Buitenplaats Oudendijke uit de startblokken na uitspraak Raad van State Partijen schieten op supermarktplan Bewoners maken wijk Poortambacht schoon 830 24 SCHOUWEN-DUIVELAND CULTUREEL ERFGOED De Pasveersloot bij Dreischor is - net als de Zeelandbrug - genomineerd voor de titel van rijksmonument. SF We hebben nog twee weken om bomen te planten, dus die heb ik meteen besteld. STICHTINGEN EN VERENIGINGEN ALS WAAKHOND Het tweede modelchalet arriveert op de camping, foto Dirk-Jan-Cjeltema door Joeri Wisse ELLEMEET - 'Jetzt geht's loss'. Dat is de enthousiaste reactie van cam pinghoudster Margreet van de Stol- pe nadat ze vernam dat de Raad van State protesterende buren in het ongelijk heeft gesteld. Behalve dat ze woensdag een fles ontkurk te, bestelde ze meteen bomen en een tweede modelchalet voor de uitbreiding van de camping. Dit vakantieverblijf arriveerde donderdagmiddag op de camping nabij Ellemeet, die na de uitbrei ding verder gaat als 'Buitenplaats Oudendijke'. „Ik ben zo geluk kig", zegt Van der Stolpe. „Na tien jaar van plannen maken kunnen we nu eindelijk beginnen." Op het nieuwe recreatiebedrijf is straks ruimte voor 89 nieuwe cha lets. De infrastructuur, zoals we gen en beplanting, wordt dit jaar aangelegd. De nieuwe chalets wor den geplaatst zodra ze zijn ver kocht. Gisteren werd ook een oude fruitschuur, die dienst doet als opslag, voorzien van zonnepa nelen. Die moeten straks in de helft van de energievraag van de camping en zijn gasten voldoen. Voor de bouw van het sanitairge- bouw en een schuurtje moet Van de Stolpe nog even wachten op de omgevingsvergunning. Nu de Raad van State de voorlopige voor ziening heeft afgewezen staat daarvoor volgens de camping houdster niets meer in weg. Buurman Rinus Struik is teleurge Margreet van de Stolpe Nominatie van Pasveersloot is al erkenning steld door de uitspraak, al had hij het 'wel een beetje verwacht'. Hij heeft nu zijn hoop gevestigd op de bodemprocedure, die over en kele maanden dient bij de Raad van State. Van de Stolpe put goe de hoop uit de recente uitspraak, maar volgens Struik zal de bodem procedure zich meer richten op de besluitvorming. „De wethou der en de initiatiefneemster wa ren niet bereid om te denken over alternatieven", zegt hij. Mede daardoor is de gemeente raad 'onvoldoende en te laat geïn formeerd', betoogt Struik. Vol gens hem is de raad voor het blok gezet en moet de Raad van State daarom het bestemmingsplan als nog vernietigen. door Piet Kleemans DREISCHOR - Iedereen kent dat an dere nieuwe monument; de Zee landbrug. De Pasveersloot bij Dreischor - een uit 1956 dateren de rioolwaterzuivering - is een stuk minder bekend. En het had maar een haar gescheeld of nie mand had er ooit nog naar omge zien. De Stichting Cultureel Erf goed Schouwen-Duiveland bracht redding. Stichtingsvoorzitter Frank van As ten is blij dat de Pasveersloot be houden is gebleven. „Ik heb nu eenmaal een voorliefde voor mo numenten", aldus de inwoner van Dreischor. „Ik vind het be langrijk dat industriële monumen ten als de Pasveersloot bewaard blijven. Het is tenslotte een uniek stukje erfgoed. Het was destijds een van de oudste nog werkende rioolwaterzuiveringsinstallaties van dat type." Onder aanvoering van toenmalig voorzitter (en oprichter) van eer dergenoemde erfgoedstichting Hugo Doeleman werd de in on bruik geraakt Pasveersloot - ver noemd naar Ir. Pasveer - in 2002 van de ondergang gered. Het voeg werk tussen de keien in de sloot werd gerestaureerd en ook het pomphuisje werd onder handen genomen. Er kwam een informa tiebord bij de Pasveersloot en het plan om een verbinding te leggen tussen het wat verderop gelegen Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg en de Pasveersloot werd geboren. Dat idee stierf een stille dood omdat een omwonen den bezwaar maakte tegen een 'veerdienst' tussen de Pasveer sloot en Goemanszorg. Alleen al de nominatie voor de status van rijksmonument is voor Van Asten en medebestuursleden en vrijwilligers Henk Dekker en Ab Sandberg een stimulans om door te gaan met het werk aan de rijksmonumenten telt Schouwen-Duiveland. In Zierikzee staan nog eens 386 gemeentelij ke monumenten. Pasveersloot. „We zijn jaren bezig geweest met proberen de Pasveer sloot beschermd te krijgen. En nu staan we in ieder geval op de no minatie als rijksmonument. Daar zijn we op zich al heel blij mee.", aldus Van Asten. De bestuursleden/vrijwilligers steken behoorlijk wat vrije tijd in het onderhoud van de Pasveer sloot. Vooral het groen rond de zuiveringssloot vergt veel aan dacht. „Sinds een paar jaar wer ken we samen met de werkgroep Aktief Terreinbeheer van de Na tuur- en Vogelwacht. We zijn heel blij met die hulp, want het is echt aardig wat werk. We maaien nu alleen paden rond de Pasveer sloot. En als wij er zijn zetten we de machines aan en laten de be zoekers zien hoe het allemaal werkt. Ik weet geen aantallen, maar er komen toch aardig wat mensen naar de Pasveersloot." Als een van de vrijwilligers ('Het bestuur is ook meteen de vrijwilli- gersgroep') aanwezig is op de Pas veersloot is dat te zien aan de vlag. „Ja, net als de koningin. Wij hijsen de Nederlandse vlag als we er zijn." Op Schouwen-Duiveland zijn ver schillende verenigingen en stichtin gen bezig met het behoud van cul tureel erfgoed. Stichting Renesse bezit en be heert gronden en gebouwen. Dochter Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland heeft zich toegelegd op het in stand houden van monumenten. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De kans is klein dat de detailhandelstructuurvisie ongewij zigd de eindstreep haalt. Verschil lende partijen komen volgende week donderdag met voorstellen om het plan te veranderen. De visie is vooral belangrijk voor de uitbreiding, verplaatsing en nieuwbouw van supermarkten op Schouwen-Duiveland. Veel par tijen verschillen hiervan van me ning met economiewethouder Ad Verseput. Zo komt zijn eigen par tij, de WD, met een voorstel dat de verplaatsing van de Aldi en C1000 naar het 'Gat van Nieuwer- kerk' mogelijk maakt. In dit amendement staat opgeno men dat ook andere winkeliers naar het Gat mogen verhuizen. Verder maakt het voorstel het mo gelijk om tegelijkertijd een vijfde supermarkt in Zierikzee te bou wen, iets dat volgens het college onwenselijk is omdat dan 'de marktruimte' te beperjct wordt. In de commissievergadering werd al duidelijk dat dit amendement steun krijgt van de coalitiepar tijen en dus op een ruime meer derheid kan rekenen. Onzeker is nog wat met aangekondigde amendementen van PvdA, Chris tenunie en CDA zal gebeuren. Eerstgenoemde partij wil af van de door het college voorgestelde verschillende maximum vloerop pervlaktes en elke supermarkt de mogelijkheid geven uit te breiden tot 2000 vierkante meter. Het CDA komt met een voorstel om, voordat de gemeente toestem ming geeft voor de bouw van een vijfde supermarkt aan de nieuwe zuidelijke stadsentree van Zierik zee, voorrang te geven aan het Ha- ringvlietplein. Volgens het CDA is dit een logisch gevolg op de on derzoeken die naar het verpauper de winkelgebied zijn gedaan en het 'voorkeursrecht' dat het colle ge op het Haringvlietplein heeft gevestigd. Hierdoor heeft de ge meente het eerste recht om gebou wen en gronden te kopen. Tot slot komt ook de PvdA met een amendement waardoor een nieuwe supermarkt in Scharendij- ke niet persé in het 'centrum' van het dorp moet worden gebouwd. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een flinke schoonmaak beurt voor de wijk. Dat is één van de plannen die het netwerk Hart van Poortambacht heeft opgesteld. Bij dit 'opschonen' moeten de twee basisscholen eii werkvoor ziening De Zuidhoek worden be trokken. In samenwerking met het Rode Kruis en het Welzijns huis wordt een burenhulpnet werk opgezet, zodat mensen el kaar snel kunnen vinden wan neer zij hulp nodig hebben. Een ander plan behelst de poging om voor de kinderen weer eens een Vereniging Stad en Lande houdt in de gaten of de overheden voldoen de doen om monumenten te be houden. De Boerderijenstichting richt het vizier op agrarische gebouwen en elementen. Stichting Landschapsbeheer houdt zich vooral bezig met kleine land schapselementen. huttendorp te organiseren. Toen de toenmalige Stichting Jeugd die in de jaren negentig organiseerde, was daar altijd veel belangstelling voor. Bij het netwerk Hart van Poortam bacht hebben zich inmiddels cir ca vijftien bewoners aangesloten. Ongeveer evenveel organisaties, waaronder Zeeuwland, Allévo en de ondernemersvereniging, ma ken eveneens deel uit van het net werk. Het initiatief ertoe werd ge nomen tijdens de Dag van de Dia loog, afgelopen najaar. Op dinsdag 2 april wordt in de Pontes Pieter Zeeman een bewo nersavond gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58