Principe Pasveersloot simpel maar efficiënt Spelletjes voor het goede doel -™ P« SCHOUWEN-DUIVELAND 25 ZATERDAG 23 MAART ZEELRflD 'LflllL Man komt om bij eenzijdig ongeval Man verdacht van brandstichting Enquête mantelzorg peilt behoeften Meulblok voorzitter van raadscommissie Kijk voor meer informatie en de voorwaarden op www.zeelandplant.nl GRATIS grondtest Kijk voor het laatste nieuws ook op: rectificatie VRIJDAG 22 MAART 2013 Voorzitter Stichting Cultureel Erfgoed Schouwen-Duiveland Frank van Asten: „Behoud Pasveersloot is belangrijk." foto Dirk-Jan Gjeltema zierikzee - Het principe van een Pasveersloot - er waren er vroege re meerdere in Zeeland - is even simpel als doeltreffend: water wordt in een gesloten ovaal cir cuit middels een rotor in bewe ging gebracht en er wordt zuur stof aan toegevoegd. Die zuurstof activeert bacteriën die het organisch vuil in het wa ter attaqueren en afbreken. Dan stopt de rotor, komt het water stil te staan en zakken de aldus volge vreten bacteriën naar de bodem van de zuiveringssloot. Daarna kan het gezuiverde water worden afgevoerd naar een afwateringska naal en begint het zuiveringspro ces weer van voren af aan. Het he le proces wordt vanuit het even eens bewaard gebleven bedie ningsgebouwtje automatisch ge stuurd. Naast de sloot bevindt zich een slibkelder. Van tijd tot tijd wordt het slib uit de sloot naar een er naast liggend droogbed gepompt. Na droging., werd het slib afge voerd en gebruikt om het land te bemesten. De kleine rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Welle- weg - destijds de eerste in Zee land - heeft dienst gedaan tot 2001. Het afvalwater werd daarna via een persleiding afgevoerd naar rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput bij Kerkwerve. De Pasveersloot is, als het om rijksmonumenten op Schou wen-Duiveland gaat, in goed ge zelschap. Het eiland telt 830 rijks monumenten. De meeste stenen monumenten zijn te vinden in Zierikzee. Elders op Schou wen-Duiveland zijn echter ook monumenten in allerlei gedaan ten te vinden die ieder hun eigen verhaal over de historie van Schouwen-Duiveland vertellen. De Plompe Toren van Koudeker- ke is een stille getuige van één van de minstens 16 dorpen die in de loop der eeuwen door het wa ter werden verzwolgen. Veel op Schouwen-Duiveland herinnert aan de strijd met het water. OUDE-TONGE Een 68-jarige inwoner van Oude-Tonge is woensdaga vond om het leven gekomen nadat hij frontaal tegen een lantaarnpaal botste. Het on geval gebeurde even na 19.00 uur op de N215. Reani matie van de bestuurder mocht niet meer baten. De oorzaak van het ongeval is onduidelijk voor de politie. OOSTERLAND De politie heeft een 22-jari- ge inwoner van de gemeen te Schouwen-Duiveland aan gehouden op verdenking van brandstichting in Oos- terland. In april 2012 ging een leegstaande woning in vlammen op en daarna enke le schuurtjes. De afgelopen week vlogen drie schuren in de brand. De man zit vast en wordt nog verhoord. ZIERIKZEE Om inzicht te verkrijgen in de behoeften van mantelzor- gers op Schouwen-Duive land heeft het Steunpunt Mantelzorg een enquête op de website geplaatst. Iedere Mantelzorger wordt ge vraagd slechts enkele vra gen te beantwoorden. Met een paar klikken is het vra genlijstje te vinden via: http://mantelzorgers.hetwel- zijnshuis.nl ZIERIKZEE Dick Meulblok wil de raads commissie Samenleving en Bestuur voorzitten. Huidig voorzitter Wout van den Berg legt, nu hij fractievoor zitter is van de VVD, de functie neer. CDA'er Daniël Joppe is bereid het waarne mend voorzitterschap over te nemen van z'n fractiege noot Ad Schouw. De raad stemt donderdag over deze benoemingen. {IWfinjd) VDfDINCSTWSTv.k □CM uuilijku pl*nt«in*aodifif zierikzee - Een spelletjesmiddag organiseren en hiermee geld inza melen voor Kika. Dat is 'De Uitda ging' die Delano, Roos, Thijs en Sten van basisschool 't Kofschip in Zierikzee zijn aangegaan. „Met een rad van fortuin en een fancy fair", zegt Sten. De kinderen zijn bij bedrijven langs geweest voor sponsorgeld en prijzen. „We heb ben al 200 euro en we hebben speelgoed gekregen van Intertoys en tassen van O'Moda", somt het viertal op. De spelletjesmiddag wordt op 27 maart gehouden, van half twee tot half vier op het schoolplein van 't Kofschip. De en tree is 1,50 euro. De uitdaging is een schoolproject j waarbij de kinderen leren een droom te verwezenlijken. Breng een grondmonster (van tuin of gazon) van ongeveer 250 gr mee en wij geven je net beste tuinadvies! Roos, Sten, Delano en Thijs organiseren een spelletjesmiddag. De op brengst gaat naar Kika. foto Dirk-Jan Gjeltema i staal 9t< aerïBon Kwekerij I Hendel I Advies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59