Groen, groener, groenst 8 WONEN Bij het thema 'groen' valt te denken aan kleur, duurzaamheid, ontluiken de natuur of beginnend (ont werptalent. Van wat je krijgt als je die zaken combineert, hier enkele voorbeelden Van papier Een Japanse tuin in een Zeeuws land schap ontwerpen? Dat vindt Lea van Lie re uit Borssele (30) niet de meest uitda gende klus. Zij wil in haar ontwerpen het liefst zoveel mogelijk voortbordu ren op de eigenheid van de plek, de ge nius loei. Papier heeft legio mogelijkheden, ontdekten archi tect Nailliana en industrieel ontwerper Kenneth, toen ze de Japanse vouwtechniek origami leer den kennen. Ze gingen lampen van papier ontwerpen, de eerste poging leek een sneeuwpop. Daarom noemden ze hun ontwerpbureau Studio Snowpuppe. El ke lamp is van FSC-gecertificeerd pa pier en geschikt voor spaar- en ledlampen. Elke lampenkap is zowel aan de binnen- als aan de buitenkant mooi. Kies bij voorbeeld de groene hang- 1 lamp Moth, voor 89 euro, in clusief gekleurd snoer. www.studiosnowpuppe.nl door Wendy de Jong De tuin ii Lea is bijna vijfjaar werkzaam bij Buro Ruimte Groen in Borsse le. Het tuin- en landschapsarchi tectenbureau met vijf vaste me dewerkers richt zich op het ont werpen en uitwerken van plan nen voor de buitenruimte in het zuidwesten van Nederland. De werkzaamhe den variëren van grootschalige projecten tot kleine particuliere tuinen. Lea schat in dat ze elk jaar zo'n vijf tot tien tuinen ontwer pen. „De meeste mensen kloppen bij ons aan omdat ze lijnvoering missen in hun tuin. Vaak zijn ze zelf al bezig geweest met bestrating en planten voordat ze ons inscha kelen", vertelt de jonge tuinontwerpster. Hoveniers kunnen in veel gevallen ook een tuinontwerp leveren, maar dat is volgens Lea niet te vergelijken met het werk van een tuinarchitect. „Een hovenier denkt vaak niet na over belijning en de tuin in het gro tere geheel. Een architect kijkt eerst naar de ligging van een tuin in de omgeving. Wat zijn de landschapskenmerken, grenst de wo ning aan het landschap of staat het midden in een woonwijk? Je kunt overigens prima terecht bij een hovenier, maar mensen die een goed ontwerp waarderen en hier wat meer voor overhebben, komen bij ons te recht." Na een gesprek met de klant waarin de wen sen en eisen worden besproken, begint het proces met het inmeten en maken van een reeks foto's van de tuin en de omgeving. Vervolgens wordt met de meetgegevens en behulp van eventuele bouwtekeningen of Kadastergegevens een geschikte onder grond gemaakt waarna een concept en ont werp kan worden opgesteld. Volgens Lea wordt met de wensen van de klant zoveel mogelijk rekening gehouden, maar is het wel de taak van de architect om mensen te adviseren als ze een niet passende keuze ma ken. Lea: „Als iemand vraagt om een exoti sche uitstraling in een landschappelijke tuin, dan leggen wij uit waarom het niet ver standig is om daarvoor te kiezen." Toch ko men dit soort verzoeken in de praktijk maar weinig voor. „Mensen die bij ons aanklop pen hebben over het algemeen wel oog voor architectuur en de eigenheid van de omge ving." Buro Ruimte Groen zit in een klein mo- numentenpand op het Plein in Borssele. Het is nog een kale bedoening in de tuin vanwege de winter, maar je kunt toch zien dat er een architect aan het werk is geweest. De hagen vormen strakke lijnen evenals de plantvakken en de bestrating. Daarnaast Lea van Liere in de deuropening van Buro Ruimte Groen in Borssele. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48