Goes houdt het hoofd nog net boven water Goes gaat soepeler om met welstandsbeleid I I I 'Uitgaansgeweld beter aanpakken' I 2.99 I amandel paasstaaf 24 BEVELANDEN en THOLEN DROOM $)en door Luc Oggel GOES - Goes probeert de financiële klappen vanuit Den Haag zo goed en zo kwaad als het kan op te van gen, maar dat vergt veel creativi teit. „We zijn het punt om voorzie ningen af te stoten of belastingen te verhogen nog net niet gena derd", zegt wethouder Loes Meeu- wisse. Het college heeft deze week de zo geheten perspectiefbrief vastge steld, het 'doorkijkje' naar de be groting van volgend jaar. Daaruit blijkt dat Goes in 2015 een paar ton in de min duikt, maar verder blijft het saldo positief. Al is dat soms met kunst- en vliegwerk. „We hebben nog steeds niet alle decentralisaties (taken die door het Rijk worden overgeheveld naar gemeenten, red.) verwerkt, alleen de kortingen die voort vloeien uit het regeerakkoord." En die zijn fors. Zo krijgt Goes in 2015 bijvoorbeeld te maken met een korting van twee miljoen eu ro op de algemene uitkering. „We hebben ruimte gecreëerd om te genvallers op te vangen doordat we aan het begin van de raadspe riode al miljoenen hebben bezui nigd, daar profiteren we nu van. Maar dat wil niet zeggen dat we er vrolijk van worden", zegt Meeu- wisse. Goes wil de onheilstijdin gen uit Den Haag echter zo min door Luc Oggel GOES - Het wordt voor Goesenaren een stuk makkelijker om verbou wingen uit te voeren. De gemeente schrapt namelijk veel regels, zo blijkt uit de nieuwe welstandsnota. Zo mag er voortaan welstandsvrij worden gebouwd in het Goese Meer en ook in de binnenringen. Verder kijkt de gemeente alleen nog naar de voorkant van wonin gen als inwoners daar iets aan wil len veranderen, de achterkant wordt in het vervolg ongemoeid gelaten. Bovendien gaan de wel- mogelijk afwentelen op de bur gers. Voor 2014 en 15 wordt bij voorbeeld de 'nullijn' gehanteerd wat betreft kosten van de organi satie, dat levert structureel 780.000 euro op. Ook het perso neelsbestand wordt ingekrompen en dat moet uiteindelijk structu reel 1,5 miljoen opleveren. Wel wordt de gemeenteraad voor gesteld om bepaalde 'extra' woz-opbrengsten door bijvoor beeld verbouwingen dit jaar niet terug te geven. Het gaat in totaal om drie ton. Dat idee is al eerder ter sprake geweest en leverde toen kritiek op vanuit de raad. „Maar als je dan om alternatieven vraagt, blijft het vaak stil", zegt Meeuwisse. Ondanks alle tegenvallers ziet Goes toch ook nog wel ruimte voor nieuw beleid. Zo wordt het aantal startersleningen uitgebreid met vijftig per jaar, wordt er niet 75.000 maar 25.000 euro bezui nigd op Historisch Museum de Be- velanden, komt er mobiel groen in de Singelstraat en gaat er 45.000 euro structureel en 80.000 eenmalig naar het onderhoud van cultureel erfgoed. Overigens komt het Goese finan ciële plaatje er waarschijnlijk nog anders uit te zien als in septem ber de omvang van de rijkskortin gen duidelijk is. Meeuwisse: „Dat is dus het vervelende, je kunt er bijna niet op anticiperen." Zwerven op de stands- en monumentencommis sie op de schop. Beide organen worden samengevoegd tot één met drie leden. De huidige welstandsnota dateert van 2004, maar die was als gevolg van nieuwe inzichten en ervarin gen toe aan herziening. De nieu we versie wordt op donderdag 28 maart gepresenteerd aan de raads commissie in het stadskantoor. Daarna zal het beleidsstuk zes we ken ter inzage worden gelegd, zo dat de inwoners er op kunnen rea geren. De uiteindelijke vaststel ling in de raad zal later plaatsvin den. door Luc Oggel GOES - De Goese burgemeester René Verhulst wil in samenspraak met politie en horeca bekijken hoe het uitgaansgeweld nog beter kan worden aangepakt. „Want we kun nen niet zeggen dat er niks aan de hand is." Verhulst zegt dat naar aanleiding van de uitkomsten van een onder zoek van RTL Nieuws. Daaruit blijkt dat in Goes de kans vrij groot is om klappen te krijgen. Vo rig jaar is 201 keer aangifte gedaan van mishandeling en daarmee be zet Goes, van alle ruim vierhon derd Nederlandse gemeenten, de twaalfde plek. RTL Nieuws vroeg voor het onderzoek van twaalf soorten veel voorkomende crimi naliteit (van zakkenrollen tot fiet sendiefstal en van straatroven tot mishandelingen) de aangiften en processen-verbaal op. Waar Goes bij de meeste misdrij ven in de tophonderd en dus niet echt opvallend 'scoort', is de ge meente qua mishandeling een uit schieter. Goes komt, uitgesplitst naar inwoneraantal, in de buurt van gemeenten als Eindhoven (plek 4 op de lijst, Amsterdam (5) en Rotterdam (6). In die laatste stad bijvoorbeeld vonden vorig jaar omgerekend 57 mishandelin gen per 10.000 inwoners plaats, in Goes is dat 54 per 10.000 inwo ners. In werkelijkheid liggen de cijfers overigens nog hoger, aange zien niet altijd aangifte wordt ge daan of proces-verbaal wordt op gemaakt. Burgemeester Verhulst onder schrijft de cijfers die uit onder zoek naar voren komen. „Het is se rieus, het bewijst dat je constant aan veiligheid moet werken." Vol- Het is serieus, het bewijst dat we als gemeente constant aan veiligheid moeten werken. gens hem vinden de mishandelin gen voornamelijk in het weekein de plaats en gaat het dus vooral om uitgaansgeweld. „Ik zie dat el ke week weer terugkomen in de staatjes, per weekend wordt er drie, vier keer aangifte gedaan. We hebben nu eenmaal een uit gaanscentrum en dat vertekent de cijfers wel enigszins. Er is ook een hoge aangiftebereidheid en daar ben ik wel blij om, want dat bete kent dat mensen hier nog het ge voel hebben dat er iets mee ge beurt, in tegenstelling tot bijvoor beeld in Amsterdam." Overigens voert de gemeente Ter schelling de lijst aan voor wat be treft het aantal mishandelingen. WEEKENDAANBIEDING www.densoeteninval.nl AMBACHTELIJKE KWALITEIT SINDS 1885 FF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68