PZC 4 5 DE KLUS Doe-het-zelven voor de Woonkeuken is hart van de boerderij 2 3 ACHTER DE VOORDEUR Niemand minder dan prins Charles vraagt om aandacht voor de bijzondere eigenschappen van wol. Maart is dé wol- maand in Wales. Ontwerpers vieren het feestje mee, want ambachtelijk geweven stoffen zijn trendy in het interieur. vergevorderde 10 11 Uitpakken met Pasen Wallace Sewell Eleanor Pritchard 'M Studio Zuiunaga Melin Tregwynt Weefwerk uit Wales Wonen door Suzanne Dijkstra Engeland kent een rijke wolhistorie. Er kwam de beste wol vandaan en er werd veel geweven. Na een forse dip is de weefin dustrie nu weer belang rijk. Op de Parijse beurs Maison et Objet bewezen veel Welsh wevers dat ze met de tijd zijn meege gaan. Ambachtelijk geweven wollen stoffen zijn een trend. Sinds 2010 vraagt prins Charles aandacht voor wol met de Campaign for Wool, een initiatief van belanghebbenden in de interieur- en kledingindustrie. Nog tot en met zondag (24 maart) is het grootste wolfeest ooit: Wool House. In Sommerset House in Londen la ten ontwerpers zien wat je met wol kunt doen. Het evenement heeft een Nederlands tintje door aanwezigheid van wolontwerpster Claudy Jongstra. www.wallacesewell.com www.eleanor- pritchard.com reageren? wonen@depersdienst.nl Als tegenhanger van de oude mer ken begonnen de Londense ont werpsters Harriet Wallace-Jones en Emma Sewell in 1990 hun eigen stof- fenlabel. De ontwerpstudio van de dames ligt in de buurt van een mo len in Lancashire. Wallace en Sewell vallen op door het gebruik van ster ke kleurencombinaties. Ze laten zich inspireren door traditionele En gelse motieven en Schotse tweeds, maar ook door vormen uit de Bau- hausperiode, waarvan ze moderne interpretaties vervaardigen. Vrijwel elke toerist in Londen maakt kennis met de stoffen, want een roodblau we stof van Wallace en Sewell is ge kozen als bekleding voor de bankjes in de metro's van de Engelse hoofd stad. De Britse ontwerpster Eleanor Pritchard houdt van de manier waar op kleur en structuur op elkaar rea geren na het weven. Pritchard weeft deels met de hand in haar studio in Zuidoost-Londen, de rest besteedt ze uit aan een traditionele molen in het graafschap Carmanthenshire, in het zuidwesten van Wales. Hierdoor kan ze volop experimenteren met nieuwe materialen en ideeën. Pritchard haalt inspiratie uit het En gelse landschap en het kleurenpalet van Engelse schilderijen uit midden jaren twintig. Resultaat: wollen de kens met geometrische patronen, strepen en diapositieve patronen. Ze combineert kalkachtige, neutrale tinten met diepe, inktachtige kleu ren. Elke winter presenteert Eleanor Pritchard een nieuwe collectie de kens van pure wol. %-j; x*9 tv: Christian Zuzunaga is een ware kun stenaar met textiel. Zijn bekendste ontwerp is stof Pixels voor stoffen- merk Kvadrat. Deze stof wordt ma chinaal geproduceerd, maar toch is elke lap uniek. Ook houdt Zuzunaga van handgeweven stoffen. In Parijs presenteerde hij nieuwe wollen de kens. Ze maken deel uit van zijn In tegrate: Time and Space-collectie. Deze serie maakt van architectoni sche vormen een digitale afdruk, die vervolgens met de hand wordt geweven van wol. Zuzunaga Studio won er meteen een Editors Award voor beste textiel mee. Helemaal En gels is het werk van Zuzunaga niet. Hij heeft zowel een studio in Lon den als in het Spaanse Terrassa. Hier werken mensen met een handicap. www.zuzunaga.com Al sinds de achttiende eeuw maakt de witte molen Tregwynt in Wales wollen dekens. In de jaren tachtig stopten nagenoeg alle wolmolens in Wales met draaien. Tregwynt over leefde door te innoveren met bijzon dere stoffen. Tegenwoordig werkt de derde generatie uit de familie Griffiths er en zijn er 25 mensen da gelijks bezig met de meest moderne designgarens, die met respect voor de eeuwenlange weeftraditie wor den gemaakt. De producten van Me- lin Tregwynt - waaronder dekens, kussens, lampenkappen en meubels - zijn wereldwijd te vinden in de signhotels en hippe winkels. Afgelo pen jaar vierde de familie Griffiths het 100-jarig jubileum van het be drijf. Voor de liefhebbers: de molen is dagelijks te bezichtigen ■jUHft en maakt onderdeel uit van Pembrokeshire Natio- irenf|ga| na] par|( m www.melintregwynt.co.uk www.campaignforwool.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41