Stabat Mater van Boccherini troost I I I 30 CULTUUR ZEEUWS MUSEUM De nieuwe presentatie van mode en streekdracht in het Zeeuws Museum gaat morgen open voor het publiek. 9 Streekdracht en mode hebben heel goed naar elkaar gekeken. AGENDA 9 Van Swieten Society. door Jeanette Vergouwen MIDDELBURG - De periode waarin her en der Passionen worden uitge voerd, met de Matthaus Passion van Bach als absolute koploper, is in volle gang. De Van Swieten So ciety zorgt zondag in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg voor een aangename afwisseling met het paasprogramma Consumatus est. De Van Swieten Society, voor heen Musica Classica, is in 1993 door fortepianist Bart van Oort opgericht De naamsverandering in 2002 was een bewuste keus. Het ensemble was zich, naast de vroege romantische werken uit de vroege 19e eeuw, gaan verdie pen jn de muziek uit de 18e eeuw: de Weense klassiekers. Daar is de naam van de Nederlandse musi cus en diplomaat Baron Gottfried van Swieten nauw mee verbon den. „De Matthaus Passion van Bach voeren wij niet uit, we heb ben een speciaal programma sa mengesteld dat de musici op het lijf geschreven is", zegt cellist Job ter Haar. „Hoogtepunt van de uit voering is het ontroerende Stabat Mater van Luigi Boccherini voor sopraan en strijkkwintet na de pauze en we beginnen met passie muziek van Vivaldi, Caldara, Haydn en het strijkkwartet van Boccherini dat op thema's uit zijn Stabat Mater is gebaseerd." Ter Haar omschrijft het ensemble als volgt: „Wij zijn de specialisten in het uitvoeren van klassieke en vroeg romantische kamermuziek met originele instrumenten en bijbehorende expressiemiddelen. Hiermee onderscheiden we ons van andere ensembles en brengen bekende maar ook onbekende re pertoire uit die tijd tot leven voor het publiek van nu." Alle werken van het programma Mode drukte door Rolf Bosboom houden verband met de passie- tijd. Sinfonia 'La passione di Gesü Signor nostro' van Antonio Calda ra en Sinfonia 'al Santo Sepolcro' van Vivaldi zijn korte stukken voor strijkkwartet, duidelijk ge schreven voor de passietijd. Ze be vatten veel bijbehorende symbo liek: kruismotieven en dalende lij nen die regelmatig voorkomen in muziek voor een begrafenis. Het Consummatum Est uit Die Sieben Letzte Worte van Joseph Haydn is een verklanking van de bekende woorden: het is volbracht en het Strijkkwartet in c, Op. 42 nr. 1 van Boccherini zorgt voor een gevoels matige eenheid in het program ma omdat het thema's bevat van zijn Stabat Mater. Sopraan Francine van der Heij den, die regelmatig samenwerkte met Ton Koopman en Frans Brüggen, zingt de lyrische vocale soli in het Stabat Mater. „Zij bezit een lyrische sopraanstem", zegt Ter Haar. „Dit werk is uitermate geschikt voor haar. Het stuk stelt hoge eisen aan de sopraan: ze moet meer dan veertig minuten vrijwel ononderbroken zingen. Daarvoor moet je veel ervaring hebben met zowel oratorium als opera. Die ervaring heeft zijden ik weet zeker dat zij zal ontroeren. Het Stabat Mater van Boccherini is ontroerend omdat het geen hef tige passages bevat, maar eerder mild en vriendelijk klinkt. Het biedt troost.' De Van Swieten Society trad al en kele keren op in de concertzaal in Middelburg. Job ter Haar is vol lof. „Wij vinden het altijd fijn om in Middelburg op te treden, om dat het een van de mooiste zalen van Nederland is en we hier altijd een goede band met het publiek ervaren." Van Swieten Society, zondag, Zeeuw se Concertzaal, Middelburg, 14.30uur. MIDDELBURG - In juni 2007 her opende het Zeeuws Museum na een rigoureuze verbouwing. Nu, zes jaar later, acht het de tijd rijp om zijn vaste presentatie te her zien. Sinds december zijn de her ingerichte Wonderkamers te be zoeken; volgend jaar wordt de ge schiedenisvleugel onder handen genomen. Dezer dagen leggen de medewerkers de laatste hand aan de vernieuwing van misschien wel het meest tot de verbeelding sprekende deel van de collectie: mode en streekdrachten. Vanaf eind achttiende eeuw ruk te, mede dankzij de Industriële Revolutie, de mode op. Vrijwel pa rallel ontwikkelde ook de streek dracht zich. Dat waren allerminst losstaande processen, zegt Karina Leijnse, styliste mode en depotbe heerder bij het Zeeuws Museum. „Ze hebben heel goed naar elkaar gekeken. Daardoor is de streek dracht in honderd jaar ook zo ver anderd. Jonge meiden zagen in de mode mooie dingen, die ze vervol gens integreerden in hun eigen kleding. Met deze presentatie wil len we het verhaal vertellen dat de mode van toen de streekdracht heeft beïnvloed, zoals de streek dracht de mode van nu weer beïn vloedt." De presentatie, met uitsluitend stukken uit de eigen collectie en verdeeld over twee zalen, omvat drie thema's. Bij binnenkomst stuit de bezoeker eerst op Dressed in Zeeland, met fraaie voorbeelden van mode zoals die in de achttien de en negentiende eeuw in het straatbeeld was te vinden. Wie goed kijkt, ziet elementen die in de Zeeuwse streekdracht werden overgenomen, zoals de queue de Paris, de 'staart' die in dames ja ponnen werd gecreëerd. Tegelij kertijd was er ook een groot ver schil, vertelt Leijnse. „Mode werd Karina Leijnse Rechts: Mode uit de 18/19e eeuw. Links: kleding met inbreng van heden daagse ontwerpers. Boven is de video van Eduard Walhout te zien. gemaakt met patronen, waarbij de stukken aan elkaar werden ge naaid. Streekdracht werd gevou wen uit onversneden stof." Dezelfde zaal biedt ruimte aan In spired by Zeelandeen podium waarop is te zien hoe hedendaag se ontwerpers zoals Rianne de Witte, Victor de Bie en Lidewij Corstiaans worden geïnspireerd door streekdracht. De bedoeling is dat elk jaar een andere ontwer per de invulling verzorgt. Boven het podium wordt een vi deo vertoond van Eduard Wal hout van InMyOpinion uit Goes. De modefoto's die het museum sinds 2005 heeft gemaakt, heeft hij zo gemonteerd, dat ze tot le ven lijken te komen. De tweede zaal is geheel gewijd aan Made in Zeeland, ofwel de 19e- en 2oe-eeuwse streekdrachten. „De regel was: hoe bonter, hoe be ter. Dat moet deze zaal ook uit stralen: veel en bont", zegt Leijn se. Dat geldt zeker voor het voor beeld van Axelse dracht dat wordt getoond. „Zó vol met kralen en borduursels. Dat zie je nergens in Zeeland. Daaruit blijkt hoezeer men een eigen koers ging varen. Iedereen zette zijn eigen identi teit neer via de kleding." Opvallend is vooral ook de schil derij enwand, waarop te zien is hoe de kleding werd gedragen. Opgenomen zijn diverse verse aanwinsten, zoals Aanbidders van de herders van Jan Heyse, Bruidje van Oud-Beijerland van Thérèse Schwartze en Zeeuws interieur van Adolphe Dillens, maar ook beken de werken zoals Aan de toog van Charley Toorop en diverse Kim- pes. Een andere wand bevat zeventien uiteenlopende mutsen, als ware Zeeuwse schatten gepresenteerd. Dat geldt tevens voor de kleding stukken, stoffen en sieraden in de diverse vitrines verspreid over de ruimte, zoals een korsetje. Dat werd gedragen als bovengoed, ver zekert Leijnse: „Wat Jean Paul Gaultier met Madonna deed, dat gebeurde hier al aan het eind van de negentiende eeuw." De nieuwe modepresentatie is vanaf zaterdag te zien. Gratis rondleidingen: za 23 maart (14.00/14.45 uur), zo 24 maart (14.00/14.45 uur) en di 26 t/m vr 29 maart (16.00 uur). Reserveren via: rondleidingen@zeeuwsmuseum.nl of 0118-653000. I 1 Meer agendanieuws vindt u op onze website. OP PAD Goes Open studio kunstenares Ineke Otte, 's-Heer Elsdorpweg 39,13.00-17.00 uur Manda Heddema in gesprek met schrijfster Hassnae Bouazza, over haar boek*Arabieren kijken', Boekhandel De Koperen Tuin, 15.00 uur Middelburg Signeersessie Kees van Kooten, auteur van het Boekenweekgeschenk 'De verre kijker", De Drvkkery, 16.00 uur Vlissingen Kees van Kooten met de theatershow 'Kees van Kooten speelt zich af, Arsenaaltheater, 20.00 uur Zierikzee Herdenking bij Joods monument door leerlingen J. I. de Jongeschool. Hoek Grachtweg/Caustraat. 11.00 uur. PODIUM 's-Heer Abtskerke Duo de la Chapelle Sauvage (Liudmila Harbuza en Karei De Wilde, viool en or gel) interpreteert parels uit de barokmu ziek op verfrissende wijze, Kerk, 20.00 uur Hulst FoXart, talentenjacht leerlingen Rey- naertcollege, Locatie Zoutestraat, 19.30 uur Middelburg Miniconcert'door strijkkwartet Zapp4, De Drvkkery, 15.30 uur Komedie 'Een verhuizing met onge makken' door Toneelver. Tot Leringhe en- de Vermaeck, Wijkgebouw De vergulde baars, 20.00 Motownhead 'The Soultrip Express', Schouwburg, 20.00 uur Strijkkwartet Zapp4 met The Radio- head Songbook, De Spot, 21.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Cabaret 'Herman in een bakje Geiten- kwark', De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Bert Visscher met 'Afijn', Scheldetheater, 20.00 uur Punkrockband Homer en Generation 84 in voorprogramma, De Pit, 21.30 uur Vlissingen Toneelvoorstelling '8 Vrouwen' van Ro bert Thomas, gespeeld door de Zeeuwse Komedie. Bewerking en regie: Katinka van den Dool, Theater Vestzak'99, 20.30 uur Steeier: Led Zeppelin-Tribute. Deze band staat bekend als de beste Led Zep pelin tribute van de Benelux en won eer der de prestigieuze Clash of The Cover bands popronde Panta Rhei, 21.30 uur Zierikzee Tragikomedie 'Spirit', Theatergroep Zierik, Multifunctioneel Centrum, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30