Brink's heeft buik vol van alle overvallen Vrouw in Mini het vaakst bekeurd 'Tekort aan priesters is relatief probleem'Eerste kievitsei IftttMl'il IN HET NIEUWS 3 frrrmii r xf•f^Wl *n«'»rr*rr^*ra rrrrrriifP f iföjillüf PoaaSL VRIJDAG 22 MAART 2013 v V-. lw - '""V 4f' f» T ;fc TTT1T rtJdh -mm --- i*; .r—-J I li 1 'tï»2i Leden van de technische recherche gisteren op het bedrijfsterrein van Brink's in Best. Op de voorgrond ligt een gedeelte van de uit het pand geblazen deur. foto John Claessens AMSTERDAM - De overval op Brink's in Best staat niet op zich. Het bedrijf is de voorbije jaren va ker doelwit geweest van crimine len. Brink's heeft inmiddels de buik vol van al het geweld. Om overvallen op geldwagens en geldtelcentrales in de toekomst te voorkomen, zijn maatregelen no dig, zo liet het bedrijf gisteren we ten. Brink's dringt aan op overleg met alle betrokkenen, zoals het ministerie van Veiligheid en Justi tie, De Nederlandsche Bank, ban ken en waardetransporteurs. „Met het ministerie is afgelopen jaren herhaaldelijk overleg ge voerd over het tot stand brengen van aanvullende maatregelen. De huidige overval laat echter zien dat versnelling hiervan nodig is", staat in de verklaring van Brink's. Het ministerie van Veiligheid en Justitie staat Vanzelfsprekend' open voor overleg, aldus een woordvoerder. Geruchtmakend is de overval, in de nacht van 28 op 29 juni 2011, op een vestiging van Brink' s in Am sterdam Zuid-Oost. Met explosie ven sloegen de rovers een gat in de deur. Met 12 miljoen euro aan papiergeld vluchtten ze over de A2 richting zuiden. Bij Waarden burg verloor de chauffeur de macht over het stuur. De auto vloog in brand en meer dan de helft van de buit ging in vlam men op. De gangsters kaapten ter plekke een andere auto. De poli tie staakte de achtervolging toen de bandieten met automatische wapens het vuur openden. Eén van de verdachten van deze overval staat nu op de nationale opsporingslijst van meest gezoch te personen. Het is een 34-jarige Belg, die zich mogelijk in Marok ko schuilhoudt. Op 28 februari 2012 werd in Leen de een geldtransport beroofd. De daders werden snel aangehouden. Ze hadden niets van doen met de door Paul Bots overval in Amsterdam. In april van dat jaar werd ook een filiaal van geldtransportbedrijf G4S in Nieuwegein doelwit van een over val. Een deur werd opgeblazen en tijdens de vlucht openden de da ders het vuur op de politie: dezelf de werkwijze, maar dit keer zon der buit. Meest recent is de spectaculaire overval op de Brusselse luchtha ven Zaventem op medewerkers van Brink's die op dat moment ju welen in een vliegtuig laadden. In drie minuten tijd wisten de als po litiemensen vermomde daders voor 50 miljoen dollar aan ruwe diamanten te stelen. ALMERE - Ze waren bij leasemaat schappij Athlon zelf ook verrast door de uitkomst. Vrouwen krijgen gemiddeld vaker een snelheidsbe keuring dan mannen, en rijden ook vaker door rood, blijkt uit de statis tieken van het bedrijf. De verschil len zijn enorm. Per gereden kilome ter is het aantal vrouwelijke hardrij ders 30 procent hoger dan het aan tal bekeurde mannen. En ze rijden eens zo vaak door rood. De cijfers kwamen naar boven bij een onderzoek naar zuiniger rij den, vertelt woordvoerster Rian- ne Bos. De databank van Athlon leverde nog meer opvallende cij fers op. Zo negeren leaserijders uit Gelderland en Zuid- en Noord-Holland het vaakst een rood stoplicht. Die uit Drenthe, Overijssel en Friesland doen dat het minst. De beide Hollanden staan ook bij de hardrijders in de top drie, samen met Utrecht. Het zal weinig mensen verbazen dat Porscherijders het vaakst te hard of door rood rijden. Dat de Mini op een tweede plek staat bij de 'door-rood-rijders' lijkt opval lender. Alhoewel; de Mini is voor al geliefd bij vrouwelijke automo bilisten, blijkt uit de databank van Athlon. In een lease-Porsche zit bijna altijd een man. Bij de hardrijders staat de Mini op een vierde plaats, achter de eerder genoemde Porsche, de Audi en de BMW. De onderlinge verschillen zijn groot. Zo wordt een Porsche per 10.000 gereden kilometer 6,2 keer bekeurd, terwijl een Mini 'maar' 1,8 boetes krijgt op die af stand. De gemiddelde snelheids overtreding verschilt ook aanzien lijk. De Porsche wordt gemiddeld geflitst met 13,7 kilometer per uur te veel op de teller. Bij de Mini is dat gemiddeld 11,3 kilometer. Is er ook goed nieuws voor de vrouwelijke automobilist? Ja. De cijfers zijn geen reden de leaseta rieven voor dames te verhogen. En als mannen te hard rijden, ge ven.ze meer gas dan vrouwen. De gemiddelde bekeurde vrouw zat 8,6 kilometer boven de norm, mannen 8,9 kilometer. door Jan Reijnders BREDA - Alleen met een priester als voorganger mogen katholieken deelnemen aan de voor hen belang rijke vieringen van Witte Donder dag, Goede Vrijdag en Paaswake. Dat heeft bisschop Jan Liesen van Breda laten weten aan alle beroeps krachten in zijn bisdom. Ook de bewoners van verzorgings tehuizen worden in de brief van de bisschop 'uitdrukkelijk uitge nodigd zich aan te sluiten bij de vieringen in parochieverband'. Die vieringen zullen door deze nieuwe richtlijn nog slechts in grote centrale kerken kunnen wor den gevierd. Het bisdom heeft nog bijna 150 kerken, maar slechts 32 actieve priesters. Wel zullen voor dit zogenoemde paastri- duüm ook priesters van boven de 75 (emeriti) worden ingezet. Dat er een tekort aan priesters zou zijn relativeert de bisschop. „Het aantal kerkgangers daalt nog sterker. Zo bezien is er nauwelijks een priestertekort. Als je echter vasthoudt aan vieringen in alle af zonderlijke kerken en kapellen, ja, dan is er een nijpend priesterte kort." „Het is niet de bedoeling om van bovenaf regels op te leg gen die het leven van de lokale ge meenschap bemoeilijken, maar om het geloof juist bij de viering van het hoogtepunt van het kerke lijk jaar te bewaren", zo zegt de Bredase bisschop. De eucharistie viering onder leiding van een priester noemt hij 'bron en hoog tepunt' en de viering onder lei ding van een leek moet weer wor den wat zij was: een uitzonde ring. Een uitzondering echter die tijdens het paastriduüm ook niet is toegestaan. Het bisdom Breda telt ongeveer 65 diakens en pastoraal werkers in de parochies. Zij staan nu op de belangrijkste en drukste dagen van het kerkelijk jaar aan de zij lijn. Uit die kring klinken kritische ge luiden, al noemt secretaris Frans Vermeulen van de Vereniging van Pastoraal Werkers dit 'een storm in een glas water'. „Prak tisch gezien kan dit een lastig ver haal zijn, zeker in regio's met al leen maar dorpen zoals de omge ving van Zevenbergen. We moe ten hier naar toe groeien, de soep wordt ook niet zo heet gegeten. Maar de klok terugdraaien zou ik het niet willen noemen en voor pastoraal werkers blijft er nog vre selijk veel werk over." De brief van de bisschop bevat ook gede tailleerde voorschriften over ge bruik van doopwater en paaskaar sen, over aanvangstijdstippen (op Witte Donderdag louter 's avonds en bij de Paaswake na het inval len van de duisternis). Wie tijdens het paastriduüm de communie wenst te ontvangen dient eerst te biechten. „Men dient zich voor te bereiden door het sacrament van de verzoening om eventuele zware zonden eer lijk te belijden." EDE - Het eerste kievitsei van dit seizoen is gevonden op het Bin nenveld in Ede. Harry Dekker, lid van de weidevogelwerkgroep Bin nenveld Oost, trof het ei om 5 voor half 8 aan op een akker. Dat is donderdag bekendgemaakt. exclusief bij Markt 4 Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3