KOOPZONDAG IN GOES 24 MAART Kabinet wil vangstverbod op Krammer Volkerak niet opheffen I I I I Wegstoppen 22 ZEELAND brieven Het Meertens Instituut heeft een databank opgezet die inzicht geeft in de verhuisbewegingen in Nederland. 'Samen houden we ons dorp sterk' VRIJDAG EF Cyprus II Cyprus Hedwige VAN 13.00 TOT 17.00 UUR P Zeeuwen zijn verknocht aan hun geboortestreek. Als werk of studie hen niet dwingt te verhuizen, blijven ze het liefst hier. Velen keren op latere leeftijd ook terug naar hun wortels. HONKVAST IN ZEELAND FF Oitdine van der Vleuten Zeeuwse wortels De deur zwaaide open, en daar was het: eeuwig twist punt tussen hem en mij, de videoverzameling. „Waarom doe je die deur open?", vroeg ik verwijtend. „Omdat ik Liar, Liar pakte", ant woordde hij. „En om Dumb and Dumber terug te zetten." Ik haat die kast. Video's zijn zóóó twintigste eeuw. En ruim teverslindend bovendien. „Hee, The Spice Girls!", riep hij illustratief, twee video's om hoog houdend. „Denk je dat je dochter ze nog terug wil? Of wil ze niet meer weten dat ze die ooit goed heeft gevonden?" Mijn oog viel op veertig centi meter Fawlty Towers, twaalf af leveringen die een hele plank besloegen. „Hoeveel dvd's kun je daar wel niet op kwijt?" mij merde ik. „Hoeveel harde schij ven kun je daar wel niet neer zetten?", was zijn wedervraag. Ik herhaal het nog maar eens: video's zijn zóóó twintigste eeuw. „Alles maar wegflikkeren?", op perde ik. „Ik kan die planken goed gebruiken. Hij schoot on- middelijk in de contramine. „Gebeurt niet", repliceerde hij. „Hier: A Clockwork Orange. En Frida, met een naakte Selma Hayek. Tombraider, met Angeli na Jolie: gaan we echt niet weg gooien!" Hij stopte Angelina en Frida liefdevol weer in de kast. „Trouwens, soms zijn die oude banden wel grappig. All the pre sidents men, van tv opgeno men. Samen met de reclames uit die tijd. Prachtig tijdsbeeld." Eigenlijk wist ik al waar dit op uit ging draaien. Wat ik wilde bewaren, mocht van hem wel weg. En vice versa. Hij pakte weer een nieuwe vi deo. „Rebel without a cause. Zo'n zeikfilm, eigenlijk. O, en deze kan wel weg: Lacho Drom. Dronken zigeuners. Als je uit Berkel Enschot komt, zeg je dan: Doe weg, doe weg." Ik protesteerde. „Prachtige zi geunerfilm. Je hebt gelijk. Alles wegdoen zou zonde zijn." „Weet je wat? Pak jij wat je heb ben wil. En dan doen we die deur gewoon weer dicht." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hoe is het mogelijk dat Rutte in stemt met weer een lening, dit maal aan Cyprus. Terwijl hij naar eigen zeggen dit met 'grote terug houdendheid en irritatie' doet. Rutte geeft blijk van visieloze po litiek. Hij doet dingen die hij ei genlijk niet wil, ja zelfs kwalijk lijkt te vinden. En dat is het ook, kwalijk. Witgewassen Russische miljarden worden nu door Rutte en co legitiem gemaakt zonder dat het hen een euro kost. Los van de Russen. Het zou veel principiëlere politiek zijn dit land net als Griekenland niet verder meer te steunen! Wat rot is mag rot worden ge noemd en dient uit de mand te worden gehaald, beste Mark en Jeroen. Hans van der Zwan Noordeinde 18, Koudekerke Het is werkelijk een schandaal dat de gewone spaarder in Cyprus door de Eurogroep, onder leiding van onze Jeroen Dijsselbloem, van 6,7 tot 9,9 procent van hun spaargeld wordt bestolen. Ze moe ten maar even meebetalen aan de problemen veroorzaakt door de heren van de banken en de maf fia. En wie zegt ons dat dit straks niet in Spanje, Italië en in Neder land gaat gebeuren? Wie stopt deze roversbende? Die ven moeten worden opgepakt en in de gevangenis. Wie doet er mee aangifte? Jan Pilaar Oude Diep 4, Goes De Hedwigepolder onder water als natuurcompensatie voor het uitdiepen van de Westerschelde. De Antwerpse haven mag van de Vlaamse regering uitbreiden met duizend hectare, wat ontwikke ling van het Saeftinghedok op de linkeroever mogelijk maakt. Waarmee worden de Nederland se grensbewoners gecompen seerd? Rene Goossens Emmabaan 54, Koewacht door Marcel Modde en Harmen van der Werf MIDDELBURG - Dat Zeeuwen zo ver knocht zijn aan hun geboorte streek, heeft alles te maken met 'de thuisbeleving', zegt Dick van der Wouw van het Zeeuws So ciaal Cultureel Planbureau Scoop. „Net zoals Friezen dat hebben. Een gevoel dat je daar gewoon hoort." Bijna zestig procent van de Zeeuwen woont hier al minstens vier generaties aaneen, leert de nieuwste databank van het Meer tens Instituut. Een stad als Am sterdam, met toch ook een hele ei gen identiteit, kan daar in de ver ste verte niet aan tippen. Krap zes tien procent yan de huidige gene ratie Amsterdammers kan bogen op een lange familiegeschiedenis in de hoofdstad. Dat komt, legt Van der Wouw uit, door de hele grote doorstroom. „In tien jaar tijd is de helft van de bevolking ververst. En die hebben zich dan allemaal Amsterdammers ge voeld. Amsterdammer kun je wor den, Zeeuw bén je." Het zijn hier met name de Zeeuws-Vlamingen die dicht bij het thuishonk blijven. Dat beeld wordt ook bevestigd in een bevol kingsonderzoek (de Sociale Staat van Zeeland) dat Scoop in 2009 uitvoerde. In de top tien van de meest honkvaste dorpen kunnen Peter Vermeire wacht bij de Antoniusschool in Sluiskil zijn zoon Colin (5) op, met een grote groep ouders. Zijn dochter Megan (3) is er ook bij. „Schouders eronder en samen het dorp sterk houden", schetst Peter de mentaliteit van de echte Sluiskillenaar. Helaas, Peter (41heeft zijn eerste veertien levensjaren in Hoek gewoond. „Maar mijn ouders komen allebei uit Sluiskil, mijn grootouders ook", voegt hij direct toe, „en ik ben hier sinds m'n veertiende niet meer wegge weest. En ik zou ook niet meer weg willen." Het gemeenschapsgevoel, het verenigingsleven, dat maakt Sluiskil groot, volgens Peter. Hij draagt daar zelf meer dan één steentje aan bij, als be stuurslid van het Oranjecomité, als lid van een bouwgroep voor het carna val, als vrijwilliger bij de jaarlijkse Gildefeesten. Sluiskil kan zich geen betere ambassadeur wensen dan Peter. Hij woont in de Middenstraat met vrij uitzicht op de zeeschepen die over het Kanaal Gent-Terneuzen passeren. „Dat is uniek, dat zie je nergens zo." er zeven tot een hechte geloofsge meenschap worden gerekend. De overige drie liggen in de grensre gio. Van der Wouw: „In Oosterland gaf 53 procent van de inwoners als antwoord dat ze altijd in dat dorp hebben gewoond. Dus niet dat ze zijn verhuisd en later zijn teruggekeerd, nee, meer dan de helft van de lokale bevolking heeft daar altijd gewoond. Dat is veel." Wat Sluiskil, Sint Kruis en Eede in die top tien doen, heeft even zeer met een hechte dorpsge meenschap te maken, aldus de Scoop-onderzoeker. „Een buiten staander zou misschien voor geen goud in Sluiskil willen wonen, maar ze organiseren er van alles! Tot aan een internationaal biljart- toernooi toe. Feit is dat de helft van de Zeeuws-Vlamingen blijft zitten waar ze zit. De geïsoleerde ligging zal daar ongetwijfeld in een belangrijke rol in spelen. Want de andere kant van de me- Scoop heeft in 2009 bevolkingson derzoek gedaan. In deze 'Sociale Staat van Zeeland' stond onder meer de vraag centraal 'Waar heeft u hiervoor gewoond?' Het eerst mogelijke meerkeuze ant woord was: 'Ik heb altijd in deze kern/wijk gewoond'. Daaruit blijkt dat inwoners van Oosterland (53 het meest honk vast zijn. De top tien bestaat verder uit: 2: Westkapelle 47 3: Arnemuiden 43 4: Sluiskil 43 5: Aagtekerke 43% 6: Meliskerke 43 7: Sint Kruis 42 8: Eede 41 9: Stavenisse 40% 10: Sint Philipsland 39 Databank:-www.meertens.nl door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet wil niet per 1 april het vangstverbod op wolhandkrab in het Krammer Vol kerak opheffen. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Visserij, PvdA) heeft het voorstel van SGP, CDA,. Christenunie, PW en VVD - een meerderheid in de Tweede Kamer - donderdag avond 'ten stelligste ontraden'. Sinds 1 april 2011 geldt in een aan tal gebieden in Nederland een vangstverbod voor paling en wol handkrab. Veel van de daar aanwe zige paling en wolhandkrab bevat hoge concentraties van het schade lijke dioxine. Het verbod geldt on der meer op het Krammer Vol kerak (ten oosten van de Grevelin- gendam en de Philipsdam tot aan de ingang van het Schelde-Rijn- kanaal). De Kamer stelt vast dat het witte vlees van de wolhand krab voldoet aan de Europese gezondheidsnormen. De dioxine zit alleen in het bruine vlees van de krab. Daarom vindt de Kamer dat met etiketten op de verpak king duidelijk moet worden ge maakt wat het gezondheidsrisico is. Dijksma vindt dat volstrekt on voldoende. Er geldt niet voor niets een vangstverbod, zei ze. „De Kamer vond het bij de invoe ring van het verbod onvoldoende om via communicatie te wijzen op gezondheidsrisico's. Het be lang van volksgezondheid staat boven het economisch belang. Dat geldt ook voor de wolhand krab", aldus Dijksma. Ze bena drukte ook te spreken namens haar collega Edith Schippers (Volksgezondheid). Ook PvdA, SP en D66 voelen niets voor de op hef van het vangstverbod. De wol handkrab is vooral in China en Vietnam een delicatesse. De PvdA verwijt de WD dat die de Chine zen willens en wetens een ge zondheidsrisico laat lopen. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22