Dees is beste bolusbakker Zeeland 15 Beurs over besparen en energie in kerk Croede I I I I Nederland is mooi, maar Congo is deel van mij L SMELTKROES - DOW 28 ZEEUWS-VLAANDEREN HET NIEUWE WINKELEN Wethouder Pim Broekhuysen: „Koopmoment is nu om half tien 's avonds met de iPad op de bank." i Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: specialist internationale handel Elie Mukuna uit Congo. door Harmen van der Werf Het is een goed ge bruik bij het BPSC. Medewerkers ma ken voor collega's een presentatie over hun land van herkomst. Elie Mu kuna (28) komt uit Congo. Hij laat zijn presentatie zien, vol liefde voor zijn land. „Nergens ter we reld vind je zo'n rijke natuur." Hij toont ook de keerzijde, de weinig vreedzame geschiedenis. Het ge weld dreef hem, zijn vrouw Lies en hun twee jonge kinderen in 2011 naar Terneuzen, de geboorte stad van Lies. Elie: „Ik ben in Con go geboren. Ik ben het gewend dat soldaten beginnen te schieten om de kleinste dingen, om een blikje bier of zoiets. Maar mijn vrouw werd het op den duur te veel en wilde terug." Voor zijn vrouw en jonge kinde ren ging Elie mee naar Terneu zen. Hij gunt hen en zichzelf rust. Van te voren had hij zich voorge nomen actief deel te nemen aan de Nederlandse samenleving. „Ik kan niet stil zitten." Elie is gelo vig, lid van een evangelische ge meente. Hij deed vrijwilligers werk bij het Leger des Heils en gaf onbetaald Frans aan het Cal- vijn College in Goes. Hij verricht te allerlei productiewerk, tot hij augustus vorig jaar bij het BPSC aan de slag kon als specialist inter nationale handel. Hij spreekt vloeiend Engels en Frans, de offi ciële taal in de voormalige Bel gische kolonie. „Talenkennis is het belangrijkste in dit werk om het vertrouwen van klanten te winnen en hen zo goed mogelijk te helpen." Niet zonder trots vertelt Elie dat hij naast Frans en Engels ook drie van de vier Congolese hoofdtalen beheerst, Lingala, Tshiluba en Kisr wahili. Hij mist Congo, hoe goed hij het ook naar zijn zin heeft in Nederland, mede dankzij zijn werk bij het BPSC. „Congo is een Ommezwaai om consument te strikken Elie Mukuna deel van mij." Hij heeft er met zijn vrouw ook iets achtergelaten waaraan je wel gehecht moet zijn. Zij waren in de oostelijke stad Bu- kavu (245.000 inwoners) en op het omliggende platteland betrok ken bij de opvang van kinderen, via de christelijke stichting Kin derhulp Mondiaal (Kimon). Elie schetst zijn wereld in Bukavu en de provincie Zuid-Kivu, waar rebellen - naar verluidt gesteund door buurland Rwanda - al jaren actief zijn. „Kinderen trekken van het platteland naar Bukavu, om dat ze weten dat ze daar veiliger zijn. Ze zullen er niet geronseld worden als kindsoldaat. Wij vin gen hen op en gaven hen les. Zij zijn ambitieus, zij willen vooruit. Ze hebben al zoveel verloren. Op het platteland is Kimon ook ac tief, met de opvang van door re bellen en soldaten verkrachte vrouwen en hun kinderen. Zij worden verstoten." De i-pad van Elie is uitgevallen. Hij start zijn presentatie opnieuw op. Hij laat beelden zien van groe ne valleien en kleurrijke vogels in Congo. Hij zegt te zijner tijd ze ker terug te gaan. „Nederland is een goed georganiseerd land. Ik kan hier veel leren, voor als we te ruggaan om te werken aan een nieuw Congo." door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnensteden in Nederland staan onder grote druk. Sinds het 'nieuwe winkelen' z'n in trede heeft gedaan, kampen niet al leen de kleinere middenstanders met een terugloop van de klandizie en faillissementen, ook winkelke tens als Schoenenreus en Schlecker sneuvelen. De detailhandel ligt onder vuur. Dat komt vooral door de razend snelle opkomst van de webwin kels. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gingen vorig jaar 758 bedrijven failliet, vooral meubelzaken, kledingwinkels, lampenwinkels en doe-het-zelf-zaken. In Terneuzen is de situatie nog niet zo nijpend, lijkt het. Wethou der Pim Broekhuysen (midden- en kleinbedrijf): „Wij hebben na tuurlijk ook direct te maken met het faillissement van zulke grote ketens en hier en daar zijn er ook wel kleinere detailhandelaren om gevallen, maar harde cijfers heb ik niet." Broekhuysen is met één ding blij: „Dat er nog geen nieuwe winkel visie ligt. Als-ie er nu had gele gen, was hij al lang weer achter haald. Het gaat allemaal zó snel. Het winkelen verlegt zich in ijl tempo van het échte winkelen OUWERKERK - Bakker Dees uit Zaamslag mag zich dit jaar de bes te bolusbakker van Zeeland noe men. Zijn bolus sleepte dinsdag de hoogste waardering in de wacht, een prestatie die het be drijf in 2009 ook al behaalde. Bakkerij Bouman uit Oosterland en Van Meijel uit Clinge maakten dinsdag de top drie compleet. De jaarlijkse wedstrijd van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Brood- en Banketbakkers ondernemersvereniging (NBOV) werd gehouden in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Daarvoor zonden 26 bakkers hun beste product in. Dat is iets meer dan de helft van alle bolusbakkers in Zeeland, vertelde regiobestuur der Sjako Boer van de NBOV. naar het winkelen op internet. Hoogleraar Cor Molenaar, die wij trouwens in de arm hebben geno men voor advies over het nieuwe winkelen, vertelde me dat het ide ale koopmoment nu half tien 's avonds is. Thuis op de bank met de iPad of achter de computer." De wethouder beschouwt het als één van de redenen voor het afbla zen van de invulling van de Kop van de Noordstraat en andere win kelprojecten in de stad. „Het is internet, maar natuurlijk ook de economische crisis, de ver grijzing en schaalvergroting. Via de webwinkels worden vooral niet-dagelijkse consumptieve arti kelen besteld. De verwachting is dat in 2015 van de totale omzet van 50 miljard euro zeker 15 mil jard euro via internet loopt." Ondernemers zullen het roer snel om moeten gooien, constateert Broekhuysen. Ze moeten op twee paarden wedden: én de normale, 'ouderwetse' verkoop in de win kel én de digitale. „Want de ten dens is dat mensen ook fysiek wil len blijven winkelen, als een 'In 2015 wordt 15 mil jard euro van de totale omzet van 50 miljard in de detailhandel via internet verdiend' soort vrijetijdsbesteding. Voor waarde is dan wel dat in de win kelstraten en -centra gezelligheid wordt gecreëerd. Winkelen met een muziekje, een geurtje... fun- shoppen dus, waarbij van alles te beleven valt." De visie op het winkelen in Ter neuzen wordt momenteel bijge steld. Hoogleraar Molenaar speelt daarbij een adviserende rol. Hij heeft wethouder Broekhuysen al laten weten veel potentie in Ter neuzen te zien. Direct na de zo mervakantie praat hij de onderne mers bij over de veranderingen in het koopgedrag van de consu ment. In de bijgestelde visie wordt ook de uitkomst van een lo pend onderzoek van CentrumMa- nagement meegenomen. Ook de winkelkernen van Axel en Sas van Gent krijgen trouwens extra aandacht. Broekhuysen (ook toerisme) ziet voor de promotie van het 'nieuwe winkelen een belangrijke rol weg gelegd voor de Grote Kerk in de Noordstraat. „We introduceren de komende tijd wifï in het stadscen trum, zodat iedere bezoeker - toe rist of niet - op z'n gemak de aan biedingen op velerlei gebied kan oproepen op z'n iPhone. Dat kan bijvoorbeeld in de kerk waar men sen elkaar kunnen treffen, maar ook informatie opvragen bij de VW, tentoonstellingen bekijken en dergelijke. Ook dat hoort bij het nieuwe winkelen." En over de grote projectefi zegt hij nog: „We kunnen als gemeen te alleen gunstige voorwaarden scheppen voor de investeerders. Ik zeg weieens: Je kunt het paard wel naar het water brengen, maar het niet dwingen te drinken." De jury aan het werk. foto Dirk-Jan Cjeltema GROEDE - Stichting Duurzaam Groe- de houdt zaterdag en zondag voor de eerste keer een besparings- en energiebeurs. Zondag is ook een symposium over duurzame ontwik keling. Tijdens de beurs, die wordt geo pend door burgemeester Jacques Suurmond, wordt voorlichting ge geven over onder meer het initia tief'Duurzaam Groede' en presen teren zich ondernemers en instel lingen op het gebied van duur zaamheid. Bezoekers krijgen tips over manieren om de energiereke ning te reduceren en kunnen een ritje maken met een elektrisch aangedreven auto of scooter. Ver der geeft Pepik Henneman work shops met als onderwerp duur zaamheidsinitiatieven. Opgeven voor die workshops kan ter plaat se, er is wel een maximum aan het aantal deelnemers. De beurs wordt gehouden in en bij de Grote Kerk op de Markt en duurt zaterdag van 11 tot 18 uur en zondag van 11 tot 15 uur. Toe gang is gratis. Zondag is er een symposium, met als deelnemers onder meer gede puteerde Ben de Reu, onderzoe ker Dick van der Wouw en weten schappers Joost Schrijnen en Riet je van Dam. fF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62