Garantie op spaargeld is niet spijkerhard Guides Cyprus zoekt naarstig naar 5,8 miljard euro. Onder meer via een noodfonds. Schoon drinkwater is van levensbelang! REDDINGSPLAN CYPRUS ECONOMIE 13 Nationale Bank Cyprus kan de 100.000 euro nooit uitkeren: de aanspraken overtreffen haar middelen Cyprus heeft mes op keel VRIJDAG 22 MAART 2013 door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Cyprus moet uiterlijk maandag een oplossing hebben voor de crisis op het eiland. An ders stopt de Europese Centrale Bank met de noodleningen waar mee Cyprus op de been wordt ge houden. De geldkraan gaat dicht tenzij 'een reddingsplan van de EU en het IMF van kracht is dat de solvabiliteit van de banken ga randeert', aldus de ECB. De Cypriotische regering wil een noodfonds oprichten. Daarin wor den staatsbezittingen, zoals goudreserves, ondergebracht als onderpand bij de uitgifte van nieuwe staatsobligaties. Ook zou den de orthodoxe kerk en pen sioenfondsen kapitaal inbrengen. De tweede grootste bank, Laiki, wordt geherstructureerd, zei de president van de Centrale Bank. Het plan is een alternatief voor het afgewezen Brusselse aanbod om ïo miljard euro steun te geven als Cyprus 5,8 miljard bijeen brengt door een eenmalige hef fing op spaarrekeningen. De euro- groep van 17 ministers van Finan ciën verklaarde gisteravond open te staan voor nieuwe onderhande lingen. Daarbij zet de EU Cyprus het mes op de keel. In Brussel werd gelekt dat hoge ambtenaren een orderlijke 'exit' van Cyprus uit de eurozone voorbereiden en dat in Frankfurt 'technische voor bereidingen' worden getroffen om de verwachte uitstroom van kapitaal uit Cyprus te beperken als de banken weer opengaan, ver moedelijk dinsdag. Woedende bankmedewerkers van de Laiki (Popular) Bank op Cyprus demonstreren tegen mogelijke sluiting van hun bank. foto Katia Christodoulou/EPA door Chris van Alem AMSTERDAM - Krijgen spaarders hun centen tot maximaal 100.000 euro terug als ING en Rabo tegelijk zouden omvallen? Het antwoord is even kort als ontnuchterend: nee. De aanspraken op het depositoga rantiestelsel worden in dat geval zo groot, dat de schade simpel weg niet meer volledig kan wor den uitgekeerd. Er zit dus een grens aan de garantie. „Het is niet toegestaan dat een bank die rele vant is voor het financiële sys teem, meer dan 5 procent van het eigen vermogen per jaar besteedt aan het depositogarantiestelsel. Die maatregel is genomen om sol- vabiliteitsproblemen bij banken te voorkomen", zegt Remko Vel- lenga van De Nederlandsche Bank. Er zit dus een ingebouwde rem in. Het depositogarantiestel sel staat dezer dagen ter discussie nu Cypriotische banken op omval len staan. Als dat gebeurt, hebben de spaarders het nakijken. De Na tionale Bank van Cyprus kan de garantie - ook 100.000 euro - nooit uitkeren: de aanspraken overtreffen haar middelen vele malen. De garantiebedragen wor den slechts voorgeschoten door de nationale banken in de Europe se Unie, dus ook in Nederland. „Wij betalen binnen 20 dagen uit na faillissement van een bank. We leggen de rekening daarna neer bij de andere banken. Maar ik kan me niet voorstellen dat wij banken failliet zouden laten gaan", aldus Vellenga. Momenteel wordt gewerkt aan een Europees depositogarantiestel sel waardoor de pijn wordt uitge smeerd over een groter aantal ban ken. Zij moeten vooraf geld in een garantiefonds stoppen. Ban ken in Nederland stoppen daar vanaf 1 juli de komende 15 jaar in totaal 4 miljard euro in. Het duurt echter nog jaren voordat het Euro pese stelsel volledig functioneert. Intussen wakkert de discussie over de hoogte van de garantie aan. Politici, economen en ban ken noemen bedragen van 30.000 tot 50.000 euro per rekeninghou der. De huidige grens van 100.000 euro geldt in Nederland sinds 7 oktober 2008, in de hele EU vanaf eind 2010, en is het gevolg van de onrust door de kredietcrisis. Het was 'een tijdelijke verhoging', zei Wouter Bos destijds. Dat zal eer daags best kunnen blijken. Schoon drinkwater is vanzelfsprekend in Nederland. In Zeeland, de Brabantse Wal en Zuid-Holland Zuid kunnen 2,5 miljoen klanten van Evides Waterbedrijf dag en nacht vertrouwen op drinkwater van uitstekende kwaliteit, vers uit de kraan. Met milieuvriendelijke technieken zuiveren we oppervlakte- en grondwater tot schoon en vers drinkwater. Via een leidingnet van bijna 14.000 kilometer leveren we het bij u thuis. We controleren het van bron tot kraan. Voor één miljard mensen is de toegang tot schoon drinkwater helaas een groot probleem. Ook missen ze goede sanitaire voorzieningen. Vandaag, 22 maart, is het Wereldwaterdag, de dag waarop de wereldwijde waterproblematiek volop in de aandacht staat. Via de Stichting Water for Life zet Evides zich in om iets aan deze problematiek te doen. Met de steun van donateurs hebben we schoon drinkwater inmiddels voor zo'n 700.000 mensen in ontwikkelingslanden toegankelijk gemaakt, onder andere door de aanleg van watertappunten en -leidingen. Op deze manier zorgen we voor een structurele oplossing. De impact is enorm Evides Waterbedrijf steunt Wereldwaterdag met veel meer activiteiten. Zo bieden we basisscholen materiaal voor een kraanwaterles en ondersteunen we initiatieven zoals Wande len" voor Water. Wij werken aan schoon drinkwater, ook ver weg. Helpt u mee? Word donateur, via www.evides.nl/waterforlife. N /Water for life* Sf waterbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13