Meer keus, maar kan iedereen dat betalen? BINNENLAND 5 Kamer moet voor inhuldiging duidelijkheid geven over eed 66 66 Dijksma bekijkt fokproblemen kat Wild FM van prins Bernhard voor rechter Apothekers vrezen tekort aan hartmedicijn AIVD: berichten 'doden' illustreren risico's Syrië Rokers, alcoholisten, workaholics en game- verslaafden leven ook ongezond Als je door preventie het aantal mensen met ongezonde levensstijl terugbrengt, is dat winst door Francine Wildenborg DEN HAAG - Sobere zorg voor ieder een, en wie het kan betalen, verze kert zich uitgebreider. Zo gaat het in Australië. Aantrekkelijk voor beeld om de stijgende zorgkosten te drukken, vindt het Centraal Planbureau (CPB). Aldus blijkt uit het boek Toekomst van de zorg. Het idee is dat de mondige bur gers zelf kiezen waar ze behoefte aan hebben en dus niet onnodig verzekerd zijn. Dat geldt voor me dische hulp, maar ook voor oude renzorg, aldus het CPB. Daarvoor is iedereen nu via de AWBZ uni form verzekerd. „65-plussers kun nen dan besluiten zelf geld te re serveren, mantelzorg in te zetten óf zich extra te verzekeren", aldus mede-auteur Casper van Ewijk. Maar hebben mensen met lage in komens al die keuzevrijheid wel?, vraagt Marco Varkevisser, gezond- heidseconoom aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, zich af. „Juist mensen met lage inko mens, die relatief ongezond zijn en meer zorgkosten maken, heb ben baat bij een aanvullende ver zekering: maar zij hebben daar de middelen niet voor, of niet voor over. En ik betwijfel of mensen met hoge inkomens zich wel aan vullend verzekeren en zo de maat schappelijke zorgkosten dragen. Ze kunnen extra kosten immers ook uit eigen zak betalen." Oud-PvdA-leider Wouter Bos: „Bij lagere inkomens loop je risico op onderverzekering. Soms moet je mensen tegen zichzelf bescher men, door één goed zorgpakket te hanteren." Volgens Van Ewijk (CPB) blijft de basiszorg - ook in een soberder pakket - gegaran deerd. „Alleen beperk je de keuze vrijheid: minder plekken waar je zorg kan krijgen, of je kiest voor minder innovatieve ingrepen." DEN HAAG Net als eerder bij de chihuahua en de Franse bulldog, worden nu ook de erfelijke gebreken bij de labrador retriever en de Perzische kat onderzocht. Staatssecretaris Sharon Dijks ma (Economische Zaken) maakte dat gisteren bekend. Zo hebben labrador retrievers, die vaak worden ingezet als hulphond, meer misvormin gen aan heup- en elleboogge wrichten en ook hebben ze oogafwijkingen. Perzische kat ten kampen eveneens met oog problemen, maar ze hebben ook problemen met de ademha ling en de nieren. Dijksma wil misstanden in de fokkerij aan-- pakken en via jaarlijks onder zoek welzijns- en gezondheids problemen in kaart brengen en vervolgens rasverenigingen er op aanspreken. Prins Bernhard van Oranje AMSTERDAM Het radiostation Wild FM, waar van prins Bernhard van Oranje aandeelhouder is, heeft een rechtszaak aan de broek hangen. Zenderexploitant Broadcast Part ners verwijt aandeelhouders van het radiostation kapitaal uit de on derneming te onttrekken zodat schuldeisers geld mislopen. DEN HAAG Volgens de apothekersorganisatie KNMP dreigt een tekort aan het hartmedicijn digoxine. De ver wachting is dat de fabrikant pas na Pasen weer kan leveren. Onge veer 100.000 patiënten iil Neder land gebruiken digoxine. Patiën ten kunnen er niet mee stoppen zonder een arts te raadplegen. ZOETERMEER Berichten over twee omgekomen Nederlandse jihadstrijders in Sy rië, illustreren het idee dat jonge ren die daarheen gaan, worden in gezet om te vechten en risico's lo pen. Dat zei een woordvoerder van de AIVD gisteren. Nog geen enkele Nederlandse instantie heeft de berichten bevestigd. DEN HAAG door Laurens Kok Eerste en Tweede Kamerleden moeten schriftelijk laten weten of zij de eed (of belofte) zullen afleggen bij de inhuldiging van koning Willem-Alexander op 30 april. Senaatsvoorzitter Fred de Graaf heeft alle parlementariërs een formulier gestuurd dat zij voor 3 april moeten inleveren. Hiermee wil de voorzitter voor komen dat het in de Amsterdam se Nieuwe Kerk pijnlijk stil blijft als Kamerleden afzonderlijk wordt gevraagd de eed of belof te af te leggen. Kamerleden zijn namelijk niet verplicht daaraan te voldoen, maar kan tegelijker tijd niet de toegang tot de Vere nigde Vergadering der Staten Ge neraal worden ontzegd. De Graaf schrijft in een brief, die in handen is van deze krant, 'ondui delijkheid' te willen voorkomen over wie wel en wie niet van plan is de eed of belofte af te leg gen. Daarin zweren of beloven Kamerleden 'de onschendbaar heid en de rechten van de Ko ning te zullen handhaven', maar deze verklaring heeft op zichzelf geen juridische status. Een vijf tal Kamerleden, van SP en Partij voor de Dieren, is sowieso niet van plan de eed af te leggen in de Nieuwe Kerk. VRIJDAG 22 MAART 2013 zie je niet van buiten Annemarie van Haaren, bestuurslid Obesitasvereniging Henk Guise, ondernemer en fanatiek sporter foto links Marina Popova foto rechts Peter van Trije slag troost in eten. Anderen ko men uit een cultuur waar te zout en vet eten gebruikelijk is. De campagnes voor gezonde leefstijl slaan bij deze mensen niet direct aan. Kun je ze dat kwalijk ne men?" „Maar", voegt hij er direct aan toe, „er zijn ook mensen die bewust kiezen voor ongezond leven. Ze drinken en eten te veel. En vaak roken ze er ook nog bij. Deze men sen zijn vaker ziek. Bij een griep epidemie zijn ze als eerste aan de beurt. Vaak bewegen ze ook nog te weinig. En bewegen is cruciaal om lichaam en geest gezond te houden. Gaan ze niet gezonder met hun lichaam om, dan is het terecht dat de overheid een prik kel inbouwt om hen tot gezonder leven aan te zetten. De opbrengst van de extra premie zou aange wend moeten worden voor uitge breide voorlichting over en be wustmaking van gezonder leven. Als je door preventie het aantal mensen met een slechte levens stijl terugbrengt, boek je ook ge zondheidswinst. Uiteindelijk be spaar je dan dus ook op de uitga ven voor de zorg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5