbouwing is er één loket waar mensen terecht kunnen voor alle gemeentelijke diensten: nu zijn er in beide gebouwen nog balies. De openingstijden blijven hetzelfde als nu. De verbouwing kost ongeveer zes ton. door Luc Oggel GOES - Op scholengroep Pontes in Goes is in samenwerking met de leerplichtambtenaar en de GGD een project opgestart om te berei ken dat zogeheten 'thuiszitters' niet buiten de boot vallen. Thuiszitters zijn scholieren die zich hebben ziekgemeld, maar die geen griepje onder de leden heb ben. Ze komen dus om andere re den niet naar school. Dat kan van alles zijn, van gepest worden tot problemen thuis of andere (psy chische) problemen. Als zo'n si tuatie te lang duurt, bestaat het ri sico dat zulke leerlingen uiteinde lijk helemaal uitvallen. „Als een kind bijvoorbeeld een gebroken been heeft, komen klasgenoten meestal wei langs", zegt de Goese onderwijswethouder Jo-Annes de Bat. „Maar als de redenen een beetje vaag zijn en een leerling blijft twee, drie weken thuis, dan is de sociale cohesie helemaal weg. En dat kan er weer toe lei den dat iemand weer wegblijft." Thuiszitten komt vooral voor on der 12-, 13- en 14-jarigen. In de Oosterschelderegio gaat het om 30 tot 50 kinderen, zegt De Bat. Om het risico van voortijdig schoolverlaten onder die groep te gen te gaan, zullen jeugdarts- en - verpleegkundige heel snel ingrij pen bij een ziekmelding. Maar ook bij meerdere keren te laat ko men, want ook dat kan een sig naal zijn. „Na twaalf keer te laat komen of negen uur verzuim kun je nu naar Halt worden gestuurd", zegt De Bat. Pontes (de scholengroep met loca ties in Goes en Zierikzee), de leer plichtambtenaar en GGD willen met het project Aanpak ziektever zuim proberen ervoor te zorgen dat het aantal thuiszitters af neemt en dat zij eventueel in aan merking komen voor passend on derwijs. MIDDELBURG - Een 67-jarige man uit Ovezande is donderdag door de rechtbank in Middelburg voor het veroorzaken van een ongeval en het doorrijden na die aanrij ding veroordeeld tot een boete van 500 euro en een taakstraf van veertig uur. Op 16 december 2010 reed hij op de Kolaardsweg in Ovezande een 17-jarige fietser van achteren aan. De jongen belandde op het weg dek. Omstanders ontfermden zich over de jongen, de veroorza ker reed verder. Dankzij een om stander kon hij later in zijn wo ning worden aangehouden. De jongen raakte zwaargewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69