Tuin in de douche Van al het kraanwater gebruiken we zo'n 68 procent in de bad kamer: dé plek dus voor water besparing. Al moet het wel een ruimte om te ontspannen blij ven. Deze producten helpen er een handje bij. 6 WONEN Weer of geen weer, dit jaar willen we zoveel mo gelijk tijd doorbrengen in de achtertuin. Daar om moet die er tip top uitzien. Felgekleurde bloempotten fleuren de boel op en het eten kan geoogst worden uit ei gen tuin. We vroegen bij drie bedrijven naar de trends voor dit seizoen. De tuin als een plek om door Wendy de Jong John Lankhaar, sfeermaker bij Groenrijk in Middelburg, aan het werk tussen de groene kunststof bloempotten, foto Ruben Oreel Felgekleurde kunststof bloempot ten in bijvoorbeeld groen of fuchsia zijn het dit jaar helemaal voor in de tuin. Het onder- houdsvriendelijke kunststof is al enkele jaren aan een opmars bezig, maar in de rekken van Groenrijk zie je dat het assortiment flink is uitgebreid. „Met felgekleurde potten kun je een tuin in grijstinten echt ophalen", ver telt John Lankhaar, sfeermaker bij Groen rijk in Middelburg. „Mensen houden tegenwoordig van ge makstuinieren. Ze hebben geen tijd om zich bezig te houden met het onderhou den van een Engelse border. Aan de andere kant zie je dan weer wel dat er steeds meer aandacht komt voor het zelf kweken van ge wassen. Het was in het verleden nooit druk in de hoek met zaden. Nu wel. Het is hip om in de eetbare tuin bezig te zijn. Het is niet moeilijk en brengt mensen bij el kaar. Maak je een stoofpotje en heb je een takje tijm nodig? Dan loop je even de tuin in om een stukje af te knippen." Je hoeft geen grote tuin te hebben om met een eet bare tuin aan de slag te gaan. Ook voor wie een dakterras heeft zijn voldoende moge lijkheden. Zo is er de vierkante meter tuin. Die kun je vullen met aarde en verdelen in vakjes, zodat er verschillende gewassen in kunnen. Dat felle kleuren echt de trend zijn voor dit jaar zie je overal in terug, zelfs in acces soires zoals tuinschepjes. Ook kunststof tuinstoelen en parasols zijn verkrijgbaar in bijvoorbeeld fuchsia en paars. „Het is dit jaar ook tijd voor design in de tuin", zegt Lankhaar terwijl hij wijst naar een transpa rante kunststof stoel met een opengewerkt motief. „En deze zit ook nog eens heel lek ker", voegt hij eraan toe. Volgens Lankhaar willen mensen steeds meer tijd in de tuin doorbrengen. En om dat het weer in Nederland niet altijd mee werkt, is er dit jaar meer aanbod in over kappingen. „Mensen kunnen op deze ma nier een leefplek in de tuin creëren waar ze zoveel tijd kunnen doorbrengen als ze wil len, ongeacht het weer. En mocht er toch onverwachts een buitje uit de lucht vallen, dan zijn er all-weather kussens die je ge woon buiten kunt laten liggen zonder dat ze nat worden." - éJèük! Als je de Intratuin in Koudekerke binnenstapt zie je meteen tien tallen canvas doeken in de rek ken staan om in de tuin op te hangen. Een afbeelding van Buddha, lammetjes in de wei of een bloeiende boom kan een ka le schutting opleuken. Het is een van de vele kleurige accessoires die dit jaar verkrijgbaar is voor in de tuin. Naar grijs- en aardetinten moet je echt zoeken. „Je ziet dat mensen steeds meer afstappen van donkere tinten in de tuin. Er is dit seizoen meer plaats voor vro lijkheid door felle kleuren toe te voegen", ver telt Mare Wijne, floormanager bij Intratuin in Koudekerke. Een trend die Wijne ook signaleert is dat men sen steeds meer tijd willen steken in het kwe ken van gewassen in eigen tuin. Naast een uit gebreid assortiment aan planten en bomen om kruiden, groenten en fruit te verbouwen is er ook speciale aandacht voor kinderen en voor biologische gewassen. Wijne: „Door zelf met kweken bezig te zijn leren kinderen weer waar hun eten vandaan komt. Met de biologi sche producten spelen we in op het feit dat mensen tegenwoordig bewuster bezig zijn met gezond eten." In tuinmeubelen is al een aantal jaar veel vraag naar loungesets. Die zijn vooral bedoeld om lekker in onderuit te zakken en bijvoor beeld een boekje te lezen. Op de trend dat mensen steeds meer tijd in de tuin willen doorbrengen is handig ingespeeld met het op de markt brengen van een loungeset op een hoogte waar je ook aan kunt eten. Onder- houdsvriendelijke tuinsets zijn nog altijd in trek en dat zie je terug in het gebruik van ma terialen als polywood. Qua structuur kun je dat vergelijken met kunststof, maar het ziet er uit als hout. De kussens voor het tuinmeubilair zijn kleur rijk evenals alle andere accessoires. Wijne: „Kleuren komen dit jaar overal in terug. Voor al jongere mensen durven daarmee te spelen in de tuin en kiezen voor kleurrijke accessoi res, zelfs barbecues zijn dit jaar te verkrijgen in het groen." Floormanager Mare Wijne aan het werk tussen de plantjes voor in de eigen tuin. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46