Libanon steeds nerveuzer over strijd in Syrië Dertig gemaskerde jongeren beroven passagierstrein 8 BUITENLAND Franciscus krijgt Vissersring Britse zorg bij' verstandelijk beperkten faalt Syrische en Israëlische gevechtsvliegtuigen voeren acties uit boven buurland Libanon Hezbollah in Libanon is met de steun aan de Syrische president partij geworden in het conflict UW CRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Westelijke Middellandse Zee Norwegian Epic Noorse Fjorden Noordkaap Costa neoRomantica CRUISEWINKEL.NL www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 BESCHOUWING BURGEROORLOG door Joost Sijtsma BEIROET - Libanon dreigt verder meegezogen te worden in de Syri sche burgeroorlog waarbij het land verscheurd kan worden door de strijd tussen het Syrische rege ringsleger, Hezbollah, het Vrije Sy rische Leger en Israël. Maandag vuurden Syrische ge vechtsvliegtuigen en helikopters raketten afin de buurt van de stad Arsal in het noorden van Li banon, bij de Syrische grens. Vol gens het Libanese leger zijn vier raketten afgevuurd op gebouwen. Er vielen geen slachtoffers. De Syrische regering waarschuw de een paar dagen geleden al dat ze rebellen zou aanvallen die hun toevlucht hebben gezocht aan de andere kant van de grens. De re bellen krijgen volgens Syrië logis tieke steun vanuit Libanon en worden daar ook aan hun verwon dingen behandeld? Al eerder waren er gevechten tus sen Hezbollah-strijders, die van uit Libanon in Syrië infiltreerden om het leger van president Bashar al-Assad te steunen, en het Syri sche opstandelingenleger. In de Li banese stad Tripoli kwam het tot confrontaties tussen soennieten, die de Syrische rebellen steunen, en alawieten (een sjiitische stro- ming), aanhangers van Assad. Amerika beschouwt de Syrische luchtaanval van maandag als een 'ernstige escalatie'. Volgens de VS schendt Syrië de Libanese soeve reiniteit en is dat 'absoluut onac ceptabel'. Die opmerking was ge richt aan Syrië en niet aan Israël, terwijl dit land ook maandag het Libanese luchtruim heeft ge schonden. Beiroet meldde dat Is raëlische gevechtsvliegtuigen bij de Zuid-Libanese kustplaats Naqoura fakkels boven zee heb ben afgeschoten. Wat de bedoe ling hiervan was, is niet duidelijk want Israël wil de luchtactie niet bevestigen. Libanon is al lang het toneel van strijd. Israël viel het land in 1978 en 1982 binnen om de PLO te ver drijven en in 2006 vocht de Jood se staat in Libanon tegen Hezbol lah. Deze militaire acties leidden niet tot een grootschalig conflict met Syrië - een enkel luchtgevecht daargelaten. En dat is een klein wonder omdat Syrië Libanon lan ge tijd als een vazalstaat behandel de. De Syrische invloed nam pas af na de moord op de invloedrijke politicus Rafïk Hariri in 2005, waar Damascus de hand in had. Nu de strijd in Syrië het derde jaar is ingegaan, neemt de nervosi teit in Libanon toe. De vrees be staat dat Assad met een wan hoopsdaad aan zijn macht zal pro beren vast te houden. Zo'n daad zou het leveren van raketten, eventueel met chemische lading, aan Hezbollah kunnen zijn. Israël heeft al gezegd dan militair in te zullen grijpen omdat die raketten de Joodse staat kunnen treffen. Ook als Assad het veld ruimt, is Libanon niet veilig. Het Vrije Syri sche Leger en Israël kunnen dan in de verleiding komen om af te rekenen met Hezbollah, waarbij het zuiden van Libanon opnieuw een slagveld wordt. VATICAANSTAD - De Italiaanse kardi naal Angelo Sodano schuift de Vis sersring om een vinger van paus Fran ciscus. De ring is het teken van pause lijke waardigheid. Erop afgebeeld is de discipel (en visser) Petrus, die als eerste paus wordt beschouwd. De ring is van verguld zilver in tegenstel ling tot de gouden ring die Francis cus' voorganger Benedictus XVI droeg. Ook werd Franciscus het pal lium, een soort stola, omgehangen. Paus Franciscus werd gisteren geïnau gureerd in aanwezigheid van veel hoogwaardigheidsbekleders. In de mis pleitte hij voor bescherming van de zwaksten in de samenleving. De paus noemde vooral de ouderen, de armen, de kinderen 'aan wie wij vaak het laatst denken'. De Argentijnse paus riep op tot bescherming van het milieu en zei dat hij bij de uitvoering GRIGNY Zo'n dertig gemaskerde jonge ren hebben zaterdagavond een passagierstrein overvallen en beroofd in een zuidelijke voor stad van Parijs. De Franse poli tie heeft dit pas gisteren naar buiten gebracht De stoptrein stond rond 22.00 uur stil op het station van Grigny toen de overvallers binnendrongen. Ze spoten de reizigers traangas in de ogen en stalen geld, compu ters en telefoons. Het leek een treinroof als in een western, volgens getuigen. Een van de overvallers trok aan de nood rem toen de trein nog op het station stond. Daarna ging alles heel snel. „Ze overvielen meer dere wagons tegelijk. We zaten bij de deur en er kwamen twee overvallers binnen. Een van hen had een busje traangas. Hij greep me bij mijn kraag en zei: 'Geef me alles wat je hebt' aldus een getuige. Op hetzelfde tracé waren eerder in de week 'kleine' overvallen geweest. Dit maal kwam een hele bende in ac tie. Van de daders ontbreekt elk spoor. Probleemjongeren uit de voorsteden worden een plaag voor de Franse spoorwegen. Eer der dit jaar dwong een groep in Marseille de TGV met rode fak kels tot stoppen, maar kregen de rovers de deuren niet open. In de Zuid-Franse stad worden wel va ker treinen aangevallen en be roofd, meestal goederentreinen. „We zijn terug in de tijd van het Wilde Westen, waarin postkoet sen werden overvallen", aldus een Franse spoorbeambte. LONDEN - Verstandelijk gehandi capten in Groot-Brittannië ster ven gemiddeld 16 jaar te vroeg, omdat de nationale gezondheids zorg (NHS) hun lichamelijke klachten niet goed onderzoekt en behandelt. Dat blijkt volgens de Britse krant The Guardian uit on derzoek van wetenschappers van de universiteit van Bristol. Zij on derzochten de vroegtijdige dood van verstandelijk gehandicapten in vijf instellingen in het zuidwes ten van Engeland in een periode van 2 jaar. De liefdadigheidsorga nisatie Mencap, die zich inzet voor het welzijn van gehandicap ten, noemt de bevindingen een schande. „Het aantal doden is ver oorzaakt door een gebrek aan zorg en behandeling voor deze mensen", aldus Mencap. Barcelona. Napels, Rome, Livorno, Marseille, Raima de Maltorca. Barcelona Vertrek: dev. data van mei t/m okt Inci vkcht Amsterdam, Hellesylt, Geiranger. Trondheim. Honningsvag. Tromso, Leknes, Olden, Bergen, Amsterdam Vertrek: 5,17 jun. 25 jul. 6,18 aug I net. att-inn drankenpakket' 18 aug ret! i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8