Rechter spreekt Vlissinger vrij na tekortschieten politie-onderzoek ZEELAND 23 commentaar Mijn Zeeland 'Twee tegen één voor Sluiskil-West' 'Altijd iemand om mee te kletsen' Verzetsmannen na 70 jaar weer naam Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 VRIJDAG 22 MAART 2013 Zeeuwen zijn honk vast. Vooral Zeeuws- Vlamingen. Dat blijkt uit data van het Meer- tens Instituut. Dit is een pret tig gegeven. Met bevolkings- krimp in het vooruitzicht hoeft deze provincie tenminste niet te vrezen voor een complete leegloop. Veel jongeren blijven, als ze de kans krijgen, graag hier. Of ze keren later terug. De ze voorkeur legt een goede ba sis voor de sociale en economi sche structuren van de toe komst. De gegevens over verhuisbewe- gingen zijn niet in alle opzich ten geruststellend. Wie uit Zee land vertrekt, neemt meteen een grote afstand. Dat legt een flinke claim op de familieban den. Verder is een deel van de honkvastheid zeker uit nood geboren. Wie bijvoorbeeld weg wil voor een baan in de Rand stad, moet qua woonlasten doorgaans een kloof over bruggen. Vooralsnog lijken voor veel Zeeuwen de voordelen van het leven in de kleine Zeeuwse ge meenschap groter dan de nade len van het relatieve isolement, de band met de oude omge ving sterker dan de aantrek kingskracht van het nieuwe. Dit blijft niet vanzelf zo. Het is zaak dat de balans niet naar het negatieve doorslaat. De op dracht lijkt duidelijk: maxima le aandacht voor goede voorzie ningen en verbindingen. De kracht van kwaliteit: zij n oersterk daille is dat als ze vertrekken, dat ook gelijk veel verder weg is. Die drempel is dus veel hoger dan wat voor de meeste andere gebie den in het land geldt." Als voorbeeld wijst Van der Wouw op de situatie in de ge meente Sluis. Volgens de gege vens van het Meertens Instituut wonen de achterkleinkinderen van de generatie 1880-1900 die zijn verhuisd, gemiddeld op 101 ki lometer afstand van hun geboorte streek. Daarentegen vinden Schouwen-Duivelanders die het eiland verlaten gemiddeld 50 kilo meter hun heil, met Rotterdam als overduidelijk vestigingscen trum. „Dat Zeeuwen verder van hun geboortestreek vandaan ver huizen, heeft te maken met stu die en werk. En de meeste steden liggen hier nu eenmaal niet om de hoek." Zijn de Zeeuws-Vlamingen honk vast, de inwoners van Kapelle zijn dat juist weer niet. Slechts 8,7 pro cent in die gemeente is daar ook geworteld. Maar pas echt opval lend is volgens Van der Wouw de ontwikkeling in Veere. Ook daar een uitzonderlijk lage honkvast heid (12,7 procent). Echter, ver weg gaan ze nooit. Vlissingen en Middelburg telt inmiddels vele (van oorsprong) Veerenaren. „Van der Wouw wipt op van zijn bu reaustoel. Heel bijzonder!" Een mogelijke verklaring voor die ont wikkeling zoekt hij in het beschik bare (betaalbare) woningaanbod voor jonge gezinnen. „Of eigen lijk het gebrek daar aan." Daar zit ook een belangrijk verschil met Zeeuws-Vlaanderen, waar vol doende betaalbare huizen te vin den zijn. Goedkoop wonen kan volgens Van der Wouw een belangrijk ar gument zijn om na een studie te rug te keren naar de geboorte streek. „Maar veel belangrijker is toch nog, vind je daar een baan waar je ook carrière in kunt ma ken. En is er genoeg te beleven in de omgeving?" „Kom maar in de kippenren", roept Lidy Minnik-de Witte. Uitnodigend houdt ze de deur van de hoofdzaal van dorpshuis 't Meulengat in Sluiskil open. Binnen zitten leden van de koersbalclub aan de koffie en de thee, aan een lange tafel. Het is pauze en Lidy (60) heeft even de tijd om wat te babbelen. „Ja, ja, ik ben op Sluiskil geboren. En ik zal je zeggen: ik ga er nooit meer weg. Ik zal er doodgaan Lidy moet iets bekennen. Ze is Sluiskil wel eens ontrouw geweest. „Ik heb in Terneuzen gewoond. Mijn man komt uit Terneuzen, maar ik vond het daar niks. Wij zijn teruggekomen, lekker terug naar Sluiskil. De saamhorig heid onder elkaar is hier veel groter. Ik ken hier iedereen. Kom ik in de winkel, dan is er altijd wel iemand met wie ik kan kletsen." Haar opa kwam al van Sluiskil. Hij reed met een kar rond met allerlei koop waren. Haar dochter is vorig jaar vertrokken, naar Haarlem. „Ze houdt meer van de grote stad." En haar zoon woont in Hoek. „Dichtbij zijn werk, bij Dow, maar we hebben nog volop familie op Sluiskil, hoor." AFSTAND TUSSEN GENERATIES 4 Hoe ver wonen achterkleinkinderen (in 2007) van de gemeente waar hun overgrootouders (geboren tussen 1880 en 1900) ter wereld kwamen? Els Dubbelman-Ryckaert had graag buiten Sluiskil willen kijken. Zo'n vijf entwintig jaar geleden deed die kans zich voor. De wijk Sluiskil-Oost moest tegen de vlakte. De keuze was tussen verhuizen naar Sluiskil-West, het 'echte dorp' aan de andere kant van het Kanaal Gent-Terneuzen, of naar de stad Terneuzen. Het ging er in huize Dubbeldam-Ryckaert demo cratisch aan toe. „Mijn dochter woonde nog thuis. Zij wilde naar Sluis kil-West en mijn man ook. Het was twee tegen één." Spijt? Nee, dat woord neemt Els (69) niet in de mond. „Ik zou niet weten hoe het anders was gelopen." Ze staat inmiddels aan de biljarttafel in dorpshuis 't Meulengat om te biljarten met vriendinnen. „Voor een klein dorp als Sluiskil is hier best veel te doen. En alle voorzieningen die we moeten hebben, zoals een supermarkt en bakker, die zijn er... nog." Haar vader is van Sluiskil, haar moeder komt van de overkant, 'helemaal' van 's-Heer Arendskerke. Els zegt ietwat stoer „Ik kan, denk ik, overal wel wonen; overal waar brood gebakken wordt." foto's Camile Schelstraete hemelsbreed Gemiddelde afstand* 70 km of meer 50 tot 70 km 40 tot 50 km 30 tot 40 km minder dan 30 km bestond nog niet eind 19e eeuw infographic De Persdienst bron Meertens Instituut door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG/VLISSINGEN - Hoewel hij geen verklaring kon geven voor een uit misdrijf afkomstig geldbe drag van 20.000 euro dat op zijn re kening was gestort, is een 24-jarige Vlissinger gisteren door de Haagse politierechter vrijgeproken van op lichting. „Het strafdossier schiet te kort, er is onvoldoende onderzoek gedaan", zei rechter H. Steenhuis. Het Openbaar Ministerie ver dacht de Vlissinger ervan dat hij eind 2011 een bedrijf uit Gouda belde waarbij hij zich uitgaf voor een medewerker van de ABN-bank. Zo zou hij volgens de dagvaarding inlogcode en wacht woord hebben losgekregen, waar na er 20.000 euro werd afgeboekt naar rekening van verdachte. Maar een vrouw had het bedrijf gebeld en de Vlissinger is duide lijk een man, zo kon de rechter gisteren met eigen ogen waarne men. Het naar verdachte overgemaakte geld was volgens de politie snel weer van zijn rekening opgeno men, verdwenen dus. „Maar hoe is dat dat dan gebeurd? Ik kan dat nergens in het dossier lezen", al dus rechter Steenhuis droogjes. De ontkennende verdachte liet weten dat zijn pinpas was gesto len. Misschien hadden onverlaten zijn rekening gebruikt voor hun snode praktijken. „Mijn cliënt lijkt het slachtoffer te zijn gewor den van een geraffineerd crimi neel netwerk", voegde advocate M.S.C Leistra nog toe. „Maar ik geloof verdachte niet", probeerde de officier van justitie. Tevergeefs. De ABN-bank, dat de schade aan het bedrijf vergoedde, is het geld defintief kwijt, zo lijkt het. „Mag ik nog wat vragen?", vroeg de Vlissinger na zijn vrijspraak aan de rechter: „Waar kan ik een nieuwe bankpas krijgen?" DRIEBERGEN - De verzetsmannen Nicolaas van der Horst uit Amster dam en Nicolaas Corstanje uit Goes hebben na 70 jaar hun naam terug. Beide mannen werden in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's geëxecuteerd en anoniem begraven. Speurwerk leidde naar een naamloos graf in Hoofddorp waar Van der Horst werd gevon den. Corstanje werd in Leusden naamloos begraven. Dankzij DNA van nabestaanden konden de twee geïdentificeerd worden. X ZEER LUXE A PEA RTF M ENTEN A A Ni D E O O S T$ INGEi. N G O ES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23