Pot blijft ondanks overwinning van Jong Oranje kritisch Ajax leidt in Europa meeste profs op Sneijder is terug bij' Oranje 32 SPORT WK AFSTANDEN Ireen Wüst zegeviert in Sotsji op de 3 kilometer. Ze aast nu op nog drie wereldtitels. door Barry van der Hooft NIJMEGEN - Op de Israëlische feest dag Pesach (Vrijheidsfeest) liet Cor Pot een voorzichtige glimlach zien, maar bleef hij ook kritisch. De bondscoach won donderdagavond met Jong Oranje in Petach Tikva met 2-1 van Israël, dat deze zomer gastland is voor het jeugd-EK. Pot miste zoals gebruikelijk nog een flink aantal A-internationals, maar werd wel weer een stukje wijzer. Over welke positie zou de bonds coach zich eigenlijk zorgen moe ten maken? Dat zijn er niet veel. Voor vrijwel ieder rugnummer van één tot en met elf kan hij met gemak drie of vier serieuze opties aanwijzen. Alleen rechts achterin zit Pot op dit moment nog wat moeilijk. Ricardo van Rhijn behoort tot de selectie van Louis van Gaal en daarom kreeg Keivin Leerdam ook dit keer weer een uitnodiging. Bij Feyenoord komt Leerdam niet verder meer dan wedstrijden in het belofte team. Daarin speelt hij wel steevast rechtsback, omdat Pot dat zo heeft afgesproken met Ronald Koeman. Leerdam mag dan nau welijks meer op niveau spelen; omdat de spoeling rechts achter in zo dun is mag hij nog steeds hopen op deelname aan het EK. In Israël werd Leerdam na 45 mi nuten afgelost door Jeffrey Bru- ma. Opvallend is ook de situatie aan de linkerkant van de defen sie. Daley Blind (nu bij Oranje) is de eerste optie, Bruno Martins In- di (ook bij het Nederlands elftal) kan er ook spelen. Donderdaga vond koos Pot voor Jetro Wil- lems. De PSV'er maakte daarmee zijn debuut in Jong Oranje, want dat opleidingselftal had hij vorig jaar voor het EK in Polen en Oek raïne overgeslagen. Omdat Willems in de basis begon, had Pot een opvallende bankzitter. Patrick van Aanholt is bij Vitesse aan een sterk seizoen bezig en de huurling van Chelsea solliciteerde in het weekblad VI al naar een plek in de selectie van het grote Oranje. De linksback lag de afgelopen jaren een paar keer in de clinch met Pot, werd ook een tijdje buiten de selectie gehouden, maar kwam steeds weer in beeld. In Petach Tikva moest hij genoegen nemen met een invalbeurt van slechts een kwartier. Van Aanholt was één van de vier spelers die kort voor de 1-2 van Luuk de Jong in het veld was ge komen. Borussia Mönchen- gladbach-spits De Jong benutte een strafschop, nadat hij zelf was gevloerd. Hij bezorgde Jong Oran je daarmee een terechte overwin ning. Nadat Georginio Wijnal- dum in de eerste minuten een grote kans om zeep had gehol pen, kwam de ploeg van Pot na zeven minuten op voorsprong. Aanvoerder Bram Nuytinck kopte een corner van Adam Maher snoeihard binnen (0-1). Omdat Jong Oranje daarna verzuimde de marge te vergroten - Luuk de Jong liet de kans op 0-2 liggen - kon Jong Israël na een half uur uit het niets langszij komen. Muanas Dabbur zorgde voor 8900 toeschouwers voor de gelijk maker. „Na de 0-1 werden we te opportu nistisch", reageerde Pot. „We gin gen met te veel mensen voor de bal spelen. Dan krijg je gewoon problemen. Dat zal er straks op het EK echt uit moeten, anders word je op internationaal topni veau geslacht." Volgens de coach moet Jong Oran je compacter gaan spelen. Pot: „Dus met meer mensen achter de bal. Iedereen zal meer verant woordelijkheid ten opzichte van de speelwijze moeten tonen. Ge lukkig maakten we in de tweede helft wel de winnende treffer, want we waren hier veruit de be tere ploeg." Maandag speelt Jong Oranje op nieuw tegen een deelnemer aan het EK. In Waalwijk is Jong Noor wegen - deze zomer ook aan wezig op het EK - de tegenstan der. Het eerste goud is binnen door Rik Spekenbrink SOTSJI - Wie hoog inzet, kan zijn hand ook zomaar overspelen. Maar de Ireen Wüst van 2013 kent het woord verliezen niet. Op jacht naar vier gouden medailles op het WK afstanden is nummer één vast binnen. En dat was niet de makkelijkste, want de 3 kilometer was de laatste jaren toch vaak een prooi voor Martina Sablikova. Wüst trof donderdag in een ake lig lege Adler Arena juist de Tsje chische titelhoudster. „Daar was ik wel gespannen voor. Je voelt je altijd een soort trekpaard bij haar. Je voelt je continu opgejaagd, want ze blijft aan het vinkentouw en als je haar eenmaal ziet, is het al te laat. En ik wist dat ze hier goed voor de dag wilde komen." Maar de Brabantse pakte meteen de leiding in de race en stond hem niet meer af. Precies volgens plan versnelde ze na vier rondes. En met een prima tijd van 4.02.43 had ze 2,5 seconde over. „Het was een race uit het boekje. Deze titel komt ook niet uit de lucht vallen natuurlijk. Maar het was wel zwaar ijs", vertelde een uiterst ontspannen ogende Wüst. „Afge lopen week was het bij de trai ning veel sneller. Misschien moet mijn frequentie daarom nog wel iets omhoog, in Heerenveen glijd je makkelijker door. Maar eigen lijk was dit een betere race dan twee weken geleden in Thialf, ook al was die vier seconden snel ler." Wüst zei weinig last te hebben van druk van buitenaf, nu ze zich zelf het zeer ambitieuze doel van vier keer goud heeft gesteld. „Ja, iedereen verwacht veel van me. Maar die druk leg ik mezelf op. JOESKOV VERRAST, NEDERLANDERS STELLEN TELEUR Denis Joeskov heeft voor een verrassing gezorgd door de 1500 meter op zijn naam te schrijven. De Rus zette in Sotsji een tijd neer van 1.46,32 minuten en liet daarmee de favorieten achter zich. De Amerikaan Shani Davis werd tweede in 1.46,83 en het brons ging naar de Rus Ivan Skobrev: 1.46,97. In de schaatshal waar over een klein jaar de Olympische Spelen zijn, speelden de Nederlanders geen rol. Mark Tuitert, de rege rend olympisch kampioen, deed het met de zevende plaats als bes te: 1.47,61. De laatste Nederlandse wereld kampioen op de 1500 meter is Er- ben Wennemars. Hij snelde in 2003 naar de beste tijd. Het is gewoon mogelijk. Ik kan volle bak gaan, want na dit week einde zit het seizoen erop. Dat is trouwens toch al geslaagd, ik zou morgen het vliegtuig terug kun nen nemen." Haar ereronde had iets treurigs, met zo weinig mensen op de tri bunes. Er is geen vrije verkoop voor hef toernooi, toeschouwers hadden zich al van tevoren moe ten melden en krijgen een offi ciële accreditatie. „Ik zwaaide nog naar mijn ouders en een paar ken nissen. Maar de entourage is wel een soort van jammer." Misschien wel net zo blij als Ireen Wüst was Claudia Pechstein. Met haar 41 jaar pakte de Duitse ze ventien jaar na haar eerste medail le ooit op het WK afstanden num mer 27. Om het te vieren trok de Duitse ISU-vicevoorzitter Jan Dij- kema tijdens de medailleceremo nie naar zich toe voor drie kus sen, waar Wüst het met een hand had moeten doen. „Ik kon het echt niet weigeren", lachte Dijke- ma. „Iets anders: ik juich het toe dat er drie nationaliteiten op het podium stonden." Want waar al gespeculeerd werd over een Nederlands podium, ble ven Diane Valkenburg en Linda de Vries met een vierde en vijfde plek achter. Valkenburg liet haar tranen lopen, teleurgesteld omdat Pechstein haar op het laatste rech te eind nog passeerde. „Ik kon het gewoon niet doortrekken, ik was vermoeid. Dit had zo niet mogen gebeuren." De Vries baalde ook. „We ston den twee weken geleden nog met z'n drieën op het podium, dus ik had daar nu ook op gehoopt. Maar ik heb geen excuus, het was ge woon niet goed genoeg en het ver schil met Ireen is heel groot." door Eric de Jager NEUCHATEL - Er is de afgelopen ja ren flink geruzied over de kwaliteit van de jeugdopleiding van Ajax, maar de Amsterdamse club is wel hofleverancier van de hoogste Euro pese voetbalcompetities. Dat blijkt uit onderzoek van voetbalweten schappers van het internationale in stituut voor sportstudies CIES. Ajax had vorig seizoen maar liefst 69 op De Toekomst opgeleide spe lers op de Europese velden lopen. Daarvan speelden er zestien voor de club zelf, de andere 53 kwamen uit in een van de 31 onderzochte hoogste divisies. De Nederlandse club heeft daarmee meer voetbal lers klaargestoomd voor Europa dan grote clubs als Real Madrid, Manchester United en Barcelona. De Catalanen staan wel hoog op de lijst: ze leverden 53 profs af, waarvan er zeventien bij de club onder contract stonden. Achter Ajax zijn de clubs die het meeste voor Europa opleidden Partizan Belgrado uit Servië (60 spelers) en Hajduk Split uit Kroatië (55 spelers). Nederland traint veel jeugdspelers voor het grote werk, want Fe yenoord en PSV staan ook in de top twintig. De Rotterdammers hadden dertien spelers uit 'eigen kweek' onder contract en er speelden nog 32 oud-Feyenoor- ders bij andere clubs. Daarmee zijn ze de achtste club in het oplei dingsklassement. PSV staat op plaats twintig met 34 opgeleide profvoetballers. Opvallend is dat daarvan 32 emplooi bij een andere club vonden en er maar twee eredivisiespeeltijd kregen in Eind hoven. door Roel Wiche NOORDWIJK - Als Wesley en Yo- lanthe in Istanbul een avondje bui ten de deur willen dineren gaat dat zo: Wesley Sneijder belt de pri- vé-chauffeur die 24 uur per dag tot zijn beschikking staat en binnen een paar minuten staat er een auto met geblindeerde ramen voor de deur. Die manoeuvreert de ster voetballer en zijn glamourvrouw door het chaotische verkeer naar een restaurant, waar een tafeltje verdekt staat opgesteld. En dan al weten ze dat er een volksoploop komt, voordat het eerste schaaltje met knoflooksaus is geserveerd. Sneijder: „Binnen vijf minuten staat het buiten helemaal vol. Het restaurant belt onmiddellijk rond dat we er zijn, natuurlijk. Ach, ik wist wat me te wachten stond. Twee jaar geleden maakte ik een Wesley Sneijder cruise en liep ik even door de gro te bazaar van de stad. Ook toen al moest ik vluchten." Hij begint zich thuis te voelen in Istanbul, de kosmopolitische mil joenenstad. Sneijder heeft in zijn penthouse tegenwoordig zelfs een klassieke witte vleugel, al dansen zijn vingers nog lang niet zo virtu oos als zijn voeten. Als hij de gek te van de straat even wil ontlo pen, stapt hij op een bootje op de Bosporus, waar hij uitzicht heeft op twee continenten. Laat ze maar komen, de critici die zijn wintertransfer van Internazionale naar het ambitieuze Galatasaray een zwaktebod noemden. „Er is overal geschreven dat ik weken over dit besluit heb nagedacht. Maar dat heeft slechts twee dagen geduurd. Ik heb twee coaches om advies gevraagd. Bondscoach Van Gaal en Mourinho, mijn ex-trai- ner bij Inter met wie ik altijd con tact heb gehouden. Zij waren posi tief. En ze hebben gelijk gehad. Ik dacht ook altijd: er zijn maar drie of vier clubs in Thrkije die iets voorstellen. Maar de hele competi tie is verrassend sterk." Je zou bijna vergeten dat hij pas 28 jaar is. Er zou nu al een lijvige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32